Decyzje duszpasterskie od 20.04.2020

W związku z ogłoszeniem przez ks. Bpa Ordynariusza nowych wytycznych, chciałbym dodać słowo komentarza dotyczące naszego kościoła.

 

 • Rozumiemy, że nie ma innego wyjścia, jak dostosować się do wytycznych Rozporządzenia Rady Ministrów. Nie jesteśmy na tyle bogaci, żeby łamać zasady wprowadzane odgórnie. Więc staramy się do tego dostosować. Robimy to zresztą od połowy marca. Zwłaszcza, że nie brakuje „życzliwych”, którzy tylko czekają, żebyśmy zrobili coś nie tak.
 • Dalej obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i uroczystości. Możliwości uczestnictwa we Mszy św. przez media jest sporo.
 • Jeśli chodzi o Msze św. z udziałem ludzi, to nasz kościół nie należy do największych. Wychodzi na to, że we Mszy św. może uczestniczyć maksimum 20 osób [nie jest podane, czy kapłan sprawujący Mszę św. jest w tą ilość wliczany, więc go nie liczymy]. Dlatego bardzo proszę, by w pierwszej kolejności w Najświętszej Ofierze uczestniczyli ci, którzy zamówili intencję Mszy św. Jeżeli będzie więcej ludzi niż 20, to pozostali będą zmuszeni wysłuchać Mszy św. stojąc na Cmentarzu. W kościele proszę siadać z brzegu ławki, w miejscach oznaczony pomarańczową karteczką z numerem.
 • Proszę nie pytać mnie, dlaczego 15 m2 na każdego uczestnika Mszy św., bo nie mam pojęcia skąd rządzącym ta cyfra wyszła.
 • Pamiętajcie o zamaskowaniu w kościele, na cmentarzu i w przestrzeni publicznej.
 • Jeśli chodzi o samo sprawowanie Mszy św., to myślę, że się nie obrazicie, jeśli dalej będę odprawiał ad orientem czyli twarzą do tabernakulum, w postawie takiej, jak Wy.
 • Zmianie ulega godzina sprawowanie porannej Mszy św. po łacinie. Od 20.04. będzie o 7.00. Kościół będzie otwarty o 6.45.
 • Jeśli chodzi o przyjmowanie Komunii św., to osobiście odradzam przyjmowanie Ciała Pana Jezusa na rękę. Prowadzi to zawsze do niebezpieczeństwa profanacji Najświętszej Postaci. Tłumaczenie, że tak było w początkach chrześcijaństwa, nie do końca jest prawdą, bo wtedy przyjmowano Ciało Pańskie na lnianą chustę trzymaną w ręce. Proszę przystępować do Komunii św. normalnie, do balasek, ale bez tłoku, zachowując sporą odległość od siebie. Ta sama zasada dotyczy zajmowania miejsc w ławkach. Zachowujcie między sobą odległość, chyba, że ktoś przyjdzie z małym dzieckiem. Nie muszę przypominać, że do Komunii św. zdejmujemy maskę. Znak pokoju, o ile będzie, przekazujcie sobie ukłonem.
 • Od poniedziałku do piątku od 17.00 będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. W czasie Adoracji proszę trzymać się tych samych zasad, co w czasie Mszy św.
 • Na czas obowiązywania tych wytycznych rezygnujemy z pójścia na ofiarowanie wokół ołtarza. Po Mszy św. na balaskach będzie wystawiony koszyczek i jeśli ktoś będzie chciał, może tam swoją ofiarę wrzucić.
 • W dalszym ciągu Msze św. i nabożeństwa z naszego kościoła będą transmitowane przez internet.
 • Nie mam pojęcia, jak to wszystko będzie wyglądało, ale tak, jak do tej pory, liczę na Wasze zrozumienie i zdyscyplinowanie. To jeszcze nie jest powiew normalności, to zaledwie muśnięcie. Zdajemy sobie sprawę, że nic już nie będzie takie same, jak przed 15.03. Wielu z nas będzie chciało zapomnieć, że był rok 2020. Ale on się jeszcze nie skończył i zobaczymy, co Pan Bóg da nam jeszcze przeżyć.
 • Jeśli komuś się wydaje, że już możemy zaszaleć, to niech weźmie sobie jeszcze na wstrzymanie. Skoro już tyle przetrwaliśmy, to módlmy się, żebyśmy jeszcze dali radę. Z Bożą pomocą.