Katecheza - poniedziałek - 07.12.2020

Katecheza – 07.12.2020

 

Dziś o trzech pierwszych przykazaniach Bożych.

 

Mówiliśmy w poniedziałek, że Mojżesz na dwóch kamiennych tablicach zapisał przykazania, które powierzył mu Pan Bóg na górze Synaj. Na jednej tablicy były trzy pierwsze przykazania, na drugiej, trochę ciaśniej, pozostałe siedem.

Dlaczego te trzy pierwsze przykazania są takie ważne? Dlaczego są na pierwszym miejscu?

Dlatego, że przypominają, że nad wszystkim, co przeżywamy, co się dzieje, jest Pan Bóg.

 

Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Ludzie od samego początku, jak nie umieli sobie czegoś wytłumaczyć, to spoglądali w niebo i mówili: o, ktoś tam jest i tym wszystkim rządzi. Jak gdzieś trzasnął piorun, to mówili: bóg piorunów. Każda rzeczka, każdy większy kamień miały swoich bogów, które nimi rządziły. A my wiemy, że to tylko ludzkie wymysły. Jest tylko Jeden Bóg, Ojciec, który wszystkim rządzi i wszystkim zawiaduje. I nie ma sensu wymyślać sobie innych bogów, bo oni nic nie zdziałają. A przy okazji obrażamy Boga, naszego Ojca. Dziś ludzie sobie wymyślają swoich bogów: pieniądze, zdrowie, telewizor, internet, wódka, narkotyki. Ale czy mają rację, kiedy odstawiają w swoim życiu Pana Boga do kąta?

 

Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremno.

Imię Pana Boga może nas zdziwić. Pan Bóg ma na imię JESTEM. Tak przedstawił się Mojżeszowi na pustyni. To imię oznacza, że Pan Bóg zawsze Jest. My wspominamy przeszłość, przeżywamy to, co teraz i planujemy przyszłość. A Pan Bóg Jest zawsze. Ciężko nam to zrozumieć, bo my jesteśmy zamknięci w czasie. A Pan Bóg, można tak powiedzieć, nie nosi zegarka i nie używa kalendarzy. On zawsze Jest. Izraelici tak bardzo bali się wymawiać imienia Pana Boga, że po paru tysiącach lat zapomnieli, jak ono brzmi. Ale my szanujemy imię Pana Boga, szanujemy imię Pana Jezusa, Matki Bożej i naszych Świętych, nie ze strachu, ale z miłości. Bo jak wiesz, że ktoś Cię kocha, to szanujesz go i nie chcesz zrobić przykrości. Musimy się nauczyć tego, żeby nie mieszać tych świętych Imion z byle jakimi słowami, zwłaszcza brzydkimi. Imię Boże używamy tylko w modlitwie.

 

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

Dzień święty to dla nas przede wszystkim niedziela. Są i inne święta i uroczystości, które chcemy święcić. Co to znaczy? Żeby dzień był święty, musi być w nim obecny Pan Bóg, który jest Święty. Dlatego święcenie dnia świętego to dla nas najpierw uczestnictwo we Mszy św. Ale to będzie również unikanie niepotrzebnej pracy i czas na odpoczynek. Bardzo ważne jest, żeby w dzień święty poświęcić jak najwięcej czasu swojej rodzinie. To się tylko wydaje takie proste, ale od nas zależy, czy niedziela będzie dla nas dniem świętym.

 

Te przykazania są na pierwszej tablicy. Pewnie spotkacie się z ludźmi, którzy powiedzą: a, to jest przestarzałe, to już jest nieważne. Ale nie da się odłamać tej pierwszej tablicy i ją wyrzucić, bo wtedy pozostałe przykazania staną się tylko ciężarem nie do uniesienia. To właśnie dla Pana Boga staramy się je wypełniać i bez Jego pomocy nie damy rady, znudzą nam się i powiemy: za ciężkie są te przepisy. Tylko w całości przykazania służą Panu Bogu na chwałę i dla naszego zbawienia.

 

W zeszycie zapiszcie temat:

Temat 23: Przykazania Boże 1-3.

 

I notatkę:

Pierwsze trzy Boże przykazania przypominają nam o obecności Pana Boga w naszym życiu i o Jego pomocy i miłości. Choć dla wielu ludzi są one dziś nieważne, my wiemy, że bez pomocy Pana Boga nie dalibyśmy rady wypełnić pozostałych przykazań. Droga do nieba nie jest łatwa, ale możemy zawsze liczyć na naszego Ojca w niebie.

 

Narysujcie wielkie serce i podpiszcie: Panie Boże, pomóż mi.

 

Pozdrawiam serdecznie Was i Waszych bliskich. x.Krzysztof