Wielki Post 2018

Na początek przypomnienie…

Rozpoczynamy Wielki Post. Na początek przyjmujemy posypanie naszych głów popiołem. To bardzo ważny dla nas znak, ale tylko znak. Łatwo można go zmyć i zapomnieć, że trzeba czegoś więcej. A Wielki Post dokonuje się w środku, w duszy człowieka. Chcemy ją zatrzymać przy Krzyżu Jezusa Chrystusa, bo tam dokonało się nasze odkupienie i zaczyna zbawienie. Będziemy mieli wiele możliwości, by włączyć się w cierpienie Zbawiciela. Pomogą nam w tym nabożeństwa wielkopostne i sam post.

 

Piątkowa Droga Krzyżowa:

16.02.; 23.02.; 02.03. - o 16.00 odmówimy Koronkę do Ran Zbawiciela, potem będą odczytane zalecki [można je składać w Zakrystii], a potem samo nabożeństwo Drogi Krzyżowe.

09.03. – czeka nas Czuwanie Krzyżowe: o 17.00 będzie Msza św., po niej Droga Krzyżowa [bez zalecek], Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja relikwii Krzyża świętego.

16.03. – Droga Krzyżowa będzie po Mszy św., a w modlitwie będzie nam towarzyszyć Chór z Kalet [przed nabożeństwem zalecki]

23.03. – pójdziemy Drogą Krzyżową ulicami naszej Parafii. Rozpoczniemy ją o 19.00 na styku ulic Opiełki i Wolności.

30.03. – Wielki Piątek: Droga Krzyżowa będzie rano o 8.00 i o 16.00.

 

Gorzkie Żale:

W niedziele Wielkiego Postu o 15.15. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Michał Pilśniak, wikary z Woźnik.

 

Koronka do Bożego Miłosierdzia:

W poniedziałki, wtorki i czwartki kwadrans przed Mszą św. odmawiać będziemy Koronkę w intencji nawrócenia grzeszników.

 

Post:

Dzisiaj obowiązuje nas post ścisły. Podobnie i w Wielki Piątek, dzień Ofiary Krzyżowej. [jeden posiłek do sytości, bez mięsa i wędlin]. W piątki obowiązuje nas post jakościowy [bez mięsa i wędlin]. W czasie Wielkiego Postu powstrzymujemy się od udziału w zabawach.

 

Dla wytrwałych „stara receptura” postu:

W poniedziałki, wtorki, środy i czwartki post ilościowy [jednorazowy posiłek do sytości w ciągu dnia [z mięsem]. Oprócz tego dwa posiłki: rano i wieczorem [bez mięsa, i ograniczone ilościowo].

W piątki i soboty post ścisły [post ilościowy + post jakościowy]. W te dni nie spożywano mięsa, ani potraw z jego dodatkiem i zup na wywarze z mięsa.

W niedzielę nie obowiązywał ani post ilościowy, ani jakościowy. Jeżeli w Wielkim Poście wypadało jakieś święto, to nie znosiło ono postu.

Wielkopostna dyscyplina postna rozpoczynała się w Środę Popielcową, a kończyła w Wielką Sobotę po Wigilii Paschalnej. Dziś się o niej nie mówi.

 

Modlitwa i jałmużna:

Okazji do wspólnej modlitwy na pewno nam nie zabraknie. Swoją własną modlitwę spróbujcie ubogacić tak, by również stała się ofiarą dla Pana Jezusa. Może warto dodać do niej coś więcej, może przypilnować, żeby nie była byle jaka. Może znaleźć jakąś konkretną intencję, w której ją ofiarujecie.

Jałmużna, która „gładzi wszelkie występki”, to sprawa indywidualnej decyzji każdego z nas. Umiemy się dzielić, umiemy innym pomagać. Niech ta wielkopostna jałmużna pozostanie wiadoma Panu Bogu, ale niech jej nie zabraknie.