Menu główne

Informacje

Dzisiaj jest Czwartek
8 Grudnia 2016 roku.

Imieniny obchodzą:
Boguwola, Klement,
Maria, Światozar,
Wirginiusz


Życzymy wszystkiego najlepszego szczególnie naszym Parafianom!

Do końca roku
zostało 24 dni.

Msze Święte

Poniedziałek-17:00
Wtorek-17:00
Środa-7:00
Czwartek-17:00
Piątek-17:00
Sobota-16:30
Niedziela-7:30
9:30
16:00
Dodatkowe szczegóły

Kancelaria

Poniedziałek
po Mszy św.
Czwartek
15:00 - 15:45
Parafia pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie A A   Drukuj

Długo, bo całe wieki koszęcinianie musieli czekać na własne życie parafialne, mimo, że posiadali na swym terenie kościół Św. Trójcy i kościół zamkowy. Wszystkie wioski, dwory i przysiółki podporządkowane były przez stulecia jednej z najstarszych i największych na Śląsku Parafii w Sadowie. Mówiąc więc o parafii Świętej Trójcy, trzeba się odnieść do Sadowa, później do kaplicy zamkowej i do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy których to świątyniach powstawały wcześniejsze koszęcińskie Wspólnoty.

Sadowska parafia istniała już w XIII wieku, utworzona jeszcze na prawie polskim. Wzmiankowana jest już w spisie Świętopietrza z 1447 roku. Kościołem tej rozległej parafii był - stojący do dnia dzisiejszego - kościół Świętego Józefa, zbudowany z głazów polnych w 1331 roku. Przed reformacją świątynia była pw. Wszystkich Świętych, a w czasie reformacji władali nią kaznodzieje protestanccy. Dawne życie parafialne powiązane było ze sferą społeczno-oświatową, a nawet gospodarczą wszystkich 32 wiosek, które do 1869 roku - kiedy to Koszęcin utworzył własną parafię – należały do rozciągającej się na 220 kilometrach kwadratowych sadowskiej parafii. Do tej Wspólnoty należało do końca XIX wieku pięć kościołów: Św. Trójcy w Koszęcinie, (1724 r.), Św. Marcina w Cieszowej (1751 r.), kościół zamkowy M.B. Wniebowziętej w Koszęcinie (1609 r.) Św. Jana Chrzciciela w Bruśku (poł. XVII w.) i kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Olszynie. (1888 r.) Parafia sadowska liczyła w połowie XIX wieku 7 500 dusz, należąc pod tym względem do najliczniejszych w okolicy.

Po poświęceniu przez biskupa wrocławskiego w 1647 roku, wybudowanej wcześniej kaplicy zamkowej, Koszęcin stał się Filią sadowskiej parafii, a w II połowie XIX wieku Kuracją. Od tego czasu obecni tu byli - czasem z kilku letnimi przerwami - kapelani zamkowi, którym podlegały także dwie świątynie drewnianej architektury sakralnej: kościół Świętej Trójcy w Koszęcinie i kościół Św. Jana Chrzciciela w Bruśku.

W roku 1868 Koszęcin otrzymał Kuraturę, a w następnym, 1869 roku istniało tu już pełne życie parafialne. Oprócz Koszęcina, do nowej Wspólnoty należały wioski: Strzebiń, Prądy, Łazy, Brusiek, Drutarnia, Pusta Kuźnica, kilka przysiółków i dworów. Pierwszym proboszczem Koszęcina był - spoczywający na koszęcińskim cmentarzu - ks. Karol Diettrich.

W 1908 roku - przy wydatnej pomocy finansowej i materialnej księcia Karola Gottfryda zu Hohenlohe-Ingenfingen - wybudowano w Koszęcinie duży murowany, o wspaniałej architekturze neogotyckiej kościół poświęcając go Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Budowali tę świątynię wspólnie mieszkańcy wszystkich wiosek należących do parafii i protestancki książę. Tutaj została wówczas przeniesiona parafia zamkowa, do której przyłączono Strzebiń, Prądy, Brusiek, Drutarnię, Piłkę i Pustą Kuźnicę.

Po II wojnie światowej erygowano – wyłączoną z koszęcińskiej parafii – nową Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzebiniu (1957 r.) przy wybudowanym w 1950 roku kościele. W roku 1977 erygowano w Drutarni nową parafię, przyłączając do niej miejscowości Brusiek z drewnianym kościółkiem i miejscowość Krywałd. W roku 1987 wybudowano w Drutarni kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej, przy którym gromadzi się Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej.

W maju 1966 roku Kuria Biskupia w Katowicach mianowała dla zabytkowego, drewnianego kościoła Świętej Trójcy w Koszęcinie osobnego rektora z poleceniem zorganizowania przy tym kościele samodzielnego duszpasterstwa. W dniu 10 grudnia 1977 roku dekretem księdza Biskupa Ordynariusza Herberta Bednorza erygowano parafię Świętej Trójcy w Koszęcinie, do której przyłączono wioskę Prądy. Do parafii należą wierni z następujących ulic Koszęcina: ul. Batorego, ul. gen. Bema, ul. Cegielnianej, ul. Chopina, ul. Ks. Damrota, ul. Dębowej, ul. Dworcowej, ul. Jodłowej, ul. Kolejowej, ul. Krótkiej, ul. Mickiewicza, ul. Nowej, ul. Piaskowej, ul. Poprzecznej. ul. Przemysłowej, ul. Słowackiego, ul. Sportowej, ul. Trójcy Świętej, ul. Wolności, ul. Zielonej, ul. Poprzecznej, ul. Kochanowskiego, ul. Konopnickiej, ul. Maciejkowej, ul. Bratkowej, ul. Chabrowej, ul. Fiołkowej, ul. Narcyzowej, ul. Konwaliowej, ul. Makowej, ul. Irysowej, ul. Tulipanowej, ul. Wrzosowej, ul. Krokusowej, ul. Modrzewiowej, ul. Akacjowej, ul. Sosnowej, ul. Świerkowej, ul. Bukowej, ul. Krótkiej, ul. Kasztanowej, ul. Opiełki od nr 10, ul. Leśnej od nr 20, ul.  Sobieskiego od nr 20 .Oraz z miejscowości Prądy ul. Ligonia i ul. Krasińskiego.

Jestem przekonany, że dzięki utworzeniu przy kościele Trójcy Świętej samodzielnej parafii ocalony został jeden z piękniejszych obiektów sakralnych na Śląsku i w Polsce. Proboszcz, ks. Antoni Ryguła i parafianie wykonali ogromną pracę związaną zarówno z pogłębieniem życia religijnego, jak i – co warto mocno podkreślić – w ratowaniu wspaniałej, drewnianej architektury sakralnej. Przez cały okres samodzielnego życia parafialnego remontowano i konserwowano zabytkowy kościół i jego obejście. Uporządkowano cmentarz, który może dziś być wzorem kultury cmentarnej i szacunku dla Tych, którzy odeszli już na zawsze do innego Bytu. Także wnętrze kościoła, począwszy od wymiany podłóg, ław kościelnych, remontów belkowanych ścian, konserwacji dzieł sztuki sakralnej i innych prac konserwatorskich, zasługuje na wielkie uznanie. Pochwały godny jest fakt, że wszystkie prace prowadzono w uzgodnieniu i pod opieką Konserwatora Zabytków, co spowodowało, że tutaj wszystko jest jak przed wiekami. W 1995 roku parafia obchodziła bardzo uroczyście 375 – lecie wybudowania obecnego kościoła, a w 1999 roku zawieszono na wieży trzy nowe dzwony: fundacji nieżyjącego już ks. proboszcza Antoniego Ryguły (700 kg) Parafian (420 kg) i rodziny Klary i Edwarda Bambynków (220 kg). W parafii Trójcy Świętej w Koszęcinie posługiwało dotychczas dwóch proboszczów: Ksiądz Antoni Ryguła - od 1966 roku do swojej śmierci w kwietniu 2002 roku, i ksiądz Jan Matla, od czerwca 2002 do dzisiaj.

Myślę, że warto i trzeba przybliżyć sylwetki tych księży, którzy podjęli się pracy duszpasterskiej w tej małej, liczącej zaledwie 1570 parafian Wspólnocie. Decydując się na proboszczowanie na tym świętym dla koszęcinian Miejscu, wzięli także na swoje barki ogrom pracy związanej z dbałością o wspaniały, zabytkowy – i jak się tu mówi od wieków - cudowny kościół Świętej Trójcy i jego otoczenie z wiekowym cmentarzem.

 
Redaktor: ks. Proboszcz Krzysztof Rzeźniczek - Webmaster: Robert Kandzia © Parafia pw. Św. Trójcy w Koszęcinie
Polityka prywatności |