Komentarz

W naszą codzienność wchodzi kochający Bóg. Ale nie wprasza się. Czeka, aż Go zaprosimy. Każdy kolejny dzień, nawet najbardziej ponury na zewnątrz i od środka, jest dla nas szansą na spotkanie ze Zbawicielem.

 

Sobota, 15.01.2022 - Mk 2, 13-17

"Czemu on je i pije z celnikami i grzesznikami?"

Bo inni Go nie zapraszają. 

 

Piątek, 14.01.2022 - Mk 2, 1-12

"Czemu On tak mówi?"

Właśnie, Panie Jezu. Masz mówić tak, jak my chcemy. Pół biedy, jeśli tak do Zbawiciela odnosi się świat, on zawsze był przeciw. Znacznie gorzej, jeśli zaczynają mówić tak ci, którzy mają być Jego przedstawicielami w tym świecie. Sól ziemi ma być solą, a nie cukrem.

 

Czwartek, wspomnienie św. Hilarego z Poitiers, 13.01.2022 - Mk 1, 40-45

"Ludzie zewsząd schodzili się do Niego."

Ludzie dalej do Niego przychodzą. Nie tylko dlatego, że uzdrawia, karmi i pociesza. Po to, żeby być blisko Kogoś, Kto się nie zmienia, Kto zawsze jest taki sam, z tą samą miłością, dobrocią i wymaganiami. Ludzie nie chcą, żeby ich zagłaskano, żeby im tylko podsuwać pełen talerz. Ludzie chcą mieć przy sobie Kogoś, kto nie tylko obiecuje, ale daje nadzieję. 

 

Środa, 12.01.2022 - Mk 1, 29-39

"Gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł, udał się na miejsce pustynne i tam się modlił."

W ciemnościach potrzeba światła. Tym światłem jest dla nas modlitwa - zawsze w imię Pana Jezusa. Nawet kiedy wzywamy orędownictwa Najświętszej Panienki i wstawiennictwa Świętych, adresatem naszej modlitwy jest Pan Jezus. Nie ma dla nas innego Światła. Zwłaszcza dzisiaj.

 

Wtorek, 11.01.2022 - Mk 1, 21-28

"Jezusie Nazarejczyku, przyszedłeś nas zgubić!"

Skoro złe duchy tak bardzo bały się Pana Jezusa, to czemu się dziwimy, że i dzisiaj Mu się sprzeciwiają? Robią to słowami i działaniem tych, którym dały władzę. A nam zostaje wybór: albo zaczniemy razem z nimi krzyczeć przeciw Panu Jezusowi, albo wytrwamy w Nim. Pamiętając, że w perspektywie jest wieczność.

 

Poniedziałek, 10.01.2022 - Mk 1, 14-20

"Czas się wypełnił."

Z każdą sekundą nasz czas się wypełnia. Z każdą sekundą zbliżamy się do wieczności, która jest miejscem bez kalendarzy i zegarków. Z każdą sekundą starzejemy się. Ale czy dorastamy w Bogu?

 

Niedziela Chrztu Pańskiego, 09.01.2022 - Łk 3, 15-16.21-22

"Idzie mocniejszy ode mnie."

Nie da się przyjąć Pana Jezusa bez pokory, tak, jak nie da się Go pouczać, co ma robić. Uczmy się od Jana Chrzciciela, nie stawiajmy się ponad Boga.

 

Sobota, 08.01.2022 - Mk 6, 34-44

"Ile macie chlebów?"

To było podchwytliwe pytanie. Bo Panu Jezusowi nie chodziło o ilość. Ważniejsze od tego, ile się ma, jest to, jak się tym dzielisz. W rękach Boga nawet pięć chlebów wystarczyło, żeby nakarmić tysiące ludzi.

 

Piątek, I Piątek miesiąca i roku, 07.01.2022 - Mt 4, 12-17.23-25

"Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie."

Choć może być tak, że lud polubił siedzenie w ciemności. Może być tak, że lud widząc wielkie Światło, powiedział Bogu: "Ej, wyłącz to, przeszkadza nam". Witamy w 2022 roku.

 

Czwartek, uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Trzech Króli, 06.01.2022 - Mt 2, 1-12

"Gdzie jest nowonarodzony Król?"

Można Go znaleźć wszędzie tam, gdzie się Go nie spodziewamy. Ale spróbuj Go znaleźć w swoim sercu. Jak tam będzie, będzie dobrze.

 

Środa, 05.01.2022 - J 1, 43-51

"Ty jesteś Synem Bożym."

Wyznać wiarę w to, że Pan Jezus jest Synem Bożym wymaga dzisiaj odwagi. Jeszcze więcej odwagi wymaga życie tą wiarą. Ale przyznając się przed tym światem, że Bóg stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, dostajesz od Boga siłę na to, żeby sprostać zobowiązaniom, które z tego wyznania wiary płyną. Pan nie zostawia swoich wiernych samych.

 

Wtorek, 04.01.2022 - J 1, 35-42

"Nauczycielu, gdzie mieszkasz?"

Lisy mają nory, ptaki powietrzne gniazda, a Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie mógłby złożyć głowę. Ale dokądkolwiek pójdziesz, możesz Go spotkać. Musisz tylko chcieć Go spotkać. Tylko nie na swoich warunkach, bo możesz się z Nim minąć.

 

Poniedziałek, wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus, 03.01.2022 - Łk 1, 29-34

"Ujrzałem Ducha."

Czy Ducha Świętego można zobaczyć? Tylko wtedy, kiedy On sam chce być widzianym. Ale można dostrzegać efekty Jego działania. Przynosi umocnienie, nadzieję, siły i oświeca nasze myślenie. Zbyt często mówimy: ale mam szczęście, zbyt rzadko dziękujemy za działanie Bożego Ducha.

 

2 Niedziela po Bożym Narodzeniu, 02.01.2022 - J 1, 1-18

"Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli."

My też tak umiemy: wiele mówić o Panu Jezusie, ale nie pozwolić Mu dojść do głosu. Ale wtedy nie jesteśmy już Kościołem, tylko kółkiem wzajemnej adoracji. Komu będziemy wtedy potrzebni?

 

Sobota, ósmy dzień Oktawy Bożego Narodzenia, uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi, 01.01.2022 - Łk 2, 16-21

"Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu."

I my możemy żyć wspomnieniami. Ale jeżeli nie nauczymy się wyciągać z nich wniosków, to na co nam one? Niesiemy ten bagaż, żeby się czegoś nauczyć.

 

Piątek, siódmy dzień w Oktawie Bożego Narodzenia, wspomnienie św. Sylwestra I, papieża, 31.12.2021 - J 1, 1-18

"Słowo stało się Ciałem."

Dziś nie brakuje takich, którzy chcieliby, by Ciało stało się znów tylko słowem. Można Pana Jezusa przegadać, a przecież mam Nim żyć.

 

Czwartek, szósty dzień w Oktawie Bożego Narodzenia, 30.12.2021 - Łk 2, 36-40

"Dziecię zaś rosło i nabierało mocy."

My też mamy nabierać mocy, przecież jesteśmy dziećmi. Bożymi. Bóg Ojciec na pewno chce, byśmy wzrastali. Ale czy my tego chcemy? Czy nie za bardzo pozwalamy na to, by świat nam tę Bożą moc odbierał? Czy nie jest tak, że za 30 srebrników odrzucamy tę Bożą moc i skazujemy się na bezsilność? Może i jesteśmy mocni, ale niewiele tego od Boga. I nie jest to Jego wina.

 

Środa, piąty dzień w Oktawie Bożego Narodzenia, 29.12.2021 - Łk 2, 22-35

"Aby na jaw wyszły zamysły serc wielu."

Minione dwa lata ujawniły wiele zamysłów serc. Te dobre też. Ale do głosu najczęściej i najgłośniej pchają się ci, którzy w sercu mają wszystko. Oprócz Pana Jezusa. I jest to strasznie zaraźliwe.

 

Wtorek, święto Świętych Młodzianków, 28.12.2021 - Mt 2, 13-18

"Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki."

Przerażające jest to, że malutkie życie wciąż przeszkadza Herodom tego świata. Jeszcze bardziej przerażające jest to, że tak łatwo do nich dołączyć. Ale prawdziwą grozą jest to, że można być z tego dumnym. Do czasu...

 

Poniedziałek, święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty, 27.12.2021 - J 20, 2-8

"Ujrzał i uwierzył."

A my wierzymy, że ujrzymy. Cała nasza wiara prowadzi do tego, żebyśmy ujrzeli Pana Jezusa nie na chwilę, ale na całą wieczność. To właśnie wiara pozwala nam dostrzegać Pana, Jego obecność i działanie tam, gdzie ludzie bez wiary widzą tylko przypadek i zbieg okoliczności.

 

Niedziela Świętej Rodziny, 26.12.2021 - Łk 2, 41-52

"Czemuście Mnie szukali?"

Być może nie zawracasz sobie głowy szukaniem Boga. Być może jesteś dumny ze swoich własnych możliwości i talentów. I być może to dzięki tobie twoja rodzina wychodzi dobrze tylko na zdjęciu. Ale wciąż jeszcze możesz inaczej. Wsłuchaj się w Świętą Rodzinę, żebyś nie został na końcu sam.

 

Sobota, uroczystość Narodzenia Syna Bożego, 25.12.2021 - Łk 2 ,15-20

"Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam wydarzyło."

Żeby spotkać Narodzonego, trzeba się ruszyć z miejsca. Może pasterzom też nie za bardzo chciało się biegać po nocy, ale nie zmarnowali swojej szansy. Każdy z nas ma taką samą.

 

Piątek, Wigilia Bożego Narodzenia, 24.12.2021 - Łk 1, 67-79

"By oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają."

Żeby żyć w świetle nie wystarczy tego tylko chcieć. Trzeba jeszcze mieć to światło. Jutro to Światło przyjdzie do każdego z nas. Trzeba jeszcze chcieć Je przyjąć.

 

Czwartek, 23.12.2021 - Łk 1, 57-66

"Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił takie imię."

W naszych ziemskich rodach imiona się powtarzają albo nagle pojawia się jakieś nowe. Ale każdy człowiek jest niepowtarzalny, nawet jeśli nazywamy się tak samo. W naszym niebieskm rodowodzie wszyscy ochrzczeni stają się dziećmi Boga. Ale nikt z nas nie nazywa siebie bogiem. Dorastamy do Boga, ale będziemy zawsze Jego dziećmi. Każdy z nas jest niepowtarzalny, i choć może nie wszystkich znamy, to Bóg zna każdego z nas doskonale.

 

Środa, 22.12.2021 - Łk 1, 46-56

"Wielbi dusza moja Pana."

Jeżeli człowiek będzie wielbić siebie, nie będzie wielbił Boga. Jeżeli nie będzie wielbił Boga, zostanie sam ze swoją "chwałą". I nawet nie zauważy, jak wiele od Boga otrzymuje. I co człowiekowi z tej "chwały" przyjdzie? Ozdobne literki na nagrobku.

 

Wtorek, 21.12.2021 - Łk 1, 39-45

"Poszła z pośpiechem."

Pośpiech to nie gorączkowa bieganina z pytaniem: i co ja mam teraz zrobić? Pośpiech Maryi to pragnienie podzielenia się Bogiem, którego nosiła pod sercem. Nie dla oklasków i zachwytów, ale żeby pomóc starszej krewnej. Dostajemy Boga nie po to, żeby z dumą zadzierać nosa. Dostajemy po to, żeby z pokorą i zdziwieniem zauważyć, ile możemy jeszcze zrobić.

 

Poniedziałek, 20.12.2021 - Łk 1, 26-38

"A Jego panowaniu nie będzie końca."

Nie dajmy się nabrać tym, którzy twierdzą, że Pan nie ma nic do powiedzenia w tym świecie. Że jest przestarzały, niemodny, że Kościół musi teraz zajmować się czymś innym. Poczekajmy, aż Król powróci.

 

4 Niedziela Adwentu, 19.12.2021 - Łk 1, 39-45

"A skądże mi to,,,"

Niczym nie zasłużyliśmy sobie na Bożą miłość. Właśnie na tym polega miłość, że nie trzeba na nią zasłużyć. Znakiem tej Największej Miłości jest Matka, która przychodzi mi z pomocą. Czy zechcę Ją przyjąć, to inna sprawa. Przecież można kochać tylko siebie samego.

 

Sobota, 18.12.2021 - Mt 1, 18-24

"On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów."

Taki był Boży cel, Syn Boży miał zbawić swój lud od grzechów. Tę misję wypełnił. Kontynuację tej misji zostawił Kościołowi. Rezygnując z tej misji, Kościół stawia na swoją porażkę. I w świecie, i u Boga. Świat się tym nie przejmie, będzie się cieszył. Ale z Panem Bogiem lepiej nie zadzierać.

 

Piątek, 17.12.2021 - Mt 1, 1-17

"Rodowód Jezusa Chrystusa."

Każdy ma swoich przodków. Syn Boży, który stał się człowiekiem, też takich ma. Możemy być dumni z pokoleń przed nami, możemy się ich wstydzić. Jedno jest pewne, kiedy staniemy przed Panem Jezusem, nie będzie nas pytał o nich. Zapyta o to, co ja zrobiłem ze swoim życiem.

 

Czwartek, 16.12.2021 - Łk 7, 24-30

"Co wyszliście zobaczyć?"

Jeżeli ktoś liczy tylko na fajerwerki i niesamowite zjawiska, to gwarantuję, że przy Powrocie Pana Jezusa ich nie zabraknie. Ale nie one będą najważniejsze.

 

Środa, 15.12.2021 - Łk 7, 18b-23

"Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść?"

Jedni pytają ze strachem, inni z nadzieją. Jedni z zainteresowaniem, inni - bo wypada. Jedni z kpiną, inni z pokorą. Odpowiedź dla każdego jest ta sama. To On. Jedni odejdą ze strachem, inni z nadzieją. Jedni wzruszą ramionami, inni powiedzą: acha. Jedni będą kpić jeszcze bardziej, inni się wzruszą. Problem w tym, żeby nie odchodzić, ale zostać przy Nim.

 

Wtorek, wspomnienie św. Jana od Krzyża, 14.12.2021 - Mt 21, 28-32

"Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do Królestwa Niebieskiego."

Myślenie o tym, że jest się już prawie doskonałym i prawie świętym, jest bardzo dobre dla samopoczucia. Ale nie dla zbawienia.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy, 13.12.2021 - Mt 21, 23-27

"Kto Ci dał tę władzę?"

Ten, który włada wszystkim, nie musi się tłumaczyć przed ludźmi. To nasi wladcy będą się tłumaczyć przed Bogiem, co zrobili z władzą, którą im dał.

 

3 Niedziela Adwentu, 12.12.2021 - Łk 3, 10-18

"Co mamy czynić?"

Żyć tak, żeby Pan zastał nas przygotowanych na Jego przyjście. 

 

Sobota, 11.12.2021 - Mt 17, 10-13

"Eliasz istotnie przyjdzie i wszystko naprawi."

Tak bardzo wyczekiwali Eliasza, że nie zauważyli, kiedy przyszedł. Tak bardzo wyczekiwali Mesjasza, że Go ukrzyżowali. Jak bardzo różnią się nasze oczekiwania od tego, co Bóg dla nas przygotował. Zawsze łatwiej się obrazić na Boga, że nie jest tak, jak ja chcę, aniżeli Mu podziękować.

 

Piątek, 10.12.2021 - Mt 11, 16-19

"Mądrość usprawiedliwona jest przez swoje czyny."

Zaznaczmy, że Pan Jezus mówi o Mądrości Boga, a nie o ludzkiej mądrości. Żadna ludzka opinia, nawet jeżeli jest przed nią mnóstwo tytułów naukowych czy innych, nie ma wpływu na Bożą Mądrość. Gorzej, im więcej tych tytułów, tym śmieszniej te opinie brzmią. To, co mądre u ludzi, głupotą jest u Boga - tak mówi Pismo. I tak jest.

 

Czwartek, 09.12.2021 - Mt 11, 11-15

"Wszyscy Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana."

Jan Chrzciciel jest progiem. Na nim kończy się czas proroków i Prawa. W swoim Synu Bóg powiedział człowiekowi wszystko, co chciał powiedzieć. Prorocy nie są już potrzebni. Jeżeli ktoś na siłę szuka dzisiaj proroka, to znaczy, że dla niego Syn Boży jest tylko cieślą z Nazaretu.

 

Środa, uroczystość NMP Niepokalanie Poczętej, 08.12.2021 - Łk 1, 26-38

"Znalazłaś bowiem łaskę u Boga."

Znaleźć łaskę u Boga może każdy. Bo Bóg daje każdemu, kto prosi. Temu, kto nie prosi, też daje. Ale znaleźć łaskę, a korzystać z łaski, to nie to samo.  Można "talent" zakopać w ziemi i potem biadolić przed Bogiem i ludźmi, że nic się nie dostało. Niech nam Matka Najświętsza pomoże całym sercem powtarzać za Nią: Niech mi się stanie według słowa Twego.

 

Wtorek, wspomnienie św. Ambrożego, biskupa, 07.12.2021 - Mt 18, 12-14

"Jeśli mu się uda ją odnaleźć."

Dobry Pasterz szuka zaginionej owcy. Co nie znaczy, że wszystko dobrze się skończy. Jeśli uda mu się ją odnaleźć, to przyprowadzi ją z powrotem. Ale jeżeli owca nie chce? Dobry Pasterz ma zostawić te 99, które pozostały? 

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Mikołaja, biskupa, 06.12.2021 - Łk 5, 17-25

"Człowieku, odpuszczone są ci twoje grzechy."

To jest dla Chrystusa najważniejsze, czyste serce. Bo tylko z czystym sercem człowiek będzie mógł oglądać Niebo. A my wciąż czekamy na: "Wstań i chodź". Dopóki pozwolimy sobie wmawiać, że to zdrowie jest najważniejsze, tak długo nasze serca nie zaznają pokoju.

 

2 Niedziela Adwentu, 05.12.2021 - Łk 3, 1-6

"Wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże."

Ujrzą wszyscy, ale czy wszyscy skorzystają?

 

I Sobota, wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy, 04.12.2021 - Mt 9, 35 - 10, 1.5.6-8

"Byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza."

Nie mieć pasterza, to nie oznacza jego fizycznego braku. To mieć pasterza, który lekceważy owce, a układa się z wilkami.

 

I Piątek, wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, kapłana, 03.12.2021 - Mt 9, 27-31

"Wierzycie, że mogę to uczynić?"

Właściwe pytanie. Każde działanie Pana Jezusa jest poprzedzone tym pytaniem: czy wierzysz, że mogę to ucznić? Wiara nie jest odpowiedzią na to, czy Jezus Chrystus jest postacią historyczną. Wiara ma być odpowiedzią: Tak, Panie, dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych.

 

I Czwartek, 02.12.2021 - Mt 7, 21.24

"Upadek jego był wielki."

Jeżeli buduje się życie na czymś, co przemija, to i to życie przeminie. Jeżeli buduje się życie na Tym, Który trwa wiecznie, to i to życie przeminie. Ale kiedy przeminie, okaże się, że było tylko wstępem do innego życia. Wiecznego.

 

Środa, 01.12.2021 - Mt 15, 29-37

"Żal mi tego tłumu."

Słyszysz, tłumie? Jest jednak Ktoś, kto cię żałuje. Tak prawdziwie, bez szukania własnej korzyści, bez szumnych deklaracji, bez obietnic. Jest Ktoś, kto prawdziwie ci współczuje. I czeka, aż to do ciebie dotrze.

 

Wtorek, święto św. Andrzeja, Apostoła, 30.11.2021 - Mt 4, 18-22

"Pójdźcie za Mną."

Każdy może tak powiedzieć i obiecywać gruszki na wierzbie. Pan Jezus obiecuje krzyż, dlatego wydaje się tak niepopularnym przewodnikiem. Ale krzyż jest drogą do Zbawienia, a tego nikt inny nie może zagwarantować.

 

Poniedziałek, 29.11.2021 - Mt 8, 5-11

"Panie, nie jestem godzien..."

Najbiedniejsi są ci, co są pewni, że są godni. Im wyżej się wynosisz przed Bogiem, tym boleśniej upadniesz.

 

1 Niedziela Adwentu, 28.11.2021 - Łk 21, 25-28.34-36

"Czuwajcie."

Czuwać nie znaczy węszyć za wszystkim, co podejrzane. Czuwać znaczy nie pozwolić, żebym zapomniał, że życie jest krótkie, że jestem tu tylko przechodniem. I że naprawdę będę musiał stanąć przed Tym, Który mi życie i z tego życia zdać raport.

 

Sobota, 27.11.2021 - Łk 21, 34-36

"Czuwajcie i módlcie się."

To nie dobra rada. To wezwanie, na które mamy coraz mniej czasu.

 

Piątek, 26.11.2021 - Łk 21, 29-33

"Wiedzcie, że blisko jest Królestwo Boże."

Ani się nie obejrzymy, a już będzie Jego panowanie. Tylko, czy się w tym Królestwie zmieścimy?

 

Czwartek, wspomnienie św. Katarzyny z Aleksandrii, dziewicy i męczennicy, 25.11.2021 - Łk 21, 20-28

"Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie."

Mamy dużo zrozumienia dla tych, którzy tak bardzo chcą, żebyśmy patrzeli tylko pod nogi. Straszą, obrażają, okłamują. Nie potrafią inaczej, bo czerpią z tego zyski. Tak naprawdę, to ich problem. Naszą nadzieją jest Boża pomoc, a nie ludzie, którzy sami potrzebują nadziei.

 

Środa, wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, męczenników z Wietnamu, 24.11.2021 - Łk 21, 12-19

"Podniosą na was ręce i będą was prześladować."

A czego się niby mamy spodziewać? Że nas zagłaszczą? Mieliśmy być solą ziemi, więc jesteśmy solą w oku.

 

Wtorek, wspomnienie św. Kolumbana Młodszego, 23.11.2021 - Łk 21, 5-11

"Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono."

A jeżeli daliście się zwieść, to ciężka sprawa. Ale nie traćcie nadziei. Wbrew tym, którzy was okłamują, wciąż możecie wrócić do Życia. Będzie to kosztowało wysiłku i przyznania się przed sobą do pomyłki, ale droga wciąż otwarta. Jeszcze.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, 22.11.2021 - Łk 21, 1-4

"Uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni."

Nie wszystko da się przeliczyć ilościowo. Na przykład tego, co wsercu, nie da się przeliczyć. To potrafi tylko Bóg.

 

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 21.11.2021 - J 18, 33b-37

"A więc jesteś Królem?"

Takie zdziwienie będzie towarzyszyć tym wszystkim, którzy dziś kpią z Jezusa Chrystusa. Stanie się tak w dniu Sądu Ostatecznego. Wszyscy się zdziwimy. Tylko zdziwenie jednych zmieni się w radość, a drugich...

 

Sobota, wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, kapłana, 20.11.2021 - Łk 20, 27-40

"Bóg nie jest Bogiem umarłych."

Ten, który zwyciężył śmierć, każdemu daje szansę życia wiecznego. Ta śmierć, która nam na codzień towarzyszy, to jeszcze nie jest prawdziwa śmierć. Prawdziwą będzie wieczność bez Boga.

 

Piątek, 19.11.2021 - Łk 19, 45-48

"Mój dom będzie domem modlitwy."

I chociaż wielu stara się, żeby jednak był jaskinią zbójców, to Kościół będzie domem modlitwy. Żeby tylko znowu Pan Jezus nie musiał zrobić sobie bicza. Już nie będzie ze sznurków.

 

Czwartek, wspomnienie św. Karoliny Kózkówny, 18.11.2021 - Łk 19, 41-44

"Na widok miasta zapłakał nad nim."

Jak często Pan płacze nade mną? Nie dlatego, że jestem duchowo nieporadny. Dlatego, że wiem o mojej duchowej nieporadności i dobrze mi z tym.

 

Środa, wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, 17.11.2021 - Łk 19, 11-28

"Każdemu, kto ma, będzie dodane."

Ale nie chodzi o to, co masz w portfelu. Chodzi o to, co masz w sercu.

 

Wtorek, 16.11.2021 - Łk 19, 1-10

"Do grzesznika poszedł w gościnę."

Tak, nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy źle się mają. Poszedł w gościnę do grzesznika nie po to, żeby go pochwalić, że jest grzesznikiem. Poszedł po to, by pozwolić grzesznikowi zmienić życie, nawrócić się. Pan Jezus nie głaskał grzeszników, ale dawał im szansę. I wciąż daje.

 

Poniedziałek, 15.11.2021 - Łk 18, 35-43

"Przejrzyj..."

To już nie prośba, to wezwanie Pana Jezusa. Tylko On może ci otworzyć oczy, inaczej dalej będziesz się okłamywać, że widzisz.

 

Niedziela, 14.11.2021 - Mk 13, 24-32

"Niebo i ziemia przeminą..."

Pewnie, wszystko przemija, jedne rzeczy prędzej, inne wolniej. Jedynie Bóg nie przemija, choć już tyle razy ogłoszono Jego śmierć. Kto się zdąży uczepić sercem Boga, też nie przeminie.

 

Sobota, wspomnienie Pierwszych Polskich Męczenników, 13.11.2021 - Łk 18, 1-8

"Czy Bóg nie weźmie w obronę swoich wybranych?"

Weźmie. Chyba, że wybrani odrzucą swoje wybraństwo. Zamiast Boga - wybiorą świat. Zamiast Syna Bożego - zaczną wielbić siebie. Nie pozwolą Bogu ich bronić. Ale żal będą mieć do Niego.

 

Piątek, wspomnienie św. Jozafata Kuncewicza, biskupa i męczennika, 12.11.2021 - Łk 17, 26-37

"Aż nagle..."

Nagle dzieje się wiele spraw. Mimo naszej przenikliwości, zapobiegliwości i przezorności, nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co stanie się za minutę. To "nagle" wisi nad nami. Można albo oszaleć ze strachu, albo skupić się tylko nad jednym "nagle", nad przyjściem Pana.

 

Czwartek, wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa, 11.11.2021 - Łk 17, 20-25

"Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie."

Albo budujemy te Królestwo między sobą, albo pozwalamy jego przeciwnikom mieszać nam w głowach i sercach. Ludzie zastraszeni i okłamani nie myślą o Królestwie Bożym. Szukają ucieczki, której nie ma.

 

Środa, wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża, 10.11.2021 - Łk 17, 11-19

"Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami."

Ale jak się ulituje, a zawsze się lituje, nie zapomnij podziękować. Głupio byłoby, gdyby musiał ci odebrać to, co ci dał.

 

Wtorek, święto rocznicy poświęcenia Bazyliki na Lateranie, 09.11.2021 - J 2, 13-22

"Nie róbcie z domu mego Ojca targowiska."

To nie tylko ostrzeżenie przed "świętym" handlem. To przypomnienie, że kościół i Kościół mają służyć Bogu, a nie naszym biznesom. Nawet, kiedy wydają się najświętsze.

 

Poniedziałek, 08.11.2021 - Łk 17, 1-6

"Przymnóż nam wiary."

Bardzo dobra prośba. NIe damy rady zmienić ani świata, ani Kościoła. Robią to ci, którzy mają władzę. Ale damy radę wytrwać przy Chrystusie niezależnie od ich intencji. Do tego potrzebna jest wiara, mocna, zdrowa i prosta. Żadna inna droga nie wchodzi w grę, bo jej nie ma. "Ja jestem drogą" i my wierzymy Panu Jezusowi.

 

Niedziela, 07.11.2021 - Mk 12, 38-44

"Wszyscy wrzucali z tego, co im zbywało."

Coraz mniej mamy tego, co nam zbywa. Nie wszystko jednak da się przeliczyć. Jeżeli mamy dzielić się dobrymi uczuciami, życzliwością i miłością, to nie wypada dawać tego, co zbywa. Ani Bogu, ani ludziom.

 

I Sobota, 06.11.2021 - Łk 16, 9-15

"Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i wielkiej będzie wierny."

Zamiast rzucać się z motyką na słońce i ustawiać cały świat, chyba jednak warto zająć się do porządku tym, co do nas należy.

 

I Piątek, 05.11.2021 - Łk 16, 1-8

"Zdaj sprawę z twego zarządu."

I nie chodzi tu o tych na stanowiskach. Każdy ma swoją malutką sferę do zarządzania: swoje życie. Kiedyś padnie to pytanie...

 

I Czwartek, wspomnienie św. Karola Boromeusza, 04.11.2021 - Łk 15, 1-10

"Radość powstaje u Aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca."

Zamiast czekać, aż inni się nawrócą, może samemu zrobić radość Aniołom?

 

Środa, 03.11.2021 - Łk 14, 25-33

"Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć."

Wielu nie wykończyło budowy, bo sami się wykończyli. Każdy coś buduje swoim życiem. Nie zapomnij, że budujesz też swoją wieczność.

 

Wtorek, wspomnienie wszystkich Wiernych Zmarłych, 02.11.2021 - J 11, 32-45

"Łazarzu, wyjdź na zewnątrz."

Życie to nie tylko biologia. Życie to dusza. Każdego dnia Pan Jezus staje przed grobem naszej biologii i woła do duszy: Wyjdź na zewnątrz. Zacznij żyć. Póki czas.

 

Poniedziałek, uroczystość Wszystkich Świętych, 01.11.2021 - Mt 5, 1-12a

"Błogosławieni..."

NIe wolno mylić powodzenia z błogosławieństwem. Nie wolno mylić wygody z niebem. Nie wolno mylić Pana Jezusa z tymi, którzy chcą nam zrobić raj na ziemi. Zbyt wiele można stracić. Właściwie wszystko można stracić. Całą wieczność.

 

Kiermasz - rocznica poświęcenia kościoła, 31.10.2021 - Mk 12, 28b-34

"Niedaleko jesteś od Królestwa Bożego."

To bardzo dobrze. Tylko pamiętaj, że tej odległości nie mierzy się w kilometrach, tylko miłością.

 

Sobota, 30.10.2021 - Łk 14, 1.7-11

"Kto się wywyższa, będzie poniżony."

Pan Jezus nie mówi: nie staraj się, porzuć ambicje, nie rób kariery. Życie jest twoje. Ale pamiętaj, im wyżej się wdrapiesz, tym mocniej możesz upaść. Bez Niego.

 

Piątek, 29.10.2021 - Łk 14, 1-6

"Dotknął go, uzdrowił i odprawił."

Czemu go odprawił? Bo człowiek musi sam zdecydować, czy pójdzie za Chrystusem, czy wybierze jakąś inną drogę. Aczkolwiek dotknięcie przez Pana Jezusa, uzdrowienie, to już wezwanie do postępowania za Nim.

 

Czwartek, święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, 28.10.2021 - Łk 6, 12-19

"Cały tłum starał się Go dotknąć."

Bo moc wychodziła z Niego. To moc, która się nie wyczerpuje, więc dalej z Niego wychodzi. Nie musisz się pchać, żeby się Go dotknąć. Wystarczy, że podejdziesz blisko, a On da sobie radę.

 

Środa, 27.10.2021 - Łk 13, 22-30

"Czy tylko nieliczni będą zbawieni?"

W domu Ojca jest mieszkań wiele. Tylko te wąskie drzwi...

 

Wtorek, 26.10.2021 - Łk 13, 18-21

"Wyrosło i stało się wielkim drzewem."

Wszystko zaczyna się od małego. Nawet słoń, jak na słonia, rodzi się mały. Tylko człowiekowi za często wydaje się, że już jest największy. Im bardziej pycha go nadyma, tym marniejszy jest w oczach Boga. Chyba, że zacznie wzrastać przy Nim.

 

Poniedziałek, 25.10.2021 - Łk 13, 10-17

"Jesteś wolna od swej niemocy."

Każdy człowiek może powiedzieć takie słowa. Ale tylko w przypadku Pana Jezusa one zadziałają.  Nie daj sobie prostować życia byle komu. Tylko Jeden ma tę moc.

 

Niedziela, 24.10.2021 - Mk 10, 46-52

"Nauczycielu, żebym przejrzał."

Otwarcie oczu będzie dla nas szokiem. Dostrzeżemy, jak wiele zła szaleje na świecie. Ale zobaczymy też, jak bardzo obecny w tym świecie jest Bóg. I jak bardzo zło się Go boi. 

 

Sobota, 23.10.2021 - Łk 13, 1-9

"Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw."

To, że ciągle jeszcze jesteśmy po tej stronie wieczności, to nie efekt naszego szczęścia i przebiegłości. To Bóg daje nam jeszcze czas. Można, oczywiście, udawać, że to ja jestem taki twardziel, ale może lepiej nie przeciągać struny, tylko wziąć się do roboty. Za siebie.

 

Piątek, wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża, 22.10.2021 - Łk 12, 54-59

"Dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co słuszne?"

Jak niby mamy to umieć? Przecież nie potrafimy już myśleć samodzielnie. Wpatrzeni w ekrany, wsłuchani w głośniki, skazani na ekspertów, wyłączyliśmy naszą własną wrażliwość, a staliśmy się przewrażliwieni. Zwłaszcza na własnym punkcie. Jak mamy rozróżniać to, co słuszne, skoro każdy nam udowadnia, że on ma słuszność? Szatan musi mieć niezły ubaw...

 

Czwartek, 21.10.2021 - Łk 12, 49-53

"Myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój?"

Prawdziwy pokój może dać tylko Bóg. Ale to nie jest darmowy dar. Trzeba mieć Boga w sercu, żeby znaleźć ten Boży pokój. Dlatego tak bardzo go brakuje.

 

Środa, wspomnienie św. Jana z Kęt, 20.10.2021 - Łk 12, 39-48

"Panie, czy do nas mówisz, czy do wszystkich?"

A co to za różnica? Nie wolno wybierać tego, co mi się podoba w słowach Zbawiciela. Albo się przyjmuje wszystko, albo traci się wszystko.

 

Wtorek, 19.10.2021 - Łk 12, 36-38

"Szczęsliwi słudzy, których Pan zastanie czuwających."

Nieszczęśliwi, którzy przegapią oczekiwanie. Na razie to wygląda trochę inaczej, ale poczekajmy, aż Pan wróci.

 

Poniedziałek, święto św. Łukasza, Ewangelisty, 18.10.2021 - Łk 10, 1-9

"Wysłał ich przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał."

Będzie dużo lepiej w Kościele, jeśli ci, których Pan Jezus powołał i posłał, będą pamiętali, że mają tylko przygotować miejsce Panu. Wspaniale się idzie w własne imię, ale zostali posłani w imię Jego. Bez Niego ta robota będzie do niczego, a na pewno nie dla zbawienia dusz.

 

Niedziela, 17.10.2021 - Mk 10, 42-45

"Dać swoje życie na okup za wielu."

Powiemy: każdy może oddać życie za innych. Ilu już takich było w historii. To prawda, ale tylko Jeden zmartwychwstał.

 

Sobota, uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, 16.10.2021 - Mk 3, 31-35

"Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką."

To, że Pan Jezus zaprasza nas do swojej Rodziny, to jeszcze nie jest wszystko. To "pokrewieństwo" zobowiązuje.

 

Piątek, wspomnienie św. Teresy z Avila, 15.10.2021 - Łk 12, 1-7

"NIe bójcie się, jesteście ważniejsi niż wiele wróbli."

Tylko sobie mie myślmy od razu, że sobie na tę uwagę Pana Boga zasłużyliśmy. On nas po prostu kocha.

 

Poniedziałek, 11.10.2021 - Łk 11, 29-32

"Tu jest coś więcej niż Jonasz."

Jonasz dobrze się sprawił, choć wcale mu się nie podobało to, czego chciał od niego Bóg.  Coś więcej Pana Jezusa zaczyna się od tego, że On przyszedł tylko po to: wypełnić to czego chciał Bóg, Ojciec. Można naśladować Jonasza i wiecznie kręcić nosem na wolę Bożą. My jednak naśladujemy Pana Jezusa: zgadzamy się na to, czego chce od nas Ojciec.

 

Niedziela, 10.10.2021 - Mk 10, 17-27

"U Boga wszystko jest możliwe."

A jeżeli jakiemuś człowiekowi wydaje się, że jest Bogiem, to ma rację. Wydaje mu się. Co widać po efektach ludzkich możliwości. Niestety...

 

Sobota, 09.10.2021 - Łk 11, 27-28

"Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je."

Posłuchać to można i dobrej muzyki. Ale słowo Boże, to coś więcej. NIe można tylko słuchać i za chwilę zapomnieć. Trzeba je zachować. Nie tylko w sercu. Trzeba się zachowywać tak, jak nas to słowo Boże uczy.

 

Piątek, 08.10.2021 - Łk 11, 15-26

"Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie."

Jaśniej się nie da. W przypadku Pana Jezusa nie ma odcienia szarości w wierze. Jest się albo "za", albo "przeciw". Nie da się jedną nogą iść za Panem Jezusem, a drugą w przeciwną stronę. To grozi duchową schizofrenią. 

 

I Czwartek, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 07.10.2021 - Łk 11, 5-13

"Proście, a będzie wam dane."

Tylko zastanówcie się najpierw, o co chcecie prosić. Pewnie dlatego Pan Bóg niewiele nam nieraz daje z naszych próśb, bo wie, że źle by się to dla nas skończyło.

 

Środa, 06.10.2021 - Łk 11, 1-4

"Nie dopuść, byśmy ulegli pokusie."

I co, jak ulegniemy to będzie wina Pana Boga? Że nic nie zrobił, że pozwolił? Pan Bóg dopuszcza pokusy, bo dał nam wolną wolę. To człowiek musi się zdecydować: walczę z pokusą czy się jej poddaję? Bóg dopuszcza pokusy, ale nie zostawia nas z nimi samych.

 

Wtorek, wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, 05.10.2021 - Łk 10, 38-42

"Potrzeba mało."

Trochę więcej Bogu, trochę mniej sobie. Czasu i serca. I będzie lepiej.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, 04.10.2021 - Łk 10, 25-37

"A kto jest moim bliźnim?"

Życie pokazuje. Chyba jednak lepiej pomyśleć nad tym, czy ja jestem bliźnim dla innych.

 

Niedziela, 03.10.2021 - Mk 10, 2-16

"Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela."

Dziś niebezpiecznie mówić o zdradzie i cudzołóstwie. Co nie znaczy, że Prawda uległa zmianie. Prawda nie może się zmienić. To tylko ludzie tak wmawiają sobie i innym, że teraz są inne czasy. Na tym polega wielkość Prawdy, że czasy mogą się zmieniać, ale słowo Boga pozostaje wciąż aktualne.

 

I Sobota, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów, 02.10.2021 - Mt 18, 1-5.10

"Baczcie, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych."

Tym wszystkim, którym wydaje się, że życie zwierzątka jest cenniejsze od życia nienarodzonego dziecka, można tylko współczuć wieczności. Ale każde dziecko potrzebuje miłości. Biada tym, którzy traktują je jak przedmioty.

 

I Piątek, wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 01.10.2021 - Łk 10, 13-16

"Kto wami gardzi, Mną gardzi."

Tylko nie wpadajmy w pychę, jacy to jesteśmy ważni. Świat gardzi Panem Jezusem, więc automatycznie gardzi i nami. Odpłata jest jednak zawsze w ręku Boga. Nie tylko dla tych, którzy gardzą Panem. Dla nas też.

 

Czwartek, wspomnienie św. Hieronima, 30.09.2021 - Łk 10, 1-12

"Przybliżyło się do was Królestwo Boże."

Z każdą sekundą zbliża się do nas. Nie udawajmy, że nas to nie obchodzi. Jako ochrzczeni - jesteśmy jego obywatelami. A to jednak zobowiązuje.

 

Środa, święto św. Michała Archanioła, 29.09.2021 - J 1, 47-51

"Ty jesteś Synem Bożym."

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. W walce! Nie w gniciu w bezczynności, bo nam tak dobrze. W tym świecie, w każdym sercu, toczy nieustanna walka. Udawanie, że jej nie ma, to już przegrana.

 

Wtorek, wspomnienie św. Wacława, króla Czech i męczennika, 28.09.2021 - Łk 9, 51-56

"Żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich."

Zawsze będzie taka pokusa szybkiego "odgórnego" załatwienia niechcianych spraw i nielubianych ludzi. Sytuacja zmienia się wtedy, kiedy pomyślimy, że i nam może ktoś czegoś takiego życzyć. Nie ma się co spieszyć. Pan Bóg ma swoje tempo i swoje metody. Jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze. Ale tak, jak On chce. I mnie też to dotyczy.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Wincentego a Paulo, 27.09.2021 - Łk 9, 46-50

"Uczniom Jezusa przyszła myśl, kto z nich jest największy."

Uczniom Pana cały czas ta myśl chodzi po głowie. Dlatego mamy w Kościele to, co mamy. To, do czego Kościół został powołany - leży odłogiem, za to największych mamy na pęczki. Daleko odeszliśmy od Bożej Prawdy.

 

Niedziela, 26.09.2021 - Mk 9, 38-43.45.47-48

"Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami."

Może dzisiaj trudno połapać się, kto jest z nami, a kto przeciwko. Kto atakuje z zewnątrz, kto ryje od środka. Ludzkie pogłądy tak szybko się zmieniają, zwłaszcza, kiedy zabrzęczą srebrniki. Więc może trzeba przestać się zagryzać tym, kto jest po naszej stronie - a warto sprawdzić, po której stronie jest się samemu. Czy aby na pewno po stronie Pana Jezusa?

 

Sobota, 25.09.2021 - Łk 9, 43b-45

"Bali się zapytać Go."

Dlaczego boimy się Prawdy? Pewnie dlatego, że wielu musiałby zmienić swoje życie. Może i ja sam. Kto wchodzi w Światło, ten coraz lepiej widzi, jakim brudem jest oblepiony. Tylko czy strach pomoże?

 

Piątek, 24.09.2021 - Łk 9, 18-22

"Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć."

A nam, którzy jesteśmy Jego Mistycznym Ciałem, Kościołem, wydaje się, że przejdziemy przez życie po czerwonym dywanie. I że jeszcze nam się to należy. Jeśli tak myślimy, to znaczy, że należymy do jakiegoś innego kościoła, który z Panem Jezusem nie ma nic wspólnego.

 

Czwartek, wspomnienie św. ojca Pio, 23.09.2021 - Łk 9, 7-9

"Herod był zaniepokojony."

Każdy, kto ma nieczyste sumienie będzie zaniepokojony Panem Jezusem. Według współczesnych "mędrców" trzeba się pozbyć problemu, który odbiera spokój. Według Pana Jezusa trzeba oczyścić sumienie. Co wybierzesz?

 

Środa, 22.09.2021 - Łk 9, 1-6

"Nie bierzcie nic na drogę."

Bo im więcej bagażu, tym mniej Pana Jezusa. Pamiętajcie, kapłani, to do was.

 

Wtorek, święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty, 21.09.2021 - Mt 9, 9-13

"Nie potrzebują lekarza zdrowi."

Zdaje się, że zbyt wielu zdrowych nie ma na tym świecie. I zdaje się, że dość pokaźna liczba lekarzy też do zdrowych nie należy. Tak naprawdę, każdy z nas potrzebuje Lekarza. A im bardziej jesteśmy pewni swego "zdrowia", tym bardziej powinniśmy się do Niego zgłosić.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Andrzeja Kim-Taegon i jego towarzyszy, męczenników z Korei, 20.09.2021 - Łk 8, 16-18

"NIe ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione."

I wszystkie tajne pakty, umowy, konspiracje i szeptane na ucho przestaną mieć sens. Kiedy to się stanie? Nie wiadomo. Więc może w ramach oczekiwania warto przestać martwić się czyimiś tajemnicami, a zacząć troszczyć się o swoje czyste serce.

 

Niedziela, 19.09.2021 - Mk 9, 30-37

"O czym to rozmawialiście w drodze?"

A my milczymy, bo jak Apostołowie - ciągle się kłócimy: kto ma rację, kto ma więcej, kto jest lepszy. Rozmawiamy o tym, jak naprawić ten świat, swój budżet, swoje samopoczucie. Ale mało, albo wcale, nie rozmawiamy o Tym, za Którym idziemy. Nie rozmawiamy o celu, o zbawieniu, które mamy osiągnąć. Dlatego milczymy, bo jest nam wstyd. Całe nasze siły poświęcamy tylko na to, co przemija.

 

Sobota, święto św. Stanisława Kostki, 18.09.2021 - Łk 2, 41-52

"Czemuście Mnie szukali?"

Spróbuj sobie odpowiedzieć na to pytanie - po co ci Pan Jezus? Czego się spodziewasz po Nim? Mamy całą listę życzeń, prawda? A teraz spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie - czego Pan Jezus spodziewa się po tobie?

 

Piątek, 17.09.2021 - Łk 8, 1-3

"Jezus wędrował przez miasta i wsie."

On ciągle jest w drodze. Zatrzymuje się przed naszymi domami - sercami i czeka, czy Go zaprosimy do środka. Nie ma się co zastanawiać, bo drugiego razu możemy się nie doczekać.

 

Czwartek, wspomnieni św. Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa, 16.09.2021 - Łk 7, 36-50

"Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała."

A ty, jak kochasz? Nie siebie, ale Tego, który może ci wszystko przebaczyć.

 

Środa, wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, 15.09.2021 - Łk 2, 33-35

"Twoją duszę miecz przeniknie."

Boleść jest przecież nie tylko fizyczna. Tą fizyczną można nieraz ukoić różnymi środkami. Ale duchową boleść może ukoić tylko Bóg.

 

Wtorek, święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14.09.2021 - J 3, 13-17

"Bóg umiłował świat."

Tylko jak długo Bóg może czekać na to, żeby świat tę miłość odwzajemnił?

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa, 13.09.2021 - Łk 7, 1-10

"Powiedz słowo..."

Tyle wystarczy człowiekowi wierzącemu. Zwłaszcza, że Pan Bóg nie lubi gadania. Powiedział nam najważniejsze Słowo. Słowo, które stało się Ciałem.

 

Niedziela, 12.09.2021 - Mk 8, 27-35

"Zejdź Mi z oczu."

To straszne, usłyszeć takie słowa z ust Boga. Na razie to jest wezwanie, aby zmienić swoje życie. Tak, żeby nie usłyszeć tych słów na Sądzie Ostatecznym.

 

Sobota, 11.09.2021 - Łk 6, 43-49

"Bo z obfitości serca mówią usta."

Dlatego warto uważnie słuchać tego, co mówią inni. A jeszcze bardziej warto dobrze pomyśleć, zanim się coś samemu powie.

 

Piątek, 10.09.2021 - Łk 6, 39-42

"Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która tkwi w twoim oku."

Nie patrzmy na innych z taką wyższością, jakbyśmy nie mieli nic innego do roboty, jak tylko usuwać drzazgi z ich oczu. Być może nasze własne oko bardziej przypomina kaktus, niż nam się wydaje.

 

Czwartek, 09.09.2021 - Łk 6, 27-38

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół, dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą."

Brr... A jednak tak trzeba. Inaczej nic nas nie będzie odróżniało od niewierzących. 

 

Środa, święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 08.09.2021 - Mt 1, 18-23

"Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie."

To wspaniale, że mamy cudowne pomysły. Wciąż jednak musimy brać pod uwagę, że Pan Bóg może mieć całkiem inne plany. Św. Józefowi musiał tłumaczyć to przez sen, nam Pan Jezus osobiście przekazuje, czego chce od nas Ojciec. Mówi przez Ewangelię, przez ludzi, których nam stawia na drodze, przez sytuacje, które przeżywamy. Czas, żebyśmy przestali mówić: przypadek, a zaczęli myśleć nad życiem.

 

Wtorek, 07.09.2021 - Łk 6, 12-19

"A cały tłum starał się Go dotknąć."

Trochę to przypomina promocję w nowo otwartym sklepie. Wszyscy lecą, żeby chwycić to, co dostępne i tanie, żeby tylko coś zyskać. Można i tak, choć w przypadku Pana Jezusa nie promocja jest waźna i cuda, które może zdziałać. Ważne jest to, że jest dla mnie dostępny zawsze. To ja muszę być gotowy na to, co On chce mi dać.

 

Poniedziałek, 06.09.2021 - Łk 6, 6-11

"Oni zaś wpadli w szał."

Taka była odpowiedź nie na cud Pana Jezusa, ale na pytanie: czy wolno życie ocalić czy zniszczyć? Jednogłośnie opowiedzieli się za zniszczeniem. Jeżeli jeszcze nie dostrzegacie tego, że tak dzieje się dziś na świecie, to znaczy, że czas się obudzić. I zdecydować, po której stronie staniecie.

 

Niedziela, 05.09.2021 - Mk 7, 31-37

"A spojrzawszy w niebo, westchnął."

To dobra rzecz: powzdychać. Najlepiej w kierunku nieba, bo wzdychanie tylko na poziomie między ludźmi nie przynosi zamierzonego efektu. I nawet jeśli wydaje nam się, że Pan Bóg nie słyszy, to nie trzeba wrzeszczeć. Westchnienie zawsze usłyszy.

 

I Sobota, 04.09.2021 - Łk 6, 1-5

"Czemu czynicie to, czego nie wolno w szabat?"

Szabat ustanowiony został po to, żeby człowiek miał czas. Dla Boga i dla siebie. Jak korzysta tylko dla siebie, to będzie to kolejny zwykły dzień. My nie świętujemy szabatu, świętujemy Dzień Pański, niedzielę. Ale zasada zostaje ta sama.

 

I Piątek, wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża, 03.09.2021 - Łk 6, 33-39

"Stare jest lepsze."

Bez wątpienia. Dlatego Pan Jezus nie przyszedł na ziemię, by zrzucić z tronu Boga Ojca, ale aby wypełnić Jego wolę. To, co stare, "unowocześnił" miłością, którą Bóg Ojciec przez swojego Syna ofiarował ludziom. Tak potrafi tylko Bóg.

 

I Czwartek, 02.09.2021 - Łk 5, 1-11

"Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny."

Im bliżej Boga stanę, tym bardziej widzę mój brud i grzeszność. Dlatego pierwsza myśl: uciec od Boga. Ale On chce, żebym stanął przy Nim. Bo tylko On może mnie oczyścić.

 

Środa, wspomnienie bł. Bronisławy Odrowąż, 01.09.2021 - Łk 4, 38-44

"Jezus przyszedł do domu Szymona."

Było to naturalne, że Szymon zaprosił swojego Nauczyciela do domu. A czy ja zaproszam nie tylko już Nauczyciela, ale Zbawiciela, do mojego domu? Dobrze by było, bo w każdym domu jest jakaś "gorączka", którą trzeba wygonić. 

 

Wtorek, wspomnienie św. Józefa z Arymatei, 31.08.2021 - Łk 4, 31-37

"Czego chcesz od nas, Jezusie Nazareńczyku?"

Zanim zadasz sobie to pytanie, zastanów się, czego ty chcesz od Niego? Bo Bóg nigdy nie przychodzi do ciebie z pustymi rękami. Co znajdzie w twoich, w twoim sercu? Miłość czy zaciekłość, bo się boisz.

 

Poniedziałek, 30.08.2021 - Łk 4, 16-30

"Czy nie jest to syn Józefa?"

Nie, nie jest. Tak się tylko wydaje. Jeżeli w spotkaniu z Panem Jezusem zatrzymamy się tylko na tym etapie - "syn Józefa", to nigdy nie otrzymamy tego, co przynosi ze sobą Syn Boży.

 

Niedziela, 29.08.2021 - Mk 7, 1-8.14-15.21-23

"Ten lud czci mnie wargami."

A powinien sercem. Dlatego dostanie to, co się należy wargom. A serca zostaną puste, bez Boga, do niczego...

 

Sobota, wspomnienie św. Augustyna, biskupa, 28.08.2021 - Mt 25, 14-30

"Temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma."

Od półtora roku widzimy, jak sprawdzają się te słowa, jeśli chodzi o wiarę. Tragedia.

 

Piątek, wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, 27.08.2021 - Mt 25, 1-13

"Panie, Panie, otwórz nam."

Był czas, kiedy drzwi były otwarte. Był czas, żeby przygotować oliwę do lamp. Był czas, by powrócić do Pana. Był czas... Jeszcze jest,,, Ale czy będzie nam się chciało go wykorzystać?

 

Czwartek, uroczystość NMP Częstochowskiej, 26.08.2021 - J 2, 1-11

"Jeszcze nie nadeszła Moja godzina."

Co nie znaczy, że Pan odmówi Matce. I jeśli wydaje ci się, że jest głuchy na twoje wołanie, może spróbuj interwencji Matki. Zazwyczaj skutkuje. Tylko zrób to grzecznie i z miłością, bo to również i twoja Matka.

 

Środa, 25.08.2021 - Mt 23, 27-32

"Podobni jesteście do grobów pobielanych."

Dobrze, że nie widzimy, co dzieje się za kulisami teatru, którym jest ten świat. Wcale by nam nie było lepiej, gdybyśmy wiedzieli co robią i co mówią wielcy aktorzy tego teatru. Może bardziej trzeba postarać się o to, żeby moje serce nie było przeciwnością tego, co widać na zewnątrz. Zwłaszcza, że Bóg doskonale widzi i to i to.

 

Wtorek, święto św. Bartłomieja [Natanaela], Apostoła, 24.08.2021 - J 1, 45-51

"Chodź i zobacz."

Nie wystarczy tylko przyprowadzić do Pana Jezusa, żeby ktoś Go spotkał i zobaczył. Trzeba jeszcze dać głos Panu Jezusowi, On najlepiej potrafi przemówić do serca.

 

Poniedziałek, 23.08.2021 - Mt 23, 1.13-22

"Biada wam, przewodnicy ślepi."

To ci, którzy powołując się na Pana Jezusa, widzą tylko swoje cele. Są ślepi na Boże światło. Nie musimy komentować, dokąd ślepy przewodnik może doprowadzić tych, co idą za nim.

 

Niedziela, Najświętszej Maryi Panny Królowej, 22.08.2021 - J 6.54, 60-69

"Panie, do kogóż pójdziemy?"

Imitatorów Pana Jezusa jest sporo. Na pewno coś znajdziemy. Tylko, czy znajdziemy coś lepszego niż słowo życia? Nie ma niczego takiego.

 

Sobota, wspomnienie św. Piusa X, papieża, 21.08.2021 - Mt 23, 1-12

"Największy z was niech będzie waszym sługą."

Dziwne, przecież nikt nie pcha się drogą kariery na same szczyty, żeby potem robić z siebie błazna i usługiwać innym. Dlatego mamy tak, jak mamy. Wszędzie.

 

Piątek, wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, opata, 20.08.2021 - Mt 22, 34-40

"Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem."

Problem jest z tym: całym sercem. Bo my mamy dla Boga serce, tyle, że nie całe. I w ten sposób Bóg staje się konkurentem dla innych naszych miłości. A przestaje być Ojcem, dzięki któremu naprawdę potrafimy kochać.

 

Czwartek, 19.08.2021 - Mt 22, 1-14

"Uczta wprawdzie jest gotowa, ale zaproszeni nie byli jej godni."

Można nie być godnym z dwóch powodów: dostało się zaproszenie, ale się odmówiło - albo - nie dostało się zaproszenia. Na ucztę naszego Króla jesteśmy zaproszeni wszyscy. Można odmówić, jest tyle fascynujących rzeczy, które nas wciągąją bardziej niż bycie przy stole Króla. I każda z tych rzeczy przeminie, tak, jak szansa, że można było Króla odwiedzić.

 

Środa, 18.08.2021 - Mt 20, 1-16a

"Co będzie słuszne, dam wam."

Łaska Boża to nie spełnianie marzeń, bo te marzenia są różne. Z naszej strony to jest koncert życzeń, wciąż o coś prosimy. I słusznie, sam Pan Jezus zaleca, byśmy byli uparci na modlitwie. Ale Bóg daje to, co naprawdę człowiekowi potrzebne do zbawienia i do życia. Jak będziemy wpatrzeni tylko w to, co my chcemy, to przegapimy to, co Bóg chce nam dać.

 

Wtorek, uroczystość św. Jacka Odrowąża, 17.08.2021 - Mk 1, 14-20

"Staniecie się rybakami ludzi."

Ale jeżeli zaczyna się łowić ludzi innymi sieciami, niż te od Pana Jezusa, jest się w oczach Boga tylko zwykłym kłusownikiem, a nie rybakiem.

 

Poniedziałek, 16.08.2021 - Mt 19, 16-22

"Jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania."

No nie, muszą być jakieś lepsze, przyjemniejsze sposoby na życie, niż trzymać się jakichś starych nakazów. Oczywiście, że są. Przykazań jest dziesięć, a tych innych sposobów na życie tysiące. "Ale ciasna jest brama i wąska jest droga, która prowadzi do zbawienia." Bo prawdziwe życie zacznie się dopiero wtedy, kiedy skończy się doczesne.

 

Niedziela, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15.08.2021 - Łk 1, 39-56

"A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją."

I bynajmniej nie chodzi o strach przed Bogiem. Chodzi o strach, by nie stracić Boga w życiu. Tylko tacy mogą być pewnie Jego miłosierdzia. Ci, którym nie zależy, będą się dalej tylko okłamywać.

 

Sobota, wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, 14.08.2021 - Mt 19, 13-15

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie."

Posłuchajcie dobrze, wy rozumni, ostrożni i doświadczeni dorośli. Może wielu z was zapomniało drogi do kościoła, ale dlaczego odbierać dzieciom szansy na spotkanie ze Zbawicielem?

 

Piątek, 13.08.2021 - Mt 19, 3-12

"Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc wystawić Go na próbę."

Zmieniły się czasy, stroje, nazwy partii, a oni wciąż podchodzą do Pana Jezusa, żeby Go ośmieszyć, wydrwić, popukać się palcem w czoło i powiedzieć nam: ale jesteście głupi, że za Nim idziecie. Jak potrzebują, to potrafią się do Niego przykleić, powoływać się na Kościół i wciskać nam najgorszą truciznę. Ale i oni przeminą. Tylko Pan Jezus pozostanie z tymi, którzy do końca Mu zaufają.

 

Czwartek, 12.08.2021 - Mt 18,21 - 19,1

"Ile razy mam przebaczyć?"

Spróbuj choć raz z serca. 

 

Środa, wspomnienie św. Klary i św. Filomeny, 11.08.2021 - Mt 18, 16-20

"Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą..."

Problem jest w tym: zgodnie. Skoro w zwykłych sprawach nie umiemy być zgodni, to będziemy w modlitwie? Warto próbować.

 

Wtorek, święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, 10.08.2021 - J 12, 24-26

"Ten, kto kocha swoje życie, traci je."

Ten, kto nie kocha, też. Umieramy każdego dnia, coraz bardziej. I nie ma na to recepty, to czeka każdego. I gdybyśmy tylko o tym myśleli, to zwariujemy, I nawet jeżeli niektórym bardzo na tym zależy, żebyśmy siedzieli w strachu, to jest nadzieja. To Jezus Chrystus, który zapewnia życie wieczne, Jeśli ktoś Mu nie wierzy, to ma problem.

 

Poniedziałek, święto Teresy Benedykty od Krzyża, 09.08.2021 - Mt 16, 24-27

"Co da człowiek w zamian za swoją duszę?"

Nic. Boga można wykpić, sprzedać, zamknąć do więzienia, ukrzyżować. I nic w zamian człowiek nie znajdzie. Bez Boga człowiek zostanie sam. Wszystko inne przeminie, rozsypie się w proch, odejdzie w niepamięć. Tylko Bóg jest wieczny, A dusza to Jego tchnienie w człowieku. Zapomnij o duszy, a zostanie ci tylko biologia. 

 

Niedziela, 08.08.2021 - J 6, 41-51

"Kto go spożywa, nie umrze."

Ale żeby taki był efekt spożywania, musi być spełniony warunek: musisz kochać Tego, który daje ci się na pokarm. Inaczej to nie zadziała.

 

I Sobota, 07.08.2021 - Mt 17, 14-20

"Dopóki mam was cierpieć?"

Pamiętajmy o tym zawołaniu Pana Jezusa. Nie wiemy, ile czasu nam zostało.

 

Piątek, święto Przemienienia Pańskiego, 06.08.2021 - Mk 9, 2-10

"Panie, dobrze, że tu jesteśmy."

Te słowa można powiedzieć na trzy sposoby: z przyzwoitości - żeby zrobić dobre wrażenie, z obłudą - bo wcale mi tu nie jest dobrze, z miłością - bo potrafię cieszyć się dobrem, którego nie zawdzięczam sobie Co mówisz Chrystusowi, kiedy przychodzisz do kościoła? Robisz dobre wrażenie, cierpisz, cieszysz się, że możesz tu być? Zastanów się, jak witasz Zbawiciela. Od tego zależy, co będzie umiał od Niego przyjąć.

 

I Czwartek, 05.08.2021 - Mt 16, 13-23

"Panie, niech Cię Bóg broni!"

Czy Bóg może zaprzeczyć samemu sobie? Czy ma bronić siebie przed swoją własną Miłością? Bo to Miłość Boga zaprowadziła Go na krzyż. My ciągle myślimy po ludzku, inaczej nie potrafimy. Dlatego tak wielu obrażonych na Pana Boga, bo myślą o Nim jak o szefie bzinesu, nie jak o kochającym Ojcu. W co wierzą, to dostaną.

 

Środa, wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, 04.08.2021 - Mt 15, 21-28

"Odpraw ją, bo krzyczy za nami."

Tym się różnimy od Pana Jezusa. On chce ludzkie serce pokojem, my chcemy świętego spokoju. I dopóki święty spokój będzie dla nas najważniejszy, nie dogadamy się z Panem Jezusem.

 

Wtorek, 03.08.2021 - Mt 14, 22-36

"Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się."

Ja Jestem - tym imieniem Bóg w płonącym krzewie przedstawił się Mojżeszowi. I dopóki człowiek nie cofnie się od swojej pychy, od swojego "ja jestem", to nie rozpozna prawdziwego Boga "Ja Jestem". A dopóki nie rozpozna i nie pokocha Go, będzie się bał. I źle skończy w samotności, bo nie będzie miał do kogo zawołać: Panie, ratuj mnie.

 

Poniedziałek, 02.08.2021 - Mt 14, 13-21

"Wy dajcie im jeść."

Jeszcze zależy, co dadzą nam do jedzenia. I kto nam to poda. I czy zrobi to w imię Pana Jezusa? Bo bez Niego może nie starczyć dla wszystkich.

 

Niedziela, 01.08.2021 - J 6, 24-35

"Panie, dawaj nam zawszego tego chleba."

Słuszne wezwanie, choć w przypadku Pana Boga, zawsze warto dodać słowo: proszę. Bo jak człowiek dojdzie do głupiego wniosku, że Chleb Życia po prostu mu się należy, to może się to dla niego źle skończyć. Na całą wieczność.

 

Sobota, wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, 31.07.2021 - Mt 14, 1-12

"Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela."

Podpity król, podpuszczone dziecko, mstliwa matka. Świat jest pełen Janów Chrzcicieli, którzy oddają życie za Prawdę. Ale kto wytrwa do końca, będzie zbawiony,

 

Piątek, 30.07.2021 - Mt 13, 54-58

"Czy nie jest On synem cieśli?"

Szkoda, że tak wielu ludzi cofnęło się do poziomu mieszkańców Nazaretu, widzą w Panu Jezusie tylko nadzwyczajnego człowieka. I co im może pomóc nawet najbardziej nadzwyczajny syn cieśli, skoro potrzeba Syna Bożego?

 

Czwartek, wspomnienie św. Marty, 29.07.2021 - Łk 10, 38-42

"Powiedz jej, żeby mi pomogła."

Pewnie przyjdzie taki dzień, że człowiekowi przypomni się o drugim człowieku. Skończy się zaufanie we własne siły, w zdobycze techniki, w cuda medycyny. Wystarczy przecież porządny rozbłysk słoneczny. Wtedy człowiek powtórzy słowa św. Marty. Tylko czy nie będzie za późno?

 

Środa, 28.07.2021 - Mt 13, 44-46

"Królestwo Niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli."

Problemem nie jest to, czy będę w stanie pozbyć się wszystkiego, żeby tylko kupić ten kawałek ziemi, w której leży skarb. Problemem jest to, czy ja znajdę ten skarb. Łatwo można się natknąć na coś, co wydaje się skarbem. Już wielu ludzi poświęciło swoje życie dla ułudy, dla fałszywego skarbu. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, co znalazłeś. Zbyt wielu imitatorów Pana Jezusa kręci się po świecie.

 

Wtorek, wspomnienie św. Joachima, 27.07.2021 - Mt 13, 36-43

"Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy."

Jasna sprawa. Cała reszta wcale nie musi być dobrym nasieniem. Po owocach ich poznacie. Jak wstrętne i zepsute mogą to być owoce, widzimy w codziennych informacjach. Niestety, nieraz widzimy je i w lustrze.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Anny, 26.07.2021 - Mt 13, 16-17

"Szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą."

Chociaż to zależy od tego, na co patrzymy i kogo słuchamy. Możemy być tym umocnieni, a możemy też być wściekli i słabi. Sprawdźcie, co wam daje więcej pożytku, przy czym czujecie się szczęśliwsi. I pamiętajcie, że prawdziwe szczęście nie mija po 10 sekundach.

 

Niedziela, 25.07.2021 - J 6, 1-15

"Wiedział bowiem, co miał czynić."

Bóg zawsze wie, co robi. Nam się często tylko wydaje. Dlatego świat stworzony przez Boga - dzięki nam wygląda tak, jak wygląda. Dlatego człowiek stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo - niewiele swego Stwórcę przypomina. Ale też to, co przez człowieka zostało poniszczone - dla Boga jest wciąż do odratowania.

 

Sobota, wspomnienie św. Kingi, 24.07.2021 - Mt 13, 24-30

"Gfy ludzie spali, przyszedł nieprzyjaciel i nasiał chwastu."

Można się przyzwyczaić do chwastu. Można go nawet oklaskiwać, reklamować i wszystkim wmawiać, że chwast ma swoje prawa, które trzeba uszanować. Chwast jednak pozostanie zawsze chwastem. Nawet jeśli ludzie o tym zapomną, Pan Bóg pamięta.

 

Piątek, święto św. Brygidy ze Szwecji, 23.07.2021 - J 15, 1-8

"Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was."

Trwanie w Panu Jezusie wymaga wysiłku. Przede wszystkim duchowego wysiłku, ale że Pan Bóg poskładał nas tak, a nie inaczej, to wysiłek duchowy wiąże się też z wysiłkiem fizycznym. Choćby taka prosta sprawa, że nie wystarczy tylko chcieć przyjść do kościoła na Mszę św, ale trzeba się pozbierać i po prostu przyjść. Kto w małych sprawach jest wierny, tego i nad wielkimi Pan kiedyś postawi.

 

Czwartek, święto św. Marii Magdaleny, 22.07.2021 - J 20, 1.11-18

"Maria stała przed grobem płacząc."

Łzy nad grobami są najczęściej łzami bólu, tęsknoty i samotności. Są łzami bezradności, bo wobec śmierci jesteśmy bezsilni. I gdyby nie wiara, którą mamy w sercu, ta bezradność by nas wykończyła. Wiara, że Pan zmartwychwstał, że śmierć została pokonana. Trzeba przez nią przejść, żeby żyć.

 

Środa, 21.07.2021 - Mt 13, 1-9

"Oto Siewca wyszedł siać."

A my słuchając tej przypowieści, spytamy: co z tym Siewcą? Nie widzi, że ziarna lądują na ubitej ziemi, w krzakach, czy na kamieniach? Nie szkoda mu ziarna? Nie, nie szkoda. Dla Boga nawet najmniejszy plon będzie ważny. To nie w rękach Boga ziarno się marnuje, tylko w naszych sercach.

 

Wtorek, wspomnienie bł. Czesława Odrowąża, 20.07.2021 - Mt 12, 46-50

"Bo kto pełni wolę Ojca mego..."

Nauczyliśmy się mówić głośno: bądź wola Twoja, a w myśli powtarzać: bądź wola moja. Dlatego bywamy tacy porozdzierani w sercach. Bo nasze dusze żyją pragnieniem pełnienia woli Boga, a moje "ja" widzi tylko koniec własnego nosa. Uzdrowienie nie będzie polegało na tym, że Pan Bóg westchnie i wreszcie zacznie spełniać moje życzenia, tylko, że "ja" dostosuję się do Jego woli. Nawet mocno przy tym wzdychając.

 

Poniedziałek, 19.07.2021 - Mt 12, 38-42

"Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie."

Problem nie jest w tym, że Pan nie daje znaków, tylko, że my ich nie dostrzegamy. A jak dostrzegamy, to mówimy: ale przypadek. Nie ma przypadków, są tylko znaki.

 

Niedziela, 18.07.2021 - Mk 6, 30-34

"Byli bowiem jak owce nie mające pasterza."

Owce nie mające pasterza są zdezorientowane i pogubione. Ale gorzej mają owce, które mają "pasterza". "Pasterza", który zamiast prowadzić owce do celu, zagania je w przepaść albo w łapy wilka. Zbiera chwałę i oklaski, ale na owcach mu nie zależy. Szkoda takich owiec, szkoda i "pasterza". Na szczęście jest jeszcze Dobry Pasterz.

 

Sobota, 17.07.2021 - Mt 12, 14-21

"W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą."

W Jego imieniu. Nie ma tego Imienia na pierwszych stronach gazet i w najbardziej poczytnych portalach internetowych. Chyba, że któryś z Jego uczniów popisze się jakąś głupotą albo aferą. Może w tym jest problem: patrząc na tych, którzy to Imię mają reprezentować w świecie, trudno przekonać się do Pana Jezusa. Wstyd i żal.

 

Piątek, wspomnienie MB Szkaplerznej, 16.07.2021 - Mt 12, 1-8

"Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary."

Tak mówi Bóg. Ten sam, który przyjął ofiarę swojego Syna, żeby nam wszystkim okazać miłosierdzie. W tej Ofierze uczestniczyć możemy każdego dnia. Bez niej nie będzie miłosierdzia.

 

Czwartek, wspomnienie św. Bonawentury, 15.07.2021 - Mt 11, 28-30

"Znajdziecie ukojenie dla dusz waszych."

Szukamy rozwiązania wielu problemów, sypie nam się aż za często nasze życie, dobijają nas nasze własne zniewolenia i nałogi. Juz nie mówiąc o zewnętrznych fundatorach naszych złości i nerwów. A Pan Jezus przypomina: nie odpowiadajcie złem na zło. Najpierw przyjdźcie do Mnie, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych.

 

Środa, wspomnienie św. Kamila de Lellis, 14.07.2021 - Mt 11, 25-27

"Wszystko przekazał mi Ojciec mój."

A Syn przekazał to nam. I ciągle przekazuje. Robi to przez swój Kościół. Jeżeli ktoś przekręca Jego przekaz stawia się poza Kościołem.

 

Wtorek, wspomnienie św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników, 13.07.2021 - Mt 11, 20-24

"Biada tobie..."

Źle się czujemy, kiedy słyszymy takie słowa od drugiego człowieka. A jak się mamy czuć, kiedy mówi tak do nas Syn Boży? Cóż, najłatwiej udawać, że się nie słyszy, albo, że do kogo innego te słowa skierowano. Ale to nie uspokoi serca.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, 12.07.2021 - Mt 10, 34 - 11, 1

"Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz."

To bardzo romantyczna idea - zrobić z Pana Jezusa pacyfistę. Takiego, który tylko głaszcze, poklepuje po plecach i mówi: Pokój. Nie, Chrystus stawia wymagania, w tym to największe, opowiedzieć się za Nim całym sercem, całą duszą, ze wszystkich sił i wszystkimi myślami. A to będzie budziło sprzeciw. Bo pokój Chrystusowy jest przeciwieństwem świętego spokoju.

 

Niedziela, 11.07.2021 - Mk 6, 7-13

"Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia."

I tego powinien trzymać się Kościół. Nawrócenie to taka przemiana życia z Bożą pomocą, żeby to życie mogło się Bogu podobać. Niełatwa robota, bo nie wystarczy nawrócić się jeden raz. Ale do tego został Kościół powołany i z tego zda kiedyś sprawę przed Bogiem.

 

Sobota, 10.07.2021 - Mt 10, 24-33

"Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą."

No jak to, przecież zdrowie jest najważniejsze, prawda? Tak w to uwierzyliśmy, że przestaliśmy myśleć nad tym, że może jednak są sprawy ważniejsze od zdrowia. "Kto się boi o swoje życie, straci je. A kto je straci z Mego powodu, zachowa je na życie wieczne.: Te słowa Pana Jezusa nabierają dziś bardzo konkretnego smaku. Chyba, że ktoś nie wierzy w życie wieczne. Wtedy zdrowie będzie najważniejsze. No i pieniądze...

 

Piątek, 09.07.2021 - Mt 10, 16-23

"Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie."

Istnieje uzasadniona obawa, że bez pomocy Ducha Świętego staniemy się roztropni jak gołębie i nieskazitelni jak węże. Co już w wielu miejscach widać.Jest to niesamowite diabelstwo: powoływać się na Pana Jezusa i robić wszystko inaczej, niż On nas uczy.

 

Czwartek, św. Jana z Dukli, 08.07.2021 - Mt 10, 7-15

"Wchodząc do domu, powitajcie go pozdrowieniem."

Różne są pozdrowienia, tak, jak różne są domy. Ale niezależnie od tego, gdzie wchodzimy, mamy wnieść w ten dom pokój. Dużo zależy od tego, z jaką intencją przekraczamy czyjś próg. Ale trzeba pamiętać, że "złe drzewo nie może przynosić dobrych owoców". Wysil się na dobro, gdy kogoś odwiedzasz.

 

Środa, 07.07.2021 - Mt 10, 1-7

"Idźcie i głoście: Bliskie już jest Królestwo Niebieskie."

Czy współcześni apostołowie słyszą, co mają głosić? Bo jakie królestwo głoszą, takie dostaną.

 

Wtorek, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, 06.07.2021 - Mt 9, 32-37

"Byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza."

Kiedy pasterz nie zajmuje się swoją robotą ale sobą, owce głupieją. Kiedy pasterz milczy, kiedy trzeba głośno ostrzec owce przed zbliżającym się złem, owce cierpią. Kiedy pasterz wchodzi w układy z wilkami, owce zginą. Ratuj nas, Dobry Pasterzu!

 

Poniedziałek, 05.07.2021 - Mt 9, 18-26

"A Oni wyśmiewali Go."

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. "Wy płaczecie, ale wasz płacz zmieni się w radość".

 

Niedziela, 04.07.2021 - Mk 6, 1-6

"Skąd On to ma?"

Zgadnijcie. Mają oczy, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą. Jak nam blisko do mieszkańców Nazaretu? Tacy jesteśmy pewni, że znamy Pana Jezusa. Tyle, że sama znajomość w Jego przypadku nie działa. Trzeba jeszcze wiary.

 

I Sobota, święto św. Tomasza, Apostoła, 03.07.2021 - J 20, 24-29

"Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli."

Nie bój się, tylko wierz.

 

I Piątek, 02.07.2021 - Mt 9, 9-13

"Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników."

Czy Pan Jezus znalazł by kogoś sprawiedliwego na tym świecie? Oprócz swojej Matki? Nasze poczucie sprawiedliwości jest zwykłą pomyłką. A im bardziej ktoś tytułuje się sprawiedliwym, tym bardziej trzeba na niego uważać. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, i dopóki to nie dotrze do człowieka, nie ma szans na uzdrowienie duszy.

 

I Czwartek, niegdyś uroczystość Najdroższej Krwi Pana Jezusa, 01.07.2021 - Mt 9, 1-8

"Wstań, weź swoje łoże i idź do domu."

A może dziś Pan Jezus powinien powiedzieć: wstań, opuść swoje łoże i idź do kościoła?

 

Środa, 30.06.2021 - Mt 8, 28-34

"Prosili, żeby odszedł z ich granic."

Świat w dalszym ciągu martwi się bardziej o zdrowie świń, niż o ludzką wolność. I to się raczej nie zmieni, bo światem rządzą ci, którzy myślą, że wszystko i wszystkich da się kupić. Wolności nie da się kupić. Tej prawdziwej, wolności serca. Tę wolność daje tylko Jezus Chrystus. Dlatego chcą Go wyprosić ze swoich granic, bo im przeszkadza - przypomina ludziom o prawdziwej wolności Bożych dzieci, psuje im interes. Biedni ci, którzy dali się kupić.

 

Wtorek, uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29.06.2021 - Mt 16, 13-19

"Na tej opoce zbuduję mój Kościół."

To nie Piotr zbudował Kościół. Budowniczym jest Jezus Chrystus - to Jego Kościół. Zadaniem Piotra jest byciem oparciem dla Kościoła, nie przerabianie go i strojenie według swojego gustu. Piotr nie jest właścicielem Kościoła, ale jego wiara ma być dla Kościoła podporą. Do tego został powołany.

 

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Ireneusza z Lyonu, 28.06.2021 - Mt 8, 18-22

"Pójdę za Tobą, ale..."

To "ale" mocno komplikuje pójście za Panem Jezusem. Dobre chęci i deklaracje nie wystarczą, kiedy tego "ale" jest za dużo w mojej miłości do Pana Jezusa. O ile miłość, prawdziwa miłość, zezwala na jakieś "ale".

 

Niedziela, 27.06.2021 - Mk 5, 21-43

"Nie bój się, tylko wierz."

Tylko nie wierz w byle co. Jeśli wierzysz w pieniądze - dostaniesz pieniądze. Albo je stracisz. Jeśli wierzysz w popularność - dostaniesz popularność. Albo ją stracisz. Jeśli wierzysz w ludzkie gadanie - nasłuchasz się. Ale może i dostaniesz zawału. Jeśli wierzysz w Jezusa Chrystusa - będziesz Go miał przy sobie. I nie stracisz Go.

 

Sobota, 26.06.2021 - Mt 5, 8-17

"Panie, nie jestem godzien."

Z tą godnością to trochę niektórzy za bardzo przesadzają. Z tą, którą sami sobie przyznają. Plebiscyty, konkursy, słupki sondażowe, dyplomy i tytuły naukowe. Prawdziwą godność otrzymaliśmy na Chrzcie świętym, gdzie z Bożego stworzenia staliśmy się Bożymi dziećmi. Ale ta godność zobowiązuje.

 

Piątek, 25.06.2021 - Mt 8, 1-4

"Chcę, bądź oczyszczony."

Problem nie polega na tym, że Pan Bóg nie chce naszego szczęścia. Problem polega na tym, że to my co innego uważamy za szczęście. I kiedy Bóg podsuwa nam pod nos swoją łaskę, my mówimy: nie, to nie to. A potem mamy żal do Boga, że nam nie chce pomóc. A nawet nie próbujemy z Jego pomocy korzystać.

 

Czwartek, uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, 24.06.2021 - Łk 1, 57-66.80

"Ręka Pańska była z nim."

Ręka Pańska oznacza Bożą opiekę nad wybranym. A jako, że każdy z nas został wybrany w chwili Chrztu świętego, to i nad każdym z nas ta Ręka Pańska czuwa. Chyba, że ktoś nie czuje się już Bożym Dzieckiem, tylko tak strasznie dorósł, że chce sam, po swojemu, bez Boga, to swoje życie urządzać. Bez Ręki Pańskiej to można się naprawdę paskudnie urządzić.

 

Środa, 23.06.2021 - Dzień Ojca - Mt 7, 15-20

"Strzeżcie się fałszywych proroków."

Zadaniem proroka jest przypominać o wierności Bogu, który jest Ojcem. Zadaniem fałszywego proroka jest niszczyć obraz Boga, któy jest Ojcem. Zadaniem fałszywego proroka jest odwodzić człowieka od zbawienia - a kazać mu się zajmować tylko tym, co przemijające. A najlepiej samym sobą. Uważajcie na nich. Zawsze byli. ale teraz namnożyło się ich ponad miarę. Po owocach ich poznacie.

 

Wtorek, 22.06.2021 - Mt 7, 6.12-14

"Nie rzucajcie swych pereł przed świnie."

Brońcie tego, co cenicie. Tak, jak zabezpieczamy nasze domy i majątki, tak samo brońcie wiary. Inaczej nie nagromadzicie sobie skarbów w niebie.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, 21.06.2021 - Mt 7, 1-5

"Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni."

I co z tym począć? Przecież my to tak lubimy. Czujemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej pobożni, tacy wielcy. I ta belka w oku też rośnie. A te ziemskie przeciez i tak przepadną.

 

Niedziela, 20.06.2021 - Mk 4, 35-41

"Nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?"

Kogo, jak kogo, ale Jego obchodzi. Kto we Mnie wierzy, nie umrze na wieki.

 

Sobota, 19.06.2021 - Mt 6, 24-34

"Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro."

Pan Bóg pozwolił nam zachować wspomnienia z przeszłości. Pan Bóg pozwolił nam snuć plany na przyszłość. Przeszłości nie da się zmienić, przyszłości nie da się zaplanować do końca. Ważna jest ta chwila: tu i teraz. Ją mam przeżyć, z niej mam korzystać. Tak naprawdę, to tylko tu i teraz dzieje się moje życie. Bo za chwilę to będzie przeszłość.

 

Piątek, 18.06.2021 - Mt 6, 19-23

"Gromadźcie sobie skarby w niebie."

Patrząc na to, co mamy, zmieniamy się nieraz w Golluma i syczymy: mój skarb. I niejednemu wciąż za mało. Szkoda, że z takim samym zapałem, jak walka o byt doczesny, nie walczymy o skarby w niebie, o życie wieczne. No, ale kto nam zabroni zabijać się za doczesnością? Pan Bóg nam nie zabroni, bo dał nam wolną wolę. Ale to nie Pan Bóg będzie cierpiał, kiedy staniemy przed Nim kiedyś z pustymi rękami. Bo chociaż o tym zapominamy, to nic nie weźmiemy ze sobą na drugą stronę. Tylko duszę.

 

Czwartek, wspomnienie św. Adama Chmielowskiego - brata Alberta, 17.06.2021 - Mt 6, 7-15

"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie."

To wielki plus modlitwy. Nie trzeba Panu Bogu opowiadać od a do z tego, o co mi chodzi. Pewnie dlatego ufność w Bożą Opatrzność polega również na tym, że jestem pewny, że On doskonale orientuje się w moim życiu. Lepiej niż ja. I wie co mi dać. Co nie znaczy, że nie chce mnie usłyszeć.

 

Środa, 16.06.2021 - Mt 6, 1-6.16-18

"Ci odebrali już swoją nagrodę."

Fatalnie. Jeżeli w sercu nie wzgardzimy doczesnymi nagrodami, stracimy tę wieczną. Jeżeli będzie nas dalej zżerać wąż ambicji czy parcia na szkło, stracimy parcie na Niebo. Trzeba cieszyć się tymi doczesnymi chwilami, ale zawsze sobie powiedzieć: to nic, w porównaniu z Wiecznością.

 

Wtorek, 15.06.2021 - Mt 5, 43-48

"Módlcie się za tych, którzy was prześladują."

Ale o co się dla nich modlić? Kiedy taka modlitwa przychodzi z największym trudem. Kiedy emocje, doznane krzywdy, poczucie niesprawiedliwości - blokują nasze serca i zwykłą życzliwość. Bóg daje siłę, żeby nawet dla nich modlić się o ich nawrócenie i zbawienie. Jeżeli oni nie potrafią inaczej, to przynajmniej my nie róbmy z siebie ich sędziów. Od tego jest Bóg.

 

Poniedziałek, 14.06.2021 - Mt 5, 38-42

"Nie stawiajcie oporu złemu."

Jak to zrozumieć? Mamy być bierni wobec zła? Mamy się poddawać każdej głupiej i złej decyzji? Mamy dać się opluć i sponiewierać, bo komuś się nie podobamy? Trudno zrozumieć te słowa Zbawiciela. Chyba, że weźmiemy pod uwagę fakt, że na zło najczęściej odpowiadamy złem. I wtedy zła przybywa, wtedy zło zwycięża. Raczej nie chodzi Panu Jezusowi o to, byśmy stali się lalkami, manekinami, którzy chodzą z białą flagą. Chce, żebyśmy zło spróbowali zwyciężyć dobrem.

 

Niedziela, 13.06.2021 - Mk 4, 26-34

"Osobno zaś wyjaśniał wszystko swoim uczniom."

To nie była wiedza tajemna. To było tłumaczenie, żeby uczniowie mogli je przekazywać dalej. Tym, do których zostaną posłani. Gorzej, jeśli uczniowie zaczną głosić własne pomysły, poglądy i wizje, zamiast tego, czego uczył Pan Jezus. Może i znajdą słuchaczy, tylko dokąd ich doprowadzą?

 

Sobota, wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, 12.06.2021 - Łk 2, 41-51

"Z bólem serca szukaliśmy Ciebie."

Serce boli, kiedy szuka się kogoś, kogo się kocha. Jak się nie kocha, to wcale się nie szuka. Może takie pytanie zada nam Pan, kiedy przed Nim staniemy: Bolało cię serce z Mojego powodu? Szukałeś Mnie, naprawdę?

 

Piątek, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 11.06.2021 - J 19, 31-37

"Będą patrzeć na Tego, którego przebodli."

Od samego patrzenia niewiele się zdziała. Pan ma przebite Serce nie po to, żeby na Nie popatrzeć. Po to, żeby się do tego Serca zbliżyć. Po to, żeby się w Nim zanurzyć. Skoro potrafimy się nurzać w ściekach tego świata, dlaczego nie mielibyśmy zanurzyć się w Bożym Sercu? Zdziwimy się, jak to działa.

 

Czwartek, 10.06.2021 - zakończenie Oktawy Bożego Ciała - Mt 5, 20-26

"Kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi."

I nie chodzi o jakiś nasz ulubiony ludzki sąd czy osąd. Za brata odpowiesz przed Bogiem. Kto wątpi, niech sobie przypomni historię Kaina i Abla.

 

Środa, 09.06.2021 - Mt 5, 17-19

"Nie przyszedłem znieść Prawa, ale je wypełnić."

W Chrystusie Bóg wypełnił wszystkie swoje obietnice, wypełniło się Prawo, które przygotowywało na przyjście Mesjasza, wypełniły się słowa Proroków, którzy zapowiadali Syna Bożego. To, co Bóg chciał powiedzieć człowiekowi, powiedział przez Jezusa Chrystusa. Ale czy człowiek posłucha?

 

Wtorek, św. Jadwigi, królowej, 08.06.2021 - Mt 6, 13-16

"Jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?"

Widzimy rozmaite ludzkie próby, żeby posolić zwietrzałą sól. Widzimy, że one nie przynoszą efektu. Wszelkie próby ożywienia wiary ludzkimi sposobami i pomysłami, są pudrowaniem nieboszczyka. Prawdziwe życie, prawdziwy smak soli, może dać tylko Ten, który ją stworzył. Nie w ludziach, w Chrystusie nadzieja.

 

Poniedziałek, 07.06.2021 - Mt 5, 1-12

"Błogosławieni..."

Zdaje się, że po ludzku nie opłaca się sięgać po błogosławieństwo. Za dużo wymagań i wcale nie podobają nam się te warunki Pana Jezusa. Wolimy inaczej: już i teraz być szczęśliwymi. I oto tak bardzo walczymy. Tymczasem wielka jest nasza nagroda w niebie. Ale jak się o nim nie myśli, jak się za nim nie tęskni, to zostanie nam tylko to, co przemija.

 

10 Niedziela Zwykła, 06.06.2021 - Mk 3, 20-35

"Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie."

A ty się pytasz o Pana Jezusa? Pytasz Go o coś? Czy tylko zasypujesz Go prośbami i pretensjami, bo nie wyszło tak, jak ty chciałeś. Wiesz, gdzie Go znaleźć, wiesz, że możesz Go zawołać. Przyjdzie do Ciebie. Tylko co od ciebie usłyszy?

 

I Sobota, wspomnienie św. Bonifacego [Winfryda], 05.06.2021 - Mk 12, 38-44

"Strzeżcie się uczonych w Piśmie."

Straszliwie podpadli Panu Jezusowi ci, którzy znali Boga z książek, ale nie rozpoznali prawdziwego i żywego Boga, obecnego wśród nich. Strzeżcie się to nie znaczy: uciekajcie na ich widok. Strzeżcie się znaczy: żebyście się też tacy nie stali. Uczonych w Piśmie namnożyło się nam mnóstwo, ale czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi gdy przyjdzie?

 

I Piątek, 04.06.2021 - Mk 12, 35-37

"Wielki tłum chętnie Go słuchał."

A potem wielki tłum krzyczał: "Ukrzyżuj Go!". Można się fascynować wielkim tłumem, stadnym myśleniem i zbiorowym entuzjazmem. Ale przed Bogiem, jak nam pisze św. Paweł: "każdy sam o sobie zda sprawę". Tłum się przed Bogiem nie liczy, liczy się człowiek. 

 

Czwartek, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, 03.06.2021 - Mk 14, 12-16.22-26

"Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba?"

Nauczyciel pyta: gdzie jest twoje serce, człowieku? Abym mógł w nim przebywać. Żeby cię samotność w tłumie nie wykończyła.

 

Środa, 02.06.2021 - Mk 12, 18-27

"Bóg nie jest Bogiem umarłych."

Dla Boga wszyscy żyją. Ale jakie będzie to życie po przekroczeniu śmierci? Mamy nadzieję, ale nasza nadzieja płynie z wiary w Boga. Nie z wiary w człowieka.

 

Wtorek, św. Justyna, męczennika, 01.06.2021 - Mk 12, 13-17

"Czyj jest ten obraz?"

A teraz spróbuj sobie odpowiedzieć, czyim obrazem jest Twoje życie: Boga czy Cezara? Chrystusa czy świata? Nie zapomnij, że to Bóg stworzył Cię na swój obraz i podobieństwo.

 

 

Poniedziałek, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, 31.05.2021 - Łk 1, 39-56

"A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?"

Właśnie dlatego, że Matka Pana stała się przy krzyżu Matką każdego wierzącego w Chrystusa. Jak Matka może nie przychodzić do swoich dzieci? Czy dzieci chcą mieć przy sobie Matkę? Czy może już tak dorośli i zgłupieli, że myślą, że już Matki nie potrzebują?

 

Niedziela Trójcy Przenajświętszej, 30.05.2021 - Mt 28, 16-20

"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata."

Tylko czy my chcemy być z Nim? Czy chcemy, żeby On był z nami?

 

Sobota, wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, 29.05.2021 - Mk 11, 27-33

"Kto Ci dał władzę, abyś to czynił?"

Człowiek przeświadczony o swojej wyjątkowości, nie znosi konkurencji. To już było widać przy stawianiu wieży Babel. Niejeden pyta: dlaczego mam być gorszy od Boga? Odpowiedź jest prosta: bo nie jesteś Bogiem. Ale niektórzy przekonają się o tym dopiero chwilę po śmierci.

 

Piątek, 28.05.2021 - Mk 11, 11-25

"Miejcie wiarę w Boga."

Wygodniej i łatwiej jest wierzyć w człowieka. Tylko efekty tego nie są takie, jak przy wierze w Boga. Ale w co się wierzy, to się otrzyma. Tylko bez żalu do Boga, że na końcu zostanie się z niczym.

 

Czwartek, święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 27.05.2021 - Mk 14, 22-25

"Wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im."

Chleb dzielony przez ludzi nie zawsze starcza wszystkim. Chleb dzielony przez Boga, nakarmił tysiące ludzi i jeszcze zostały resztki. Chleb, w którym ukrył się Bóg, jest dla tych, którzy wierzą. Bez tego Chleba nie tylko będziemy głodni. Bez tego Chleba nie będzie Nieba.

 

Środa, św. Filipa Neri, Dzień Matki, 26.05.2021 - Mk 10, 32-45

"Nie tak będzie między wami."

Jeżeli przykład rzeczywiście idzie z góry, to po nas samych widać, kogo naśladujemy. Albo tych, którzy nami rządzą, ale Tego, który za nas oddał życie. 

 

Wtorek, 25.05.2021 - Mk 10, 28-31

"Wielu pierwszych będzie ostatnimi."

Z tym pierwszeństwem trzeba uważać. To, że coś mnie mile łechcze, to jeszcze nie znaczy, że w oczach Pana Boga wyglądam dostojnie. Pokora jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

 

Poniedziałek, święto Maryi Matki Kościoła, 24.05.2021 - J 19, 25-27

"Oto Matka twoja."

Kościół potrzebuje Matki. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy niektórym wydaje się, że Kościół to ich własna firma i mogą z nią zrobić co chcą. Nawet zrujnować.

 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 23.05.2021 - J 15, 26-27; 16, 12-15

"Doprowadzi was do całej prawdy."

Do całej. My widzimy tylko kawałek, jeszcze na dodatek wybieramy to, co nam pasuje. Pełnią prawdy jest Bóg. Do Niego chce nas doprowadzić Duch Święty. O ile się na to zgodzimy. Bo pewnie znów będziemy mądrzejsi od Niego.

 

Sobota, 22.05.2021 - J 21, 20-25

"Panie, a co z tym będzie?"

Piotr martwi się o Jana. Rodzice martwią się o dzieci. Potem dzieci martwią się o rodziców. Martwimy się o innych. To dobrze. Gorzej, jeśli człowiek martwi się tylko o siebie. Wtedy każdy inny staje się konkurentem. A to się źle kończy.

 

Piątek, św. Jana Nepomucena, kapłana i męczennika, 21.05.2021 - J 21, 15-19

"Panie, Ty wiesz, że Cię kocham."

No, i właśnie w tym problem. Że Pan Jezus naprawdę wie czy naprawdę Go kocham. Na nic udawanie i zgrywanie na pokaz. On nas będzie sądził.

 

Czwartek, 20.05.2021 - J 17, 20-26

"Świat Ciebie nie poznał..."

Żeby poznać Ojca, trzeba choćby na chwilę zatrzymać się przy krzyżu Syna. Na chwilę schować swoje komentarze i opinie, żeby usłyszeć, co do mnie mówi. Najpierw jednak trzeba chcieć tego. Świat nie chce = świat nie pozna. Szkoda świata...

 

Środa, 19.05.2021 - J 17, 1b-19

"Świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata."

Gorzej, kiedy świat zacznie nas chwalić. Wtedy już po naszym zbawieniu.

 

Wtorek, 18.05.2021 - J 17, 1-11a

"Nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś."

Być może świat zachwyca się sobą i swoimi możliwościami. Być może świat boi się samego siebie i swoich możliwości. My żyjemy w tym świecie i możemy cieszyć się jego radościami i bać się jego strachem. Ale to za nas prosi Pan Jezus Ojca. I to jest dla nas najważniejsze.

 

 

Poniedziałek, [w diec.gliwickiej święto św. Andrzeja Boboli], 17.05.2021 - J 16, 29-33

"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie nadzieję: Jam zwyciężył świat."

NIby nic nie wskazuje na to, żeby świat był zwyciężony. Ale to tylko iluzja. Im bardziej świat wpada w pychę, tym bardziej bolesny będzie jego upadek. A kto wytrwa do końca, będzie zbawiony.

 

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego, 16.05.2021 - Mk 16, 15-20

"Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie."

A Pan był z nimi. W momencie, kiedy dziś przestaje się głosić Ewangelię, a zaczyna reklamować ducha tego świata, czy Pan dalej będzie z nami?

 

Sobota, 15.05.2021 - J 16, 23b-28

"Proście, a otrzymacie, aby wasza radość była pełna."

Pełnia radości to niebo. Dlaczego więc prosimy o zbawienie dopiero wtedy, kiedy ktoś umrze? Nie lepiej byłoby prosić o to, póki żyjemy?

 

Piątek, święto św. Macieja, Apostoła, 14.05.2021 - J 15, 9-17

"Ja was umiłowałem."

Wybacz, Panie Jezu, że Twoja miłość nas nie interesuje. Wybacz, że traktujemy ją jak zbędny bagaż, balast, który przeszkadza nam kochać tylko siebie. Wybacz, zwłaszcza nam, kapłanom, że tak pięknie i słodko mówimy o Twojej miłości, i tak tragicznie mijamy się z nią. Wybacz, że zależy nam na tak wielu sprawach, że zapomnieliśmy o tym, że nas kochasz. Daj nam jeszcze szansę...

 

Czwartek, wspomnienie MB Fatimskiej, 13.05.2021 - J 16, 16-20

"Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie."

Dziś jest 40 dzień od Zmartwychwstania Pana. Dzień Wniebowstąpienia. I choć w naszym kraju dopiero w niedzielę będziemy obchodzić tę Uroczystość, to nie zwalnia nas to dzisiaj od dziękczynienia Bogu za "dom Ojca, w którym jest mieszkań wiele". Nie trzeba wpatrywać się w niebo. Kiedy Pan powróci - na pewno Go zauważymy. Wszyscy, nawet ci, którzy wcale nie chcą Go ujrzeć.

 

Środa, 12.05.2021 - J 16, 12-15

"Wszystko, co ma Ojciec, jest Moje."

Dlatego św. Paweł w 1 Liście do Koryntian mógł napisać: wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus Boga. I tylko w takim układzie i w takiej kolejności możemy czerpać z Bożych bogactw - jeżeli jesteśmy Chrystusa.

 

Wtorek, 11.05.2021 - J 16, 5-11

"Nikt z was nie pyta Mnie: dokąd idziesz?"

Bo to nieprzyjemne, pytać o Niebo. Tak, jak niestosowne jest mówić o Piekle. Tak, jak nie wypada mówić o grzechu. Tak, jak nie wolno urazić nikogo ze słuchających. Ewangelia pozbawiona pytania: dokąd idziesz, Panie?, traci swój sens. Życie pozbawione pytania: dokąd idę?, staje się tylko nędzną wegetacją. I zawsze, kiedy człowiek próbuje zrobić niebo na ziemi - wychodzi z tego piekło. Nie da się bez Pana Jezusa.

 

Poniedziałek, 10.05.2021 - J 15, 26 - 16, 4a

"Abyście się nie załamali w wierze."

Łatwo jest wiarę zamienić na coś innego. Choćby na 30 srerbników. Teraz proponują dużo więcej: popularność, rozgłos, wygodę, przyjemność. Bylebyś dał sobie spokój z Jezusem Chrystusem. Wspomnij, jak skończył Judasz.

 

6 Niedziela Wielkiej Nocy, 09.05.2021 - J 15, 9-17

"Wytrwajcie w miłości mojej."

Skoro tak Pan Jezus nakazuje, to nad czym się tu zastanawiać? Że ciężko? Że bardziej uwielbiamy kochać samych siebie? Przecież można... Ale jeśli kochać tylko siebie, to zostanie się samemu. Wytrwać w miłości Pana Jezusa, to mieć Jego zawsze przy sobie.

 

Sobota, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, 08.05.2021 - J 10, 11-16

"Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach."

Zależy mu na siebie, na swojej popularności, na ukłonach, na brawach i na świętym spokoju. No i na zyskach. Trudno wymagać od najemnika, żeby był pasterzem. Za to łatwo pasterzowi stać się najemnikiem. "Ci otrzymali już swoją nagrodę."

 

Piątek, 07.05.2021 - J 15, 12-17

"Nie wyście Mnie wybrali..."

On nas wybrał, a my mamy udowodnić, że jesteśmy godni tego wyboru. Nie musimy. Ale jak zrezygnujemy z Niego, zostaniemy z niczym.

 

Czwartek, 06.05.2021 - J 14, 6-14

"Pokaż nam Ojca."

Pan Bóg nie jest do oglądania. To nie eksponat muzealny, żeby tylko chcieć Go zobaczyć. Do wiary nie jest konieczne oglądanie. Wiara zakłada, że nie widzę, ale jestem pewien, że On jest. i że zawsze żyję w Jego obecności.

 

Środa, 05.05.2021 - J 15, 1-8

"Poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni."

Pan Bóg nie jest jednak dobrą wróżką, która nie ma co robić, tylko spełniać życzenia. Zwłaszcza te najgłupsze. Zanim o coś poprosisz, zastanów się, czy to się będzie Panu Bogu podobać. I zawsze dodaj z przekonaniem: Bądź wola Twoja.

 

Wtorek, św. Floriana, męczennika, 04.05.2021 - J 14, 27-31a

"Nadchodzi bowiem władca tego świata."

Działanie tego władcy odczuwamy na codzień. Jest specjalistą od mącenia, dzielenia, zawiści. Jest władcą zła. Ale jego władza ma swój kres. Wie o tym, dlatego szaleje w tym świecie, żeby jak najwięcej zdążyć naszkodzić. Wie, że przegrał na krzyżu i dlatego na siłę chce udowodnić, że on tu jeszcze rządzi.

 

Poniedziałek, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 03.05.2021 - J 19, 25-27

"Oto Matka twoja."

Słyszysz? Nie jesteś sam. Nawet jeżeli serce nie umie odnaleźć Pana, jest jeszcze Ona, Matka i Królowa. Ona doprowadzi do Niego. O ile zechcesz Ją posłuchać.

 

5 Niedziela Wielkiej Nocy, 02.05.2021 - J 15, 1-8

"Trwajcie we Mnie."

No, nie zastanawiajcie się za długo. Bo możecie zdążyć uschnąć. A do zwiędłych badyli nikt za bardzo nie pała miłością.

 

Sobota, św. Józefa, 01.05.2021 - J 14, 7-14

"Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy."

Niebo na tym będzie polegało. Zobaczymy Ojca i już nic więcej nie będzie nam potrzebne. Bóg zaspokoi wszystkie nasze pragnienia. Robi to już teraz, ale do nas to jeszcze nie dociera. A szkoda, bylibyśmy spokojniejsi.

 

Piątek, 30.04.2021 - J 14, 1-6

"Niech się nie trwoży serce wasze."

Trwożą się nasze serca, trwożą. Pewnie dlatego, że od przeszło roku jesteśmy zastraszani. Jeżeli chcemy poczuć się wolni, to trzeba pozbyć się strachu z serca. Cała reszta, te wszystkie zewnętrzne oznaki zniewolenia, nic nie znaczą, jeśli serce jest wolne od strachu. A to może dać tylko Pan Jezus.

 

Czwartek, święto św. Katarzyny ze Sieny, 29.04.2021 - Mt 11, 25-30

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy."

Na co czekacie? Na zbawienie z ręki człowieka? Na zdobycze medycyny, na lepsze statystyki? Na raj na ziemi? To się nie doczekacie. Jest tylko jedna droga nadziei. Jezus Chrystus.

 

Środa, 28.04.2021 - J 12, 44-50

"To, co mówię, mówię tak, jak Mi Ojciec powiedział."

Żeby nikt nie miał wątpliwości. To, co się dzieje w łonie Trójcy Świętej nie ma nic wspólnego z ludzkim współzawodnictwem i wymyślaniem nowych ładów i wizji. Kapłan może mówić tylko to, co powiedział Pan Jezus. Inaczej zaczyna patrzeć na Boga jak na konkurencję. Garniec nigdy nie będzie mądrzejszy od Garncarza.

 

Wtorek, 27.04.2021 - J 10, 22-30

"Powiedziałem wam, a nie wierzycie."

Bo mówił, a oni nie słuchali. Słuchali, ale wiedzieli swoje. Mógł sobie mówić, ile chce, oni słyszeli tylko, co chcieli. Mieli gotowy szablon, On się w nim nie mieścił. Dlatego nic do nich nie docierało. Tylko czy my jesteśmy lepsi? Czy czasem też nie przykładamy słów Pana Jezusa tylko do tego, co nam odpowiada?

 

Poniedziałek, 26.04.2021 - J 10, 1-10

"Kto wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec."

Bramą jest Chrystus. Pasterze to kapłani, a przynajmniej mają pasterzami być. Nie da się być pasterzem, kapłanem w oderwaniu od Pana Jezusa. Wtedy oszukuje się i Boga, i ludzi, i samego siebie. Konsekwencje na wieczność będą straszne.

 

4 Niedziela Wielkiej Nocy, Niedziela Dobrego Pasterza, 25.04.2021 - J 10, 11-18

"Dobry pasterz daje życie swoje za owce."

I dobrze, gdyby do owiec dotarło, że choć Dobry Pasterz umarł na krzyżu, to powstał z martwych. Pokonał śmierć. Nic lepszego owcom nie może się przydarzyć.

 

Sobota, 24.04.2021 - J 6, 55.60-69

"Czyż i wy chcecie odejść?"

Przecież możesz odejść. Na siłę Pan Jezus Cię nie trzyma. Popatrz, ilu już odeszło. Tylko zanim się zdecydujesz, pomyśl, co dostaniesz w zamian. 30 srebrników nie starczy Ci na długo.

 

Piątek, uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, 23.04.2021 - J 12, 24-26

"Ten, kto miłuje swoje życie, traci je."

Trudno nie kochać swojego życia, nawet kiedy nie jesteśmy z niego zadowoleni. Trudno nie patrzeć z niepokojem, jak to życie nam ucieka. Można na nie chuchać i pieścić, a ono i tak się traci. To dlatego, że jesteśmy tu tylko tymczasowo. Jesteśmy powołani do innego życia, wiecznego. Szkoda, że do tak wielu to nie dociera.

 

Czwartek, 22.04.2021 - J 6, 44-51

"Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne."

To wielka pociecha, że wystarczy wierzyć w Pana, Jezusa Chrystusa. Ale z drugiej strony: to nasza codzienność, nasze decyzje, pokazują, czy naprawdę w Niego wierzymy, czy tylko tak mówimy. Diabeł tkwi w szeczgółach. Na szczęście Pan Bóg też w nich jest. 

 

Środa, 21.04.2021 - J 6, 35-40

"Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął."

Wszelkie łaknienie i pragnienie czegoś rodzi się w naszym sercu. Przychodząc do Pana Jezusa pozwalamy, by uspokoił nasze serce. Dalej będzie nam się wiele rzeczy podobało, ale będziemy umieli na nie popatrzeć ze spokojem.

 

Wtorek, 20.04.2021 - J 6, 30-35

"Jakiego dokonasz znaku, abyśmy go widzieli?"

Nie masz szans, Panie Jezu. Oni widzą tylko to, co chcą widzieć. "Nawet gdyby ktoś umarły przyszedł do nich, nie uwierzą." Mówią, że Cię kochają, ale nie mają dla Ciebie czasu. Mówią, że idą za Tobą, ale nie interesuje ich wieczność. Mówią, że wierzą w Ciebie, ale nie wierzą Tobie. Wolą wierzyć tym, którzy przemijają i się mylą. Wybacz nam to, Panie Jezus. I daj nam jeszcze szansę.

 

Poniedziałek, 19.04.2021 - J 6, 22-29

"Rabbi, kiedy tu przybyłeś?"

Pan Jezus nie przychodzi według zaplanowanego przez ludzi terminu. Nie zwraca uwagi na kalendarze i zegarki. Nie informuje przez media, że dziś będzie tu, a jutro tam. Nie ogłasza w portalach społecznościowych, gdzie Go można zastać. Zawsze żyjemy w obecności Boga. Im szybciej to do nas dotrze, tym większa szansa na spotkanie Zbawiciela.

 

3 Niedziela Wielkiej Nocy, 18.04.2021 - Łk 24, 35-48

"Musi się wypełnić wszystko, co jest napisane o Mnie."

I wypełniło się. Kto nie wierzy, niech poczyta.

 

Sobota, 17.04.2021 - J 6, 16-21

"To Ja jestem, nie bójcie się."

Jeżeli wśród potwornego zamieszania, strachu i poniżania każdego, kto myśli inaczej, pojawia się Ktoś, Komu nic nie może zaszkodzić, to warto posłuchać, co mówi, a nie wrzeszczeć z przerażenia. A jak się Go posłucha, to zacząć myśleć, a nie tylko połykać to, czym nas karmią inni.

 

Piątek, 16.04.2021 - J 6, 1-15

"Wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym."

Wszyscy się najedli, nawet resztki zostały. Bóg obdziela wszystkich potrzebujących, ludzie - tylko wybranych. Uczmy się od Boga, nie od ludzi.

 

Czwartek, 15.04.2021 - J 3, 31-36

"Kto z nieba pochodzi, Ten jest ponad wszystkim."

Właśnie, Ten, kto pochodzi z nieba. Nie ci, którzy wpatrują się w nieba, którzy tworzą własną wizję nieba i Boga. To budowniczy wieży Babel. Dlatego trzeba słuchać Tego, kto z nieba przyszedł. Jest tylko Jeden, Jezus Chrystus.

 

Środa, 14.04.2021 - J 3, 16-21

"Światło przyszło na świat, ale ludzie bardziej umiłowali ciemność."

Ciemność to brak światła. Piekło to brak Boga. Na zawsze. Trzeba wracać do Światła, żeby nie ogarnęły mnie wieczne ciemności.

 

Wtorek, 13.04.2021 - J 3, 7-15

"Trzeba wam się powtórnie narodzić."

Czyli zacząć jeszcze raz od początku. Ale nie po swojemu, według własnych tylko chęci czy ambicji. Ale z Bogiem, bo tylko On daje nowe życie.

 

Poniedziałek, 12.04.2021 - J 3, 1-8

"Wiatr wieje tam, gdzie chce."

Chyba powinniśmy w naszych planach bardziej brać pod uwagę, że Pan Bóg może chcieć inaczej. I to, że nam to nie pasuje, to nie znaczy, że źle na tym wyjdziemy.

 

Niedziela Biała - Przewodnia - Miłosierdzia Bożego, 11.04.2021 - J 20, 19-31

"Ja was posyłam."

To zadziwiające, że i posyła i towarzyszy nam w tej drodze. Bez Niego nie ma sensu iść.

 

Sobota Wielkiej Nocy, 10.04.2021 - Mk 16, 9-15

"Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu."

Ewangelię. Czy można wyraźniej wydać polecenie, niż zrobił to Pan Jezus? Upominajcie się, żeby głoszono Wam Ewangelię. Przypominajcie swoim kapłanom, że do tego zostali powołani. I sami potraktujcie ją poważnie.

 

Piątek Wielkiej Nocy, 09.04.2021 - J 21, 1-14

"To jest Pan!"

Apostołom wystarczył połów ryb, żeby rozpoznać Pana. Co nam jest potrzebne?

 

Czwartek Wielkiej Nocy, 08.04.2021 - Łk 24, 35-48

"Czemu jesteście zmieszani?"

Bo do końca nie wierzyli. I nagle stanął przed nimi. Jak się ma czuć człowiek, do którego nagle dociera, że powinien się wstydzić swojej niewiary? Spuści głowę i poczuje się zmieszany. Albo powie: Ciebie tu nie ma. I w niewierze pozostanie. Tylko co mu z tego przyjdzie?

 

Środa Wielkiej Nocy, 07.04.2021 - Łk 24, 13-35

"Cóż to za rozmowy prowadzicie ze sobą w drodze?"

No, a o czym tu mówić? O koronawirusie, o zdrowiu, o polityce, o pieniądzach, o innych ludziach. Pewnie. A potem się zastanawiamy, czemu Chrystus nie jest obecny w naszym życiu. Bo o Nim nie mówimy.

 

Wtorek Wielkiej Nocy, 06.04.2021 - J 20, 11-18

"Czemu płaczesz?"

Bo mi smutno. Bo mi ciężko. Bo boli. Bo starość, samotność, niezrozumienie, pogarda. Bo się boję. Tyle tego wszystkiego, za dużo. Bez spotkania ze Zmartwychwstałym to wszystko nas wykończy.

 

Poniedzialek Wielkiej Nocy, 05.04.2021 - Mt 28, 8-15

"Rozpowiadajcie tak..."

Kłamstwo sto razy powtórzone zyskuje podobieństwo prawdy. Ale tylko podobieństwo. Dalej pozostaje kłamstwem. Tylko prawda jest ciekawa.

 

Niedziela Wielkiej Nocy, Zmartwychwstanie Pańskie, 04.04.2021 - J 20, 1-9

"Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono."

Ilu ludzi zakończyło swoją podróż z Panem Jezusem na tym etapie? Wciąż szukają, gdzie Go położono. Nie jest łatwo przyjąć prawdę o Zmartwychwstaniu Pana. Ale bez tego będziemy marnymi poszukiwaczami. Będziemy przekopywać ziemię i niebo nam ucieknie.

 

Wielka Sobota, 03.04.2021

Dziś nie ma komentarza liturgicznego, bo wieczorna Wigilia Paschalna jest uroczystą Mszą św. Zmartwychwstania Pana. Dziś oczekujemy na to wydarzenie. Czekanie mało kiedy nam się podoba, ale przecież całe życie na coś czekamy. Nawet ci, którzy spoczywają już w grobach, czekają. Dopełnijmy naszego przygotowania na tak bliskie już zwycięstwo nad śmiercią. Jeszcze nie nasze, ale Tego, który jest naszą nadzieją, że i my zmartwychstaniemy. Czekanie nie może być staniem z rękami w kieszeni. Czekanie ma być wypełnione nie tylko wzdychaniem, ale doprowadzeniem siebie do porządku. Jeszcze mamy chwilkę czasu.

 

Wielki Piątek, 02.04.2021 - J 18,1 - 19,42

"Kogo szukacie?"

Odpowiedź na to pytanie należy nie tylko do pojedynczego człowieka, ale, dziś szczególnie, do całego Kościoła. Kogo szukacie w swoim życiu? Kogo chcecie się trzymać? Kogo naśladować? Możliwości jest wiele, ale tylko jedna Droga jest prawdziwa. I trzeba ją nie tylko wybrać, ale nieustannie na nią wracać. "Ja jestem Drogą..."

 

Wielki Czwartek, 01.04.2021 - J 13, 1-15

"Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?"

Tak, tak, rozumiem. Tyle, że to co uczynił Pan Jezus, to nie instrukcja obsługi, której nie trzeba czytać - bo ja przecież wiem lepiej. Nie udawać, że się rozumie, ale prosić Zbawiciela, żeby naprawdę do mnie dotarło, jak mam żyć. Jako katolik.

 

Wielka Środa, 31.03.2021 - Mt 26, 14-25

"Chyba nie ja, Panie."

Oczywiście, że nie. Inni zdradzają. My tylko grzeszymy, warczymy na siebie, opluwamy wrogów, lekceważymy przyjaciół, nie chcemy przebaczać, nosimy w sobie gniew, obrazę, jesteśmy samolubni i ciągle walczymy o swoje. Ale nie, my nie zdradzamy. Tylko jak nas nazwać?

 

Wielki Wtorek, 30.03.2021 - J 13, 21-33.36-38

"Życie moje oddam za Ciebie."

Czyżby? Popatrz na siebie i sprawdź, co przez minione 12 miesięcy zrobiłeś dla Niego? Możesz się pocieszać obietnicami i wielkimi słowami, ale dla Boga liczy się nie twoje gadanie, tylko to, co naprawdę umiesz zrobić dla Niego.

 

Wielki Poniedziałek, 29.03.2021 - J 12, 1-11

"Ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie."

Korzystajmy z tego, że mamy Go w zasięgu serca. Bo biedni zawsze będą. Ale najbiedniejsi będą ci, którzy nie mieli dla Niego czasu i serca.

 

Niedziela Palmowa Męki Pańskie, 28.03.2021 - Mk 15, 1-39

"Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym."

Tak pomyślał setnik patrząc na krzyż. Być może dla wielu ludzi ta prawda stanie się do przyjęcia, kiedy staną przed krzyżem. Skoro nie dostrzegają działania Boga w swoim życiu, być może dopiero krzyż otworzy im oczy.

 

Sobota, 27.03.2021 - J 11, 45-57

"Faryzeusze rzekli: Co zrobimy z tym Człowiekiem? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego."

Rozumiemy tych faryzeuszy. To oni troszczyli się o zbieranie podatków na świątynię, pilnowali przestrzegania przepisów. To oni powoływali się na Boga, kiedy to było potrzebne. Pan Jezus przeszkadzał. Odrywał ludzi od ziemi i kierował serca ku Niebu. Wyrywał ludzi z mocy martwego Prawa i prowadził do wolności. Przeszkadzał. Jak ta historia lubi się powtarzać...

 

Piątek, 26.03.2021 - J 10, 31-42

"Wierzcie moim dziełom."

Mają oczy, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą. Zajęci są gadaniem, komentowaniem, obmawianiem i stawianiem wciąż nowych żądań Panu Jezusowi. To nie faryzeusze z 33 roku po Chrystusie. To ludzie 2021 roku. Gdyby tak na chwilę zamilknąć i wsłuchać się w to, co mówi Pan Jezus, może by coś do nich dotarło. Ale lepiej się bać ludzi, niż dostrzec Boże działanie.

 

Czwartek, uroczystośc Zwiastowania Pańskiego, 25.03.2021 - Łk 1, 26-38

"Nie bój się, Maryjo."

Nie bój się, człowieku. Nic nie poradzisz na to, że przemijasz. Możesz się z tego powodu wściekać, ale to tylko przyśpieszy przemijanie. Spróbuj wziąć głęboki oddech, popatrzeć na Matkę Bożą i powiedzieć: ho ho, Pan Bóg wie, co robi. Niech się dzieje tak, jak On chce.

 

Środa, 24.03.2021 - J 8, 31-42

"Kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu."

To nie jest dobra wiadomość, bo dotyczy każdego z nas. Dobra wiadomość jest taka, że Syn wyzwala z niewoli. Oczywiście tych, którzy się na to zdecydują. 

 

Wtorek, 23.03.2021 - J 8, 21-30

"Ja odchodzę, a wy będziecie mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie."

Te słowa były skierowane do faryzeuszów. Ale są i dla nas. Niewielka jest alternatywa: albo szukać Pana Jezusa i znaleźć w Nim przebaczenie, albo zrezygnować z Jego miłości i pomrzeć w grzechach. Znaleźć Go jest prosto, wytrwać przy Nim ciężko. Wciąż trzeba do Niego powracać.

 

Poniedziałek, 22.03.2021 - J 8, 1-11

"Idź, a od tej chwili już nie grzesz."

Chyba za często zapominamy o tym. Tak, tak, słyszymy o Bożym miłosierdziu, o tym, że Pan Bóg jest litościwy dla grzeszników. To prawda. Ale nieprawdą jest, że Pan Bóg pochwala grzechy, że pozwala w nich siedzieć. Po to przebacza, żeby człowiek grzeszny zatęsknił za prawdziwą wolnością. I nie tylko tęsknił, ale z Bożą pomocą umiał walczyć. Ze sobą.

 

5 Niedziela Wielkiego Postu, 21.03.2021 - J 12, 20-33

"Ten, kto miłuje swoje życie, traci je."

Dlatego tak bardzo ważne jest kochać nie tylko swoje życie, ale Tego, który nam to życie dał. Inaczej zostaniemy ze wszystkim sami, a przecież z każdą chwilą stajemy się starsi. I słabsi.

 

Sobota, 20.03.2021 - J 7, 40-53

"Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak Ten człowiek przemawia."

Przemawiaczy jest wielu. Ale tylko Jego słowo ma moc uzdrawiania. Tylko Jego słowo daje życie wieczne.

 

Piątek, uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, 19.03.2021 - Mt 1.16.18-21.24a

"Józefie, synu Dawida, nie bój się."

Boisz się? Nie jesteś synem Dawida. Jesteś przez Chrzest św. dzieckiem Boga. Nie bój się. Bóg nie przychodzi dziś we snach, ale daje swojego Syna. To jest nasza Nadzieja.

 

Czwartek, 18.03.2021 - J 5, 31-47

"Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne."

I można zostać na etapie pism, książek, sensacji i podejrzanych objawień. Ale Pismo zapowiadało Pana Jezusa. Tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem. Trzeba na chwilę oderwać się od swoich przyzwyczajeń, od tego, co mnie tak pasjonuje i przyjść do Niego. To On zbawia, nie wiedza.

 

Środa, św. Patryka, biskupa, 17.03.2021 - J 5, 17-30

"Syn ożywia tych, których chce."

Ale tym, którzy proszą - nie odmawia.

 

Wtorek, 16.03.2021 - J 5, 1-3a.15-16

"Panie, nie mam człowieka..."

Ludzka bezsilność odbiera siły. Mimo najlepszych chęci wobec wielu wezwań jesteśmy bezradni. Ale nieraz nie trzeba nic wielkiego zrobić. Nieraz nie trzeba nawet nic mówić. Wystarczy przy kimś być.

 

Poniedziałek, 15.03.2021 - J 4, 43-54

"Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie."

One się dzieją cały czas - te znaki i cuda. My ich nie dostrzegamy, bo nie są takie, jakbyśmy chcieli. My, oczywiście, lepiej byśmy to zrobili. Powinien Pan Bóg uczyć się od nas. I pewnie dlatego tak słabo idzie nam uczenie się od Pana Boga.

 

4 Niedziela Wielkiego Postu, 14.03.2021 - J 3, 14-21

"Bóg nie posłał swego Syna na świat, aby świat potępił."

Oczywiście, że nie. Syn przyszedł przywrócić człowiekowi utracone podobieństwo do Boga Ojca. Ale do człowieka należy odpowiedź: czy uwierzy w Pana Jezusa. Na potępienie Pan Bóg ma całą wieczność. Aż strach pomyśleć...

 

Sobota, 13.03.2021 - Łk 18, 9-14

"Boże, miej litość dla mnie grzesznika."

Jak ktoś się uważa za sprawiedliwego i bezgrzesznego, to Bożej litości nie potrzebuje. To jasne. Tylko ciekawe, jak daleko na tym przekonaniu zajedzie?

 

Piątek, 12.03.2021 - Mk 12, 28b-34

 

"Będziesz miłował..."

Trudno sobie wyobrazić życia bez miłości. Nawet ci, którzy kochają tylko samych siebie, żyją. Tylko, co to za życie?

 

Czwartek, 11.03.2021 - Łk 11, 14-23

"Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie."

Tylko nie myśl, że chodzi o słowną deklarację. To za mało. Jeżeli sercem nie jesteś z Panem Jezusem, jesteś przeciwko. Jeśli jesteś przeciwko, przegrywasz. I to nie byle co, ale wieczność.

 

Środa, 10.03.2021 - Mt 5, 17-19

"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą..."

Przemijają cały czas, tak jak my. Normalnie, to nic sobie z tego nie robimy, ale z wiekiem coraz bardziej nas to niepokoi. Nikt nie lubi myśli, że przemija. Trwa tylko to, co niezmienne, Słowo Boże. Jeśli jest w naszym życiu, to i my nie przeminiemy.

 

Wtorek, 09.03.2021 - Mt 18, 21-35

"Panie, ile razy mam przebaczyć?"

Miłosierdzie, przebaczenie, nie ma nic wspólnego z ekonomią i statystykami. Przebaczenie dokonuje się w sercu, ale bez wątpienia przynosi ulgę rozumowi. Kto nigdy nie przebaczył, nie zrozumie.

 

Poniedziałek, 08.03.2021 - Łk 4, 24-30

"Porwali Go z miejsca i wyrzucili Go z miasta."

No cóż, żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Bo prorok musi mówić prawdę. A wygodniej jest żyć w kłamstwie, zwłaszcza w okłamywaniu samego siebie. Wyrzuciłeś już Pana Jezusa ze swojego serca? Zawsze możesz Go prosić, by powrócił. Tylko nie czekaj z tym za długo.

 

3 Niedziela Wielkiego Postu, 07.03.2021 - J 2, 13-25

"Sam bowiem wiedział, co się kryje w człowieku."

Nie jest to najlepsza wiadomość. Ale tylko dla tych, którzy ukrywają popełnione zło w swoim sercu. Nikt nie każe ci się chwalić swoimi grzechami. Wystarczy przyjść i pozbyć się ich w Spowiedzi. To jedyna droga, żeby przestać się ukrywać przed Panem Jezusem. Zwłaszcza, że ukrywanie nic nie da.

 

Sobota, 06.03.2021 - Łk 15, 1-3.11-32

"Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie."

Dla wielu ludzi przebywanie blisko Boga straciło sens. Nie mają z tego radości. NIe mają za co Bogu dziękować. Przynajmniej tak twierdzą. Ciekawe, czy znajdą jakiś zamiennik? Taki, który trwa wiecznie, wiecznie kocha i do wieczności [szczęśliwej] zaprasza.

 

Piątek, 05.03.2021 - Mt 21, 33-43.45-46

"Winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom."

W całej nasze pogoni za sukcesem, zdrowiem i bogactwem, nie zapomnijmy o jednym. Jesteśmy tylko dzierżawcami. Im bardziej się o tym zapomni, tym bardziej będzie boleć czas rozrachunku z Właścicielem.

 

Czwartek, św. Kazimierza, królewicza, 04.03.2021 - J 15, 9-17

"Jesteście przyjaciółmi Moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję."

Chyba nie do końca zrozumieliśmy, czym jest przyjaźń. Przyjaźń z Jezusem Chrystusem. My, oczywiście, możemy nazywać się Jego przyjaciółmi. Ale jeżeli nie robimy tego, co nam nakazał, zostanie nam tylko nazwa: przyjaciel. Chyba, że lubimy fałszywe etykiety.

 

Środa, 03.03.2021 - Mt 20, 17-28

"Czego pragniesz?"

Mama Jakuba i Jana wyskoczyła z prośbą, która nawet Pana Jezusa zaskoczyła. Warto pomyśleć, o co chcę prosić Pana Boga, zanim otworzę buzię. I nie zapomnieć otworzyć serca, żeby nie przegapić odpowiedzi Zbawiciela.

 

Wtorek, 02.03.2021 - Mt 23, 1-12

"Kto się wywyższa, będzie poniżony."

O wiele lepszą rzeczą jest prosić Boga, aby dał takiemu człowiekowi nawrócenie, a nie upadek. Choć niejednokrotnie od upadku zaczyna się nawrócenie.

 

Poniedziałek, 01.03.2021 - Łk 6, 36-38

"Dawajcie, a będzie wam dane."

Wielu ludzi blokuje właśnie myśl o tym, że jak coś dadzą - to im zabraknie. Zapominają o drugiej części tych słów Pana Jezusa. Bo nawet jeżeli od ludzi nic nie dostaną, to przecież jest jeszcze On.

 

2 Niedziela Wielkiego Postu, 28.02.2021 - Mk 9, 2-10

"Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy."

Jeżeli naprawdę nam dobrze, to skupmy się na tym, co mówi do nas Pan Jezus. Nie martwy się o to, co będzie jutro, bo możemy stracić to, co właśnie się dzieje. Przemienienie Pana Jezusa trwało tylko chwilę.

 

Sobota, 27.02.2021 - Mt 5, 43-48

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują."

Wiecie, że te słowa Zbawiciela trzeba potraktować tak poważnie, jak wszystkie Jego nauki? To, co nam się wydaje niemożliwe do zrobienia, jest do wykonania. Ale tylko pod warunkiem, że Pan Jezus nam w tym pomoże. Może czeka na to, byśmy Go o pomoc w tym zaczęli prosić?

 

Piątek, 26.02.2021 - Mt 5, 20-26

"Kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi."

To informacja również dla tych, którzy tak bardzo chcą zabijać nienarodzone dzieci. Nie martwcie się tym, że ludzkie sądy nic wam nie zrobią. Zostanie wam jeszcze Sąd Boży. Pozostałym też.

 

Czwartek, 25.02.2021 - Mt 7, 7-12

"Proście, a będzie wam dane."

Prośmy, ale z założeniem, że Bóg wie lepiej, co dać. Gdyby spełniał tylko nasze zachcianki, nie byłby Ojcem, tylko dobrą wróżką. Zostawmy bajki tego świata temu światu, a my uczmy się powtarzać: tak bardzo proszę, ale niech będzie Twoja wola.

 

Środa, 24.02.2021 - Łk 11, 29-32

"To plemię jest plemieniem przewrotnym."

Żąda znaków, ale ich nie widzi. Ma je przed oczami i je lekceważy. To jest właśnie przewrotność. Uciekanie od rzeczywistości w ideologię. Dorabianie do wszystkiego, co robi Pan Bóg, metki z napisem: made in człowiek. To plemię jest nie tylko przewrotne, ono jest po prostu stracone. Chyba, że Pan Bóg weźmie i potrząśnie. Ale kto to wytrzyma? 

 

Wtorek, 23.02.2021 - Mt 6, 7-15

"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie."

Pan Bóg nie potrzebuje naszego słowotoku. Ojciec wie, czego nam potrzeba. To my chcemy mieć pewność, że wszystko Panu Bogu wytłumaczyliśmy. Ale jak się ciągle gada i nie da się drugiemu dojść do słowa, to się nie usłyszy odpowiedzi.

 

Poniedziałek, Rocznica poświęcenia katedry św. Piotra, 22.02.2021 - Mt 16, 13-19

"Na tej opoce zbuduję mój Kościół."

Nawet opoka, nawet skała, musi być osadzona na porządnym fundamencie. Jest nim Jezus Chrystus. Jeśli postawimy na czymś innym, źle się to dla Kościoła skończy.

 

1 Niedziela Wielkiego Postu, 21.02.2021 - Mk 1, 12-15

"Czas się wypełnił."

Ale jak to, przecież czas to pojęcie względne, dla każdego leci inaczej. Tak jest, oprócz Boga. Bóg jest ponad czasem. Więc może warto posłuchać Tego, któremu czas nie robi szkody?

 

Sobota po Popielcu, 20.02.2021 - Łk 5, 27-32

"Nie potrzebują lekarza zdrowi..."

... lecz ci, którzy źle się mają. Jeśli masz pod górkę, czujesz się źle z samym sobą, skorzystaj z tego Lekarza. Porządna Spowiedź i Komunia święta przyjęta z czystym sercem, to najbardziej sprawdzone lekarstwo.

 

Piątek po Popielcu, 19.02.2021 - Mt 9, 14-15

"Kiedy zabiorą im oblubieńca, wtedy będą pościć."

Oblubieniec to ktoś więcej niż przyjaciel. To ktoś, komu ofiarowało się serce. Jak zabiorą ci kawałek serca, to pewnie umrzesz. Jak zabiorą ci z serca twoją największą, jedyną miłość, życie przestanie ci smakować. Wtedy zaczniesz pościć. Tylko, czy my potrafimy jeszcze kochać kogoś więcej, niż tylko siebie?

 

Czwartek po Popielcu, 18.02.2021 - Łk 9, 22-25

"Jeśli kto chce iść za Mną..."

Warunki, które stawia Pan Jezus to mocne wymagania. Wprost przeciwne temu, co dziś proponuje świat. Ale co za korzyść ma człowiek, choćby cały świat zyskał, a siebie zatracił? To, że świat nie myśli o wieczności, nie znaczy, że jej nie ma.

 

Środa Popielcowa, 17.02.2021 - Mk 6, 1-6.16-18

"Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Tak, bo Bóg jest Sędzią Sprawiedliwy, który za dobro wynagradza. Ale za zło karze. I ma na to całą wieczność.

 

Wtorek, 16.02.2021 - Mk 8, 14-21

"Jeszcze nie rozumiecie?"

Jak mamy zrozumieć, jak korzenie zapuściliśmy w ziemi i nie potrafimy się oderwać, by pomyśleć po Bożemu. Dla nas wciąż ważniejsze jest łamanie sobie głowy, jak jednym bochenkiem chleba nakarmić 12 ludzi, niż pamiętanie, że pięcioma bochenkami chleba Pan nakarmił 5 tysięcy ludzi. Im bardziej kłócimy się o chleb, tym bardziej on się prosi, żeby go złożyć w ręce Boga.

 

Poniedziałek, 15.02.2021 - Mk 8, 11-13

"Żaden znak nie będzie dany temu plemieniu."

Po co dawać znaki, skoro się ich nie widzi? Ci, co mają Pana Jezusa na codzień w życiu, nie potrzebują żadnych znaków. Ci, którzy się Go z życia pozbyli, nic nie zauważą. Chociaż Boża łaska działa zadziwiająco.

 

Niedziela, 14.02.2021 - Mk 1, 40-45

"Uważaj, nikomu nic nie mów..."

Nie da się nie mówić, kiedy człowieka dopada wielkie szczęście. Kiedy radość wylewa się na zewnątrz w gestach, słowach. Trochę szkoda, że zapomnieliśmy, jak się cieszyć.

 

Sobota, 13.02.2021 - Mk 8, 1-10

"Skąd tu, na pustkowiu, będzie ich mógł ktoś nakarmić chlebem?"

To zależy, kto karmi i jakim chlebem karmi. Chleba, który przechodzi przez ręce Boga, starczy dla wszystkich. Ale czy wszyscy chcą się tym Chlebem nakarmić?

 

Piątek, 12.02.2021 - Mk 7, 31-37

"Dobrze uczynił wszystko."

Jeśli uczynił wszystko dobrze, to dlaczego tak wielu na Niego psioczy? Czemu tak wielu wzrusza ramionami i odchodzi od Niego? Czyżby dobro już nie przekonywało? Jeżeli tak jest, to świat jest przegrany.

 

Czwartek, NMP z Lourdes, 11.02.2021 - Mk 7, 24-30

"Niedobrze jest wziąć chleb dzieciom i rzucić psom."

Bardzo niedobrze. A co dopiero odbierać dzieciom radość, odbierać dzieciństwo, a nawet odbierać życie? A jednak chętnych na to nie brakuje. Wielka szkoda, że ci, którzy mają ich bronić - najczęściej milczą. 

 

Środa, św. Scholastyki, 10.02.2021 - Mk 7, 14-23

"Co wychodzi z człowieka, czyni człowieka nieczystym."

Dlatego nie spowiadamy się z tego, żeśmy się pobrudzili, zmarznęli, że nam się odbijało po dobrym obiedzie, że zapomnieliśmy umyć zęby. Dlatego spowiadamy się z z grzechów, które zawdzięczamy naszym złym wyborom. Bo grzech zaczyna się od zgody naszego serca i umysłu na pokusy. To nas czyni nieczystymi.

 

Wtorek, 09.02.2021 - Mk 7, 1-13

"Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie."

I pewnie dlatego jest tak, jak jest. Mnóstwo gadania, mało kochania. Ale nie będziemy sądzeni z ilości słów, tylko z miłości.

 

Poniedziałek, 08.02.2021 - Mk 6, 53-56

"Wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie."

A co będzie z tymi biedakami, którzy dzisiaj uciekają od Pana Jezusa? Byle jak najdalej, nie chcą Go znać, wyparli się swojego Chrztu. Zostaje im chorować i to na całą wieczność.

 

Niedziela, 07.02.2021 - Mk 1, 29-39

"Udał się na miejsce pustynne i tam się modlił."

Każdy z nas potrzebuje kawałka pustyni dla siebie. Nie po to, żeby się od innych izolować, ale żeby się modlić.  Bo bez modlitwy, bez obecności Boga w sercu i myślach, całe nasze życie stanie się pustynią.

 

Sobota, św. Pawła Miki i Towarzyszy, 06.02.2021 - Mk 6, 30-34

"Byli bowiem jak owce nie mające pasterza."

Co się dzieje z owcami bez pasterza? Są wolne! A przynamniej tak im się zdaje. Mogą brykać, skakać i łazić, gdzie chcą. I ginąć... Owce bez pasterza są zgubione. 

 

Piątek, św. Agaty, dziewicy i męczennicy, 05.02.2021 - Mk 6, 14-29

"Proś mnie o co chcesz, a dam ci."

Król na własnej skórze przekonał się, że lepiej po pijaku nic nie obiecywać. A najlepiej nic nie obiecywać. Prościej, choć nie łatwiej, jest po prostu zrobić to, co do nas należy. Wtedy nawet wściekły król nie będzie dla nas zagrożeniem. Bo jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?

 

Czwartek, 04.02.2021 - Mk 6, 7-13

"Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia."

Właśnie... do nawrócenia. Dzisiaj I Czwartek, może więc w swojej modlitwie poproś Zbawiciela, by kapłani zajęli się tym, do czego powołał ich Pan Jezus i do czego ich posyła. Ale najpierw, by zatroszczyli się o swoje nawrócenie. Inaczej nie będzie żadnych nawróceń.

 

Środa, św. biskupa Błażeja, 03.02.2021 - Mk 6, 1-6

"Dziwił się też ich niedowiarstwu."

Wiara nie jest tylko po to, żeby działy się cuda. Wiara jest po to, żeby kiedy nie widać cudów, dalej w Jezusie z Nazaretu rozpoznaje się Syna Bożego.

 

Wtorek, MB Gromnicznej - Ofiarowanie Pańskie, 02.02.2021 - Łk 2, 22-32

"Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie."

A co z tymi, o których Pismo Święte mówi: mają oczy, ale nie widzą? Pan Jezus może je uleczyć. Ale napierw musieli by się tak strasznie poniżyć, żeby Go o to poprosić. Może kiedyś do tego dorosną...

 

Poniedziałek, św. Brygidy z Kildare, 01.02.2021 - Mk 5, 1-20

"Wtedy zaczęli Go prosić, żeby odszedł z ich granic."

Przez Gerazeńczyków przemówił żal za straconymi świniami. Nie umieli się cieszyć z tego, że człowiek został uzdrowiony i uwolniony od zła. Gerazeńczyków przybywa na świecie błyskawicznie.

 

Niedziela, 31.01.2021 - Mk 1, 21-28

"Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku?"

Smutne jest to, że słowa przepędzanego demona coraz częściej słyszy się nawet z ust tych, którzy nazywają siebie katolikami. Może dlatego, że sami nie wiedzą, czego chcą.

 

Sobota, 30.01.2021 - Mk 4, 35-41

"Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?"

Pewnie, że Go obchodzi. To my za późno do Niego wołamy. To nie najlepszy pomysł: traktować Pana Jezusa jako ostatnią deskę ratunku, jak już sami zawalimy wszystko. Bo może nam kiedyś braknąć czasu, żeby Go zawołać.

 

Piątek, 29.01.2021 - Mk 4, 26-34

"Czy śpi czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak."

Ale to człowiek przypisuje sobie wszystkie owoce ziemi, nauki, medycyny i życia. Ale im bardziej przypisuje zasługi sobie, a odsuwa na bok Pana Boga, tym bardziej to wszystko obraca się przeciw niemu. Taką potęgą jest człowiek! Do niczego bez Boga.

 

Czwartek, św. Tomasza z Akwinu, 28.01.2021 - Mk 4, 21-25

"Uważajcie na to, czego słuchacie."

W rzece słownego szamba, które nas zalewa, ciężko wyłowić prawdę. Wydaje się to tak niemożliwe, jak znalezienie igły w stogu siana. Ale prawda się nie zmienia. Wiemy, Kto powiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Wiemy, Kogo mamy słuchać. Ale czy słuchamy?

 

Środa, 27.01.2021 - Mk 4, 1-20

"Wam dana jest tajemnica Królestwa Bożego."

A dla tych, co są poza nami, zostają tylko przypowieści. Ale dana nam tajemnica dalej pozostaje tajemnicą. Może niewiele z niej rozumiemy, ale wiemy, jaki jest cel naszej drogi.

 

Wtorek, św. biskupów Tymoteusza i Tytusa, 26.01.2021 - Łk 10, 1-9

"Oto was posyłam jak owce między wilki."

Co mogą owce między wilkami? Pobeczeć, uciekać albo dogadać się z wilkami. Tyle, że wilk zawsze będzie wilkiem, a owca owcą. Żadne dgadywanie się nie pomoże, jedynie udowodni, że owca jest głupią owcą. Owca musi być pewna, że jest przy niej Ten, który ją posłał.

 

Poniedziałek, święto Nawrócenia św. Pawła, 25.01.2021 - Mk 16, 15-18

"Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony."

Mogłoby się wydawać, że to takie proste - osiągnąć zbawienie. Chrzest i wiara. Ale jeśli ta wiara nie będzie kształtowała życia to będzie tylko zbędnym ciężarem. A wtedy zbawienie nie wydaje się już takie proste.

 

Niedziela, 24.01.2021 - Mk 1, 14-20

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię."

Żeby wierzyć w Ewangelię, trzeba się najpierw nawrócić. Żeby się nawrócić, trzeba najpierw przyznać się przed sobą, że się błądzi. Żeby przyznać się do tego, że się pobłądziło, trzeba nieraz upaść i zaznać samotności. Inaczej zawsze będziemy pewni, że idziemy dobrze.

 

Sobota, 23.01.2021 - Mk 3, 20-21

"Odszedł od zmysłów."

I ta opinia dotyczy wszystkich Jego uczniów, przez wszystkie lata istnienia Kościoła. Nas też. Nie pasujemy do tego świata i najlepiej by nas pozamykano. Pytanie tylko, kto naprawdę odszedł od zmysłów?

 

Piątek, 22.01.2021 - Mk 3, 13-19

"By mógł wysyłać ich na głoszenie nauki."

Niekiedy, coraz częściej, trzeba przypominać sobie te słowa. Nauka Pana Jezusa nie opiera się na filozofii, matematyce i ekologii. Opiera się łasce, która otwiera ludzkie serca. Wszystko inne będzie je zamykać.

 

Czwartek, św. Agnieszki, 21.01.2021 - Mk 3, 7-12

"Jezus oddalił się ze swoimi uczniami."

Skoro Pan nikogo nie zmusza do pójścia za Nim, to tam gdzie Go nie chcą, nie będzie się zatrzymywał. Oddali się ze swoimi uczniami. Obyśmy nie okazali się tymi, którzy będą patrzeć na odchodzącego Zbawiciela.

 

Środa, 20.01.2021 - Mk 3, 1-6

"Lecz oni milczeli."

Wstyd. Nad czym się zastanawiać? Czy czynić dobrze czy czynić źle? Życie ocalić czy życie zabić? Podziękuje kiedyś Pan Jezus wszystkim, którzy kiedy mówić - milczeli.

 

Wtorek, św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa, 19.01.2021 - J 1, 29-34

"Daję świadectwo, że On jest Synem Bożym."

Naprawdę, daję świadectwo? Czego? Na pewno nie tego, że Jezus jest Chrystusem. Popatrz na siebie i spróbuj sprawdzić, ile Pana Jezusa jest w twoich myślach, słowach i działaniu. Czy On tam aby jest? Choć trochę.

 

Poniedziałek, 18.01.2021 - Mk 2, 23-28

"Czy nigdy nie czytaliście?"

Pewnie, że nie. W każdym naszym domu jest Pismo Święte. Jest, i nic więcej. To często ostatnia rzecz, po którą sięgamy, o ile sięgamy. Bo po co? Przecież nic tam nie ma. Tylko skąd to wiemy, skoro nie czytamy?

 

Niedziela, 17.01.2021 - J 1, 35-42

"Chodźcie, a zobaczycie."

Wiecie, że każdy dostaje od Pana Jezusa taką propozycję? Tylko trzeba przestać się upierać przy tym, że zobaczę to, co chcę widzieć. Trzeba pozwolić Panu Jezusowi, żeby pokazał nam to, co wciąż nam umyka. Wtedy zdziwimy się tak, jak ci uczniowie. "Znaleźliśmy Mesjasza".

 

Sobota, 16.01.2021 - Mk 2, 13-17

"Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy źle się mają."

Ten, który mówi te słowa, to dobry lekarz. Najlepszy. Przyjmuje prywatnie, ale nie trzeba się rejestrować ani czekać w kolejce. Jego przychodnia jest otwarta cały czas. Nie przepisuje recept, ale zaprasza do korzystania z Jego leczenia. Trzeba tylko do Niego przyjść.

 

Piątek, 15.01.2021 - Mk 2, 1-12

"Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy."

Dla Pana Boga wszyscy jesteśmy dziećmi. Każdego człowieka Pan Bóg pragnie przytulić i oczyścić. Nie każde dziecko tego chce. Tylko jaki pożytek z siedzenia w szambie? 

 

Czwartek, 14.01.2021 - Mk 1, 40-45

"Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić."

To bardzo dobra rzecz, pozwolić Panu Bogu zdecydować, co chce uczynić. Co nie zmniejsza wartości naszej prośby, ale zawsze trochę pokory pomoże.

 

Środa, 13.01.2021 - Mk 1, 29-39

"Nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały."

Nam pozwala. Nawet wymaga, żebyśmy nie chomikowali wiary dla siebie, ale przyznawali się do Pana Jezusa. Tylko czy my Go naprawdę znamy? Może po prostu nie wiemy, co mamy mówić? A możemy gadamy za dużo, ale nie to, co trzeba?

 

Wtorek, 12.01.2021 - Mk 1, 21-28

"Nowa jakaś nauka z mocą."

To nie byle jaka nauka. To osoba Syna Bożego daje moc tym, którzy przyjmą i wypełnią Jego słowa. Im mniej Pana Jezusa w naszym życiu, tym gorzej z mocą. Dlatego jesteśmy tacy słabi.

 

Poniedziałek, 11.01.2021 - Mk 1, 14-20

"Pójdźcie za mną."

Słyszymy to z wielu stron. Każdy "przewodnik" ciągnie w swoją stronę i chce utargać jak najwięcej. A Pan Jezus zaprasza i przechodzi dalej. Ty decydujesz, czy pójdziesz za Nim.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego, 10.01.2021 - Mk 1, 7-11

"W Tobie mam upodobanie."

Podobać się Panu Bogu to coś innego niż podobać się ludziom. Nasze podobanie zatrzymuje się na tym co zewnątrz. Boże podobanie opiera się na serce człowieka. Dlatego Chrzest święty nie jest wyborami miss, ale sakramentem, który czyni pięknym nasze serca. 

 

Sobota, 09.01.2021 - Mk 6, 45-52

"Odwagi, to Ja jestem. Nie bójcie się."

To informacja dla wierzących w Pana Jezusa. 

 

Piątek, 08.01.2021 - Mk 6, 34-44

"Ile macie chlebów?"

Nieważne ile mamy, ale jak się nimi dzielimy. Chlebami, życiem, miłością... Boimy się dzielić, bo nam może braknąć. Ale jeśli to "mało", które mamy, oddamy w ręce Pana Jezusa, starczy dla wszystkich. I jeszcze zostanie.

 

Czwartek, 07.01.2021 - Mt 4, 12-17.23-25

"Odtąd począł Jezus nauczać."

I naucza cały czas. Zmieniają się pokolenia, a Jego nauka się nie zmienia. Mimo wielu starań wielu ludzi. Bo niebo i ziemia przeminą, ale Moje słowa nie przeminą - tak powiedział i tak jest.

 

Środa, uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Trzech Króli, 06.01.2021 - Mt 2, 1-12

"Przybyliśmy oddać Mu pokłon."

Jaki kawał drogi musieli przebyć Mędrcy, by oddać pokłon Panu Jezusowi. O ileż prościej jest stanąć przed lustrem i kłaniać się samemu sobie. A to mocno wchodzi w krew.

 

Wtorek, 05.01.2021 - J 1, 43-51

"Czy może być co dobrego z Nazaretu?"

Okazało się, że może. I drugiego Nazaretu już nie będzie, bo Pan Bóg powiedział wszystko, co chciał ludziom powiedzieć właśnie przez swojego Syna. Może tylko spróbujmy nie przekreślać za szybko nikogo. Możemy się mylić.

 

Poniedziałek, 04.01.2021 - J 1, 35-42

"Nauczycielu, gdzie mieszkasz?"

Chodź i zobacz. Przecież dobrze wiesz, gdzie Go znajdziesz. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok. On najwięcej kosztuje. Potem już nie jesteś sam.

 

Niedziela, 03.01.2021 - J 1, 1-18

"Wszystko przez Nie się stało."

Naturalnie, wiara w Boże dzieło stworzenia nie jest łatwa. Ale wcale nie jest łatwiej wierzyć w Wielki Wybuch czy inne szumne teorie, skąd wziął się świat. Założenie, że to jednak Bóg stworzył świat tłumaczy wszystko. Łącznie z tym, skąd się na tym świecie wzięło zło.

 

Sobota, 02.01.2021 - J 1, 19-28

"Jam głos wołającego na pustyni."

Pustynia to nie tylko mnóstwo piachu i wydm. Pustynią może być największe miasto, pustynią może stać się i serce człowieka. Miejsce puste, w któym nie ma prawdziwego życia. Może wydaje się daremne wołać w pustym miejscu. Tak, daremne, kiedy się krzyczy tylko o sobie. 

 

Piątek, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 01.01.2021 - Łk 2, 16-21

"Wszyscy się zdumieli tym, co im pasterze opowiedzieli."

Bo zdumienie budzi ogromna, przeogromna miłość Boga do człowieka. Zdumienie budzi ogromna, przeogromna miłość Matki Najświętszej do nas. I zdumienie budzi licha, tak bardzo marna miłość, którą my Im ofiarujemy.

 

Czwartek, św. Sylwestra, papieża, 31.12.2020 - J 1, 1-18

"Słowo przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli."

Im dalej od wiary Słowu, tym więcej zamieszania i upadku. Im dalej od Światła, tym więcej ciemności i cienie coraz dłuższe. Im dalej od Boga, tym mniej nadziei. I to nie zależy od daty na kalendarzu.

 

Środa, 30.12.2020 - Łk 2, 36-40

"Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim."

My też do pewnego momentu rośniemy i nabieramy mocy. Potem nagle zaczynamy tracić i siły  i wyprostowaną postawę. Z mądrością to różnie bywa, bo całe życie się uczymy. Ale Boża łaska nie jest dana na całe życie. Trzeba o nią prosić. Do tego każdy wiek jest odpowiedni.

 

Wtorek, 29.12.2020 - Łk 2, 22-35

"Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie."

Jest ono widoczne również dla naszych oczu. NIestety, zbyt wiele "bardzo ważnych" spraw nam je zasłania. I na nich skupiamy naszą życiową uwagę. A potem się dziwimy, jak mogliśmy się minąć z Panem Jezusem.

 

Poniedziałek, święto Świętych Młodzianków, 28.12.2020 - Mt 2, 13-18

"Herod będzie szukał Dziecięcia, aby je zgładzić."

Przybywa nam Herodów, oj, przybywa. Albo się do nich dołączymy, albo zaczniemy bronić Dziecięcia w naszych sercach. Łatwiej jest się poddać, ale pamiętajmy, co to za Dziecię.

 

Niedziela Świętej Rodziny, 27.12.2020 - Łk 2, 22-40

"Dzięcię zaś rosło."

Można by sobie życzyć, byśmy też razem z Nim wzrastali. Bo można zostać na etapie dzieciątka, ale skoro udajemy takich dorosłych i mądrych, to trzeba też wzrosnąć duchowo. Inaczej będziemy tylko śmieszni.

 

Sobota, święto św. Szczepana, 26.12.2020 - Mt 10, 17-22

"Będziecie w nienawiści u wszystkich."

Dla świetego spokoju można się wyprzeć Pana Jezusa. Ale zdrajcami również się gardzi. Kto wytrwa do końca?

 

Piątek, uroczystość Narodzenia Pańskiego, 25.12.2020 - J 1, 1-18

"Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami."

Amen. Skoro zamieszkało między nami, to obyśmy okazali się dobrymi sąsiadami.

 

Czwartek, Wigilia Bożego Narodzenia, 24.12.2020 - Łk 1, 67-79

"Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani, służyć Mu będziemy bez lęku."

Nieprzyjaciela mamy jednego, szatan. Ale ma sporo pomocników, również wśród ludzi. To oni są ofiarami zła, nie my. My mamy Jezusa Chrystusa, i w Nim pokładamy nadzieję.

 

Środa, 23.12.2020 - Łk 1, 57-66

"Kim będzie to dziecię?"

Pytanie, które jest problemem nie tylko rodziców. Każdy ma swoje nadzieje, plany na przyszłość. Dotyczy to nie tylko najmłodszych. Pan Bóg też cierpliwie czeka, co z nas wyrośnie. Jest Ojcem. Pocieszamy się, że mądrość przychodzi z wiekiem. Oby to nie było wieko od trumny.

 

Wtorek, 22.12.2020 - Łk 1, 46-56

"Wielbi dusza moja Pana."

Właśnie, dusza. Nie tylko usta. Jak zostaniemy na etapie chwalenia Pana Boga tylko gadaniem, to okaże się, że chwalimy siebie, a nie Jego. Człowiek może być dumny z tego, że tak pięknie chwali Boga, ale przecież nie o to chodzi. Nie mamy za co przypinać sobie orderów. Niech to robią ci, którzy nie wierzą w Boga.

 

Poniedziałek, 21.12.2020 - Łk 1, 39-45

"Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie."

Mały Jan Chrzciciel poruszył się z radości. Ale można też być poruszonym ze złości, może nas poruszać niewdzięczność, nienawiść, krzywda, ostre, niesprawiedliwe słowo. Może czas postanowić sobie, że zanim coś powiem, to najpierw pomyślę. Bo moje słowo też powoduje poruszenie. Nie zawsze z radości.

 

Niedziela, 20.12.2020 - Łk 1, 26-38

"Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego."

To dobrze. Im prędzej to do nas dotrze, tym lepiej. Chyba, że ktoś jest tak zafascynowany sobą, że nigdy tego nie pojmie. Chociaż, dla Boga nie ma nic niemożliwego.

 

Sobota, 19.12.2020 - Łk 1, 5-25

"Po czym to poznam?"

Zdziwienie i niedowierzanie Zachariasza jest dla nas zrozumiałe. Nam też nieraz towarzyszy taka podejrzliwość. Zwłaszcza, że mamy ku temu powody. Ale nie warto gardzić tym, co mówi do nas Bóg. Bo może nas dopaść milczenie. I wtedy, kiedy trzeba będzie mówić, nie będziemy mieli odwagi.

 

Piątek, 18.12.2020 - Mt 1, 18-24

"Bóg z nami."

To prawda. Problem zaczyna się wtedy, kiedy popatrzymy na to z drugiej strony: czy my z Bogiem?

 

Czwartek, 17.12.2020 - Mt 1, 1-17

"Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama."

Zbawiciel nie pojawił się nagle, bez zapowiedzi. Wyczekiwali Go wszyscy od chwili wygnania Adama i Ewy z Raju. Nie był obcym z przydziału, ale "przyszedł do swoich". Z pokolenia na pokolenie ludzie wyglądali Tego, który miał ich wyzwolić od zła, grzechu i śmierci. Czy dzisiaj ludzie o tym pamiętają? Skoro dla tak wielu Pan Jezus stał się kimś obcym, to kto ich wyswobodzi?

 

Środa, 16.12.2020 - Łk 7, 18b-23

"Błogosławiony ten, kto nie zwątpi we Mnie."

Wątpliwości były, są i będą. Ale dopóki człowiek szuka na nie odpowiedzi, to jest dobrze. Jeżeli szuka na nie odpowiedzi u Źródła, u Pana Jezusa, to bardzo dobrze. Bo wszystkiego i tak nie pojmiemy. Ale wiara nie polega tylko na pojmowaniu.

 

Wtorek, 15.12.2020 - Mt 1, 28-32

"Nie opamiętaliście się, żeby uwierzyć."

Wiara to nie fruwanie w obłokach i węszenie za nowościami i sensacjami. Wiara to nasze konkretne i świadome decyzje oparte na Panu Jezusie. W kogo wierzyszy, w co wierzysz, to będzie wpływać na twoje wybory. Wierzysz w pieniądze - będziesz wybierać to, co ci się opłaci. Wierzysz w bajki, będziesz żył w iluzji. Chyba, że się opamiętasz...

 

Poniedziałek, św. Jana od Krzyża, 14.12.2020 - Mt 21, 23-27

"Kto Ci dał tę władzę?"

Takie pytanie zadają Panu Bogu ci, którym się wydaje, że są lepsi od Niego. Którzy nie potrafią pogodzić się z tym, że Bóg to Bóg, a człowiek to tylko człowiek. Pewnie takie same pytanie zadawali Panu Bogu ci, którzy budowali wieżę Babel. A On, zamiast się przed nimi tłumaczyć, pomieszał im języki. Na głupie pytania Pan Bóg zawsze odpowiada po swojemu. Ale czy człowiek wyciąga z tego jakieś wnioski?

 

Niedziela, 13.12.2020 - J 1, 6-8.19-28

"Kim jesteś?"

Stawiamy to pytanie często. Bogu, ludziom. To dlatego, że trudno jest postawić sobie to pytanie: kim jestem? A jeszcze trudniej jest na nie odpowiedzieć. Szukamy odpowiedzi w lustrze, a trzeba się przejrzeć w Panu Jezusie.

 

Sobota, 12.12.2020 - Mt 17, 10-13

"Tak i Syn Człowieczy ma od nich cierpieć."

Pan Jezus wiedział, co Go czeka. Bóg wie wszystko. Wie również o nas, o naszych planach, o tym, co się dzieje w naszych sercach, umysłach. Ale nie jest Obserwatorem, tylko Ojcem. Chce, żebyśmy o tym pamiętali. Bo w naszym życiu też nie brakuje cierpienia.

 

Piątek, 11.12.2020 - Mt 11, 16-19

"Z kim mam porównać to pokolenie?"

Lepiej nie porównywać, bo każde pokolenie jest inne. Każdy człowiek jest inny. Różni nas wszystko. Nie połączą nas ideologie, bo one psują i niszczą, nie jednoczą. Połączyć może nas jedynie Jezus Chrystus. Bez Niego wszystko będzie nas dalej dzielić.

 

Czwartek, 10.12.2020 - Mt 11, 11-15

"Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana."

Nie musieli więcej prorokować. Wszystkie obietnice Pana Boga wypełniły się w Jezusie Chrystusie. Jeżeli ktoś dalej szuka sensacji i czeka na wypełnienie Pism - myli się i naraża swoją duszę na niebezpieczeństwo utraty zbawienia.

 

Środa, 09.12.2020 - Mt 11, 28-30

"Uczcie się ode mnie."

Proszę pamiętać, że w tym wypadku nauka zdalna przynosi bardzo nikłe efekty. Bez bezpośredniego kontaktu z Nauczycielem zostaniemy tylko teoretykami. A tych już jest dość na świecie.

 

Wtorek, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 08.12.2020 - Łk 1, 26-38

"Jakże się to stanie..."

Nie jesteśmy jak Maryja. Przytłaczają nas wątpliwości, niepewności, czy Pan Bóg aby na pewno da sobie radę? Maryja zapytała tylko raz. My pytamy ciągle. I zamiast poczekać na odpowiedź Pana Boga, odwracamy się od Niego. A potem płaczemy, że On nas nie słucha. Tak naprawdę, to my Go nie chcemy słuchać.

 

Poniedziałek, św. Ambrożego, biskupa, 07.12.2020 - Łk 5, 17-26

"Któż może odpuścić grzechy prócz samego Boga?"

Nikt. Tylko Bóg. I ci, co patrzeli na wstającego paralityka, nie zrozumieli, że mają przed sobą Boga, który uzdrawia i duszę i ciało. Ale nie miejmy im tego za złe. My też Go nie rozpoznajemy.

 

Niedziela, 06.12.2020 - Mk 1, 1-8

"Idzie za mną mocniejszy ode mnie."

Trzeba pokory żeby tak powiedzieć. Trzeba wiedzieć, jakie jest moje miejsce. Inaczej wciąż będę udawał. W wyobraźni mogę być największym superbohaterem, ale w rzeczywistości jestem tylko uczniem. Warto się uczyć od Pana Jezusa.

 

Sobota, 05.12.2020 - Mt 9, 35 - 10, 8

"Bliskie już jest Królestwo Niebieskie."

Pamiętamy o tym? Czy jesteśmy tak zajęci zwalczaniem pandemii i szukaniem promocji w otwartych sklepach, że uciekło nam to co najważniejsze? Żebyśmy nie byli zaskoczeni.

 

Piątek, św. Barbary, 04.12.2020 - Mt 9, 27-31

"Wierzycie, że mogę to uczynić?"

Łatwo jest powiedzieć: tak, wierzę. Ale wzbudzić w sercu taką wiarę, taką pewność, że dla Pana Jezusa nasze problemy nie są problemami - to już nie jest taka łatwa sprawa. Przyzwyczailiśmy się do deklaracji, do wspólnie odmawianego w czasie Mszy św. Credo. Ale wiara to coś więcej niż deklaracje.

 

Czwartek, św. Franciszka Ksawerego, 03.12.2020 - Mt 7, 21-24

"Upadek jego był wielki."

I nie powinno to dziwić. Warunkiem wytrwania jest słuchanie Pana Jezusa i wypełnianie Jego słów życiem. Od samego słuchania nie da rady.

 

Środa, 02.12.2020 - Mt 15, 29-37

"Żal mi tego tłumu."

Powiedział Pan Jezus i nakarmił wielotysięczny tłum. Ale potem powiedział: Nie samym chlebem żyje człowiek. Potrzebuje nie tylko jedzenia, ale słowa. Zwłaszcza dziś potrzebujemy słowa pociechy. Nie usłyszymy go, jeśli będziemy martwić się tylko o żołądek.

 

Wtorek, 01.12.2020 - Łk 10, 21-24

"Ojciec mój przekazał mi wszystko."

Wszystko to wszystko. Jak chcesz z tego wszystkiego skorzystać, to musisz być z Tym, do którego wszystko należy. Co prawda wielu będzie podszywać się pod Niego i mówić: ja też mogę wszystko. Nic nie mogą, tylko straszyć.

 

Poniedziałek, św. Andrzeja, Apostoła, 30.11.2020 - Mt 4, 18-22

"Pójdźcie za mną."

Nie trzeba pytać: ale dokąd? Tylko zdecydować się i pójść. To zaproszenie, nie rozkaz. Ale tego zaproszenia nie warto odrzucać.

 

1 Niedziela Adwentu, 29.11.2020 - Mk 13, 33-37

"Do wszystkich mówię: czuwajcie."

Więc nie czuj się zwolniony. Kiedy Pan powróci, nie będziesz mógł powiedzieć: nie wiedziałem. Nie będzie mógł zwalić winy na kogoś innego. Każdy sam za siebie zda sprawę Bogu.

 

Sobota, 28.11.2020 - Łk 21, 34-36

"Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie."

W każdym czasie... Każdy czas jest dobry, by wspomnieć o Bogu. Trzeba tylko chcieć się do Niego odezwać.

 

Piątek, 27.11.2020 - Łk 21, 29-33

"Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie."

Każde pokolenie z niepokojem zastanawia się, czy to już. Bo każde pokolenie słyszy te same słowa Pana Jezusa. Jesteśmy jednym z wielu pokoleń, kto wie, może ostatnim. A może nie. Cała robota polega na tym, żeby żadnemu pokoleniu duchowa skleroza nie odebrała prawdy o tym, że trzeba się przygotować.

 

Czwartek, 26.11.2020 - Łk 21, 20-28

"Nabierzcie ducha i podnieście głowy."

Ciężko się żyje ze spuszczoną głową. To może być wyraz smutku, rozpaczy, wstydu, zwątpienia, obawy, zniewolenia. Bo z pokorą to niekoniecznie musi mieć związek. Ludzie bez ducha, ludzie tak bardzo wpatrzeni w ziemię, że nic innego nie jest dla nich ważne. To nie nasza specjalność. Podnosimy głowy nie po to, żeby przed Bogiem wyglądać jak twardziele, ale dlatego, że zwracamy się do Ojca.

 

Środa, św. Katarzyny z Aleksandrii, 25.11.2020 - Łk 21, 12-19

"Podniosą na was ręce i będą was prześladować."

To, co do tej pory było daleko od nas, zaczyna dotykać nas bezpośrednio. To już nie wiadomości z dalekich krajów, ale coś, co dzieje się na naszym placu. Panie Jezu, daj nam wytrwać do końca.

 

Wtorek, św. Andrzeja Dung Lac i jego towarzyszy, męczenników z Wietnamu, 24.11.2020 - Łk 21, 5-11

"Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono."

A chętnych do zwodzenia jest całe mnóstwo i wciąż ich przybywa. Można się rzeczywiście pogubić w tych wszystkich informacjach, które do nas docierają. W reklamach, obietnicach i straszeniu. Jeśli się zapomni uklęknąć przed Chrystusem, to człowiek stracony.

 

Poniedziałek, św. Kolumbana Młodszego, 23.11.2020 - Łk 21, 1-4

"Z niedostatku swego wrzuciła wszystko, co miała na utrzymanie."

To nie tylko sprawa pieniędzy. Chodzi o wiele głębszą rzecz: o zaufanie Panu Bogu.  Pozbyć się wszystkiego i dać się poprowadzić Panu Jezusowi to brzmi dumnie i prosto. Ale niewielu stać na takie poświęcenie. Choć, być może, Pan Bóg zarząda od nas i takiego poświęcenia. Czy będę gotowy?

 

Niedziela Chrystusa Króla, 22.11.2020 - Mt 25, 31-46

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili."

Niby to takie proste. A jednak za często dołączamy do chóru Arcykapłanów z Ewangelii Jana: poza Cezarem nie mamy króla. Proszę bardzo, można i tak. Tylko proszę nie zgłaszać skarg, kiedy Król powróci i upomni się o swoje.

 

Sobota, Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny, 21.11.2020 - Łk 20, 27-40

"Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych."

Więc żyj. Nawet, jeśli Ci się wydaje, że Twoje życie jest do niczego. Pamiętaj, możesz się mylić. Tylko Bóg się nie myli i nie na darmo obdarzył Cię życiem.

 

Piątek, św. Rafała Kalinowskiego, 20.11.2020 - Łk 19, 45-48

"Mój dom będzie domem modlitwy."

NIe szukajcie w kościele sensacji i nowości. Przychodźcie się modlić. Przychodźcie oczyszczać swoje dusze w sakramencie Spowiedzi i karmić swoje dusze w Najświętszej Ofierze Pana Jezusa. Przychodźcie być blisko Pana, bo to Jego dom. Całą resztę znajdziecie gdzie indziej. Ratujcie swoje dusze.

 

Czwartek, 19.11.2020 - Łk 19, 41-44

"Przyjdą na ciebie dni..."

I przyszły. Jeżeli wydawało się nam, że zrobimy sobie raj na ziemi, to właśnie okazuje się, że wyszło coś całkiem innego. Ale jak się próbuje zrobić raj bez Boga, to tak się kończy.

 

Środa, bł. Karoliny Kózkówny, 18.11.2020 - Ł 19, 11-28

"Zarabiajcie nimi, aż wrócę."

I tu jest coś, co nam często umyka. Słudzy mają zarabiać dla pana, nie dla siebie. Od pana otrzymają nagrodę za to, co zrobią z otrzymanymi darami. To nam uciekło.  Zapomnieliśmy, a raczej nie chcieliśmy pamiętać, że to, co od Boga otrzymujemy, ma służyć najpierw Jego chwale. A my tak wszystko dla siebie... A na końcu usłyszymy: "Ci już otrzymali swoją nagrodę."

 

Wtorek, św. Elżbiety Węgierskiej, 17.11.2020 - Łk 19, 1-10

"Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło."

Ale nawet, kiedy Syn Człowieczy odszuka i znajdzie, to odszukany i znaleziony wcale nie musi chcieć być zbawionym. Syn Człowieczy dalej tylko zaprasza. Nie związuje, nie knebluje, nie prowadzi na siłę. Ja sam muszę chcieć dać się odszukać. Ja sam muszę zgodzić się na to, co Pan Jezus mi daje.

 

Poniedziałek, 16.11.2020 - Łk 18, 35-43

"Panie, żebym przejrzał."

Oczy są światłem życia. Kiedy gasną, zostają wspomnienia tego, co się widziało. Kiedy gasną oczy duszy, nie pozostaje nic. Tylko wołanie do Boga, żebym przejrzał. Żeby przywrócił mi wrażliwość na Jego Obecność. Bo choćby człowiek cały świat zyskał, a na swej duszy poniósł szkodę...

 

Niedziela, 15.11.2020 - Mt 25, 14-30

"Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię."

Może by tak zwolnić trochę z tych największych planów i ambicji, a zająć się tym, co po prostu trzeba zrobić. Może to małe rzeczy i jest ich niewiele, ale jak się będzie w tych drobiazgach wiernym, to resztę można spokojnie zostawić Panu Bogu.

 

Sobota, 14.11.2020 - Łk 18, 1-8

"Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Na pewno. Wiarę w pieniądze, medycynę, technologię, postęp, szczepionki i ekologię. Żadna z tych "wiar" nic nie da. Jak nie będzie wiary w Pana Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie, nie będzie zbawienia.

 

Piątek, Pierwszych Świętych Męczenników Polski, 13.11.2020 - Łk 17, 26-37

"Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je."

Tak, bardzo nam zależy na tym życiu. Od wiosny słyszymy, że najważniejsze jest życie i zdrowie. A przecież i tak przyjdzie śmierć, nie ukryjemy się przed nią. To jedyne, co musimy - umrzeć. A kiedy, tego nie wiemy. I choć bardzo staramy się zachować swoje życie, ucieka nam przez palce. Ale kto straci swoje życie dla Pana Jezusa i z Nim, ten je zachowa. Na wieki.

 

Czwartek, św. Jozafata Kuncewicza, 12.11.2020 - Łk 17, 20-25

"Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie."

Przyzwyczailiśmy się do efektów specjalnych. I będą, kiedy Pan powróci. Ale na razie mamy to Królestwo budować między sobą. Ono jest pomiędzy nami, ale można je albo wzmacniać albo niszczyć.

 

Środa, św. Marcina z Tours, 11.11.2020 - Łk 17, 11-19

"Upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu."

Ciekawe, jak przy tym Samarytaninie, wygląda nasza wdzięczność Panu Jezusowi... A może wydaje nam się, że nie ma za co dziękować, bo wszystko nam się należy? To błąd, który można naprawić.

 

Wtorek, św. Leona Wielkiego, papieża, 10.11.2020 - Łk 17, 7-10

"Słudzy nieużyteczni jesteśmy."

My? Nieużyteczni? Jesteśmy tacy waleczni, tak się staramy, tyle kombinujemy, wysilamy się, wykłócamy, zarywamy noce, snujemy wielkie projekty, tracimy zdrowie i siły na codzienne bitwy o to, żeby wyjść na swoje. I my jesteśmy nieużyteczni? Tak, zależy, komu służymy.

 

Poniedziałek, rocznica poświęcenia Bazyliki na Lateranie, 09.11.2020 - J 2, 13-22

"Powypędzał wszystkich ze świątyni."

Co innego, kiedy robi to Syn Boży. Co innego, kiedy robi to jakiś wirus. Jeszcze co innego, kiedy człowiek odchodzi dobrowolnie, bo to "nie jego bajka". Pan Jezus wypędził tylko tych, którzy chcieli na Panu Bogu zrobić biznes. Dla tych, którzy przychodzili do Niego, żeby się modlić, tym błogosławił.

 

Niedziela, 08.11.2020 - Mt 25, 1-13

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny."

Chyba, że ktoś wierzy we wróżki albo zawodowych przepowiadaczy przyszłości. Niech sobie wierzy... Zamiast szarpać się i szukać nowych proroctw i wsłuchiwać się w głupoty opowiadane przez rozmaite zjawy, może wystarczy po prostu czuwać?

 

Sobota, 07.11.2020 - Łk 16, 9-15

"Żaden sługa nie może dwom Panom służyć."

Jeśli od sługi wymaga się wierności, to nie da się walczyć na dwa fronty. Trzeba się opowiedzieć i twardo trzymać.

 

Piątek, 06.11.2020 - Łk 16, 1-8

"Co ja pocznę..."

Trochę mniej strachu, trochę więcej ufności w Bożą pomoc. Ta Boża pomoc najczęściej trochę przestawia nasze życie, ale ratuje duszę. Nasz niepokój demoluje życie i niszczy duszę. Wybór niby taki prosty, a taki trudny.

 

Czwartek, 05.11.2020 - Łk 15, 1-10

"Radość powstaje u Aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca."

Nie pozwólmy smucić się Aniołom Bożym.

 

Środa, św. Karola Boromeusza, 04.11.2020 - Łk 14, 25-33

"Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem."

Mnóstwo ludzi łazi za Panem Jezusem, ale nie mają ochoty na krzyż. Nie muszą, nikt nie musi. Ale wtedy człowiek z obserwatora robi się krytykiem, z krytyka krytykantem, z krytykanta wrogiem. A na końcu wrzeszczy: Ukrzyżuj Go!

 

Wtorek, 03.11.2020 - Łk 14, 15-24

"Żaden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie skosztuje mojej uczty."

Tak to już bywa z zaproszeniami. Nie wystarczy tylko przyjąć, trzeba jeszcze zdecydować, czy się z zaproszenia skorzysta. A potem nie mieć żalu, że najlepsze kąski uciekają sprzed nosa, bo nie chciało się wysilić, żeby cierpliwie czekać na rozpoczęcie uczty.

 

Poniedziałek, wspomnienie Wiernych Zmarłych, 02.11.2020 - Łk 23, 44-46.50.62-63

"Dlaczego szukacie Żyjącego wśród umarłych?"

Nie szukamy. My nawet nie życzymy naszym zmarłym zbawienie - bo to nie jest koncert życzeń. My się modlimy o Boże miłosierdzie dla ich dusz. Z nadzieją, że i za nas ktoś kiedyś się pomodli.

 

Niedziela - uroczystość Wszystkich Świętych, 01.11.2020 - Mt 5, 1-12a

"Błogosławieni jesteście..."

Zanim zachwycimy się tym błogosławieństwem, dobrze przeczytajmy, jakie warunki są nam postawione. Bo choć jesteśmy przekonani, że wszystko nam się należy, to w tym wypadku nie jest to takie proste. Nagrodę nie dostaje się za nic.

 

Sobota, 31.10.2020 - Łk 14, 1.7-11

"Kto się wywyższa, będzie poniżony."

To, że poniżenia nas bolą, wcale nie znaczą, że się nie przydają. Powstając z Bożą pomocą, możemy wiele rzeczy zacząć od nowa. 

 

Piątek, 30.10.2020 - Łk 14, 1-6

"Lecz oni milczeli."

Milczenie bez wątpienia jest złotem. Ale wtedy, kiedy trzeba mówić, milczenie jest zdradą i zgodą na zło. Dzięki temu mamy to, co mamy. Dużo gadamy, ale jak trzeba naprawdę zabrać głos, czekamy, aż zrobią to inni. Dlatego wciąż przegrywamy.

 

Czwartek, 29.10.2020 - Łk 13, 31-35

"Wyjdź i uchodź stąd."

Na co liczyli ci, którzy chcieli Pana Jezusa nastraszyć? Że ucieknie, podda się, będzie ratował swoje życie? On przyszedł ratować nasze życie. a swoje złożyć Ojcu w Ofierze na Krzyżu. Każdy krzyż przypomina nam o tym. Jak również o tym, że my też nie powinniśmy uciekać.

 

Środa, święto Apostołów Szymona Gorliwego i Judy Tadeusza, 28.10.2020 - Łk 6, 12-19

"Moc wychodziła z Niego i uzdrawiała wszystkich."

Jemu mocy nie zabraknie. Zabraknie jej nam, jeśli będziemy Go unikać albo z Nim walczyć. Chyba, że ktoś nie potrzebuje uzdrowienia.

 

Wtorek, 27.10.2020 - Łk 13, 18-21

"Królestwo Boże podobne jest do ziarnka gorczycy."

To, co małe, często nam umyka. Wypatrujemy wielkiego działania Pana Boga, a On działa właśnie przez drobiazgi. Jeśli je przyjmiemy, zaczą rosnąć.

 

Poniedziałek, 26.10.2020 - Łk 13, 10-17

"Na te słowa wstyd ogarnął wszystkich Jego przeciwników."

To były czasy, kiedy z przeciwnikami można było rozmawiać. Kiedy poczucie wstydu było czymś normalnym, przykrym - ale uzdrawiającym. Dziś, kiedy straciliśmy poczucie wstydu, nie tylko przeciwnicy nie słuchają, ale nawet uczniowie są mądrzejsi od Nauczyciela. A On wciąż do nas mówi. Może coś do nas dotrze...

 

Niedziela, Rocznica poświęcenia naszego kościoła, 25.10.2020 - Mt 16, 13-19

"A bramy piekielne go nie przemogą."

Ale próbują. I to bezczelnie, coraz mocniej. Jeśli liczymy na to, że to świat czy ludzkie władze nas obronią, to znaczy, że nic nie pojęliśmy z nauki Pana Jezusa. I być może w złym kierunku posyłamy naszą nadzieję. A nadzieją jest tylko Jezus Chrystus.

 

Sobota, 24.10.2020 - Łk 13, 1-9

"Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw."

Gdyby nie miłosierny Pan Jezus, już dawno byłoby po nas. Nie wolno Jego miłością gardzić, trzeba z niej korzystać. Nie ma nic gorszego, niż obrazić czyjąć miłość. Jego miłość szczególnie.

 

Piątek, 23.10.2020 - Łk 12, 54-59

"Jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie?"

Bo za bardzo spuściliśmy głowy i patrzymy tylko na ziemię pod naszymi nogami. Trzeba wzrok choć trochę podnieść i przestać panikować, a zacząć myśleć. I modlić się.

 

Czwartek, św. Jana Pawła II, 22.10.2020 - Łk 12, 49-53

"Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój?"

Największy rozłam między ludźmi nie dokonuje się z powodu pieniędzy, ropy naftowej czy złota. Najbardziej bolesny rozłam dzieje się tam, gdzie trzeba opowiedzieć się za Panem Jezusem. Za Jego Ewangelią. I napotyka się mur niewiary. I płynących z niej niezrozumienia, wrogości, a nawet nienawiści. Wtedy przychodzi pokusa, żeby się poddać, żeby tylko mieć święty spokój. Ale... "Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony."

 

Środa, 21.10.2020 - Łk 12, 39-48

"Mój Pan ociąga się z powrotem."

To tylko nasz wrażenie. Znudzeni oczekiwaniem zmieniamy kalendarze na ścianach, patrzymy w okna i mówimy: nie ma Go. Może patrzymy w niewłaściwe miejsce? Pan może nadejść z najmniej oczekiwanej strony naszego życia.

 

Wtorek, św. Jana z Kęt, 20.10.2020 - Łk 12, 35-38

"Szczęśliwi owi słudzy, których Pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie."

I znów okazuje się, że nasze pojęcie szczęścia różni się od szczęścia, o którym mówi Pan Jezus. On mówi o szczęściu, które nastanie przy Jego powrocie. My jesteśmy szczęśliwi, że jeszcze nie wrócił. Które szczęście będzie dla mnie ważniejsze?

 

Poniedziałek, 19.10.2020 - Łk 12, 13-21

"Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie."

Niezbyt przyjemne słowa. Przypominają, że nie ma reguły: kto, kiedy i w jaki sposób odejdzie z tego świata. Śmierć zawsze pozostanie dla człowieka tajemnicą. Jedno jest tylko pewne: że przyjdzie, nawet, jeśli się na nią nie czeka. Bądźmy cierpliwi.

 

Niedziela, 18.10.2020 - Mt 22, 15-21

"Na nikim Ci nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką."

To znaczy, że w przypadku Pana Jezusa nie liczą się znajomości, układy i kombinowanie. Dlatego nasza mowa ma być: tak-tak, nie-nie. Chrystus daje możliwość, ja mogę ją przyjąć. Nie muszę. Ale to ja będe tego "nie muszę" żałować. Całą wieczność.

 

Sobota, św. Ignacego z Antiochii, 17.10.2020 - Łk 12, 8-12

"Kto się mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja."

Po parodniowej uldze dla wrażliwych czytelników, wracamy. Jak łatwo jest się wyprzeć Pana Jezusa. Doświadczył tego św. Piotr na dziedzińcu arcykapłana, i to trzy razy doświadczył. Ale potem Pan spojrzal na niego i Piotr się rozpłakał. Czy stać mnie na taki żal?

 

Poniedziałek, 12.10.2020 - Łk 11, 29-32

"To plemię jest plemieniem przewrotnym."

Przewrotne, bo się przewróciło. Upadło i leży. NIkt go nie pozbiera, tylko Pan Jezus. Tylko jeszcze trzeba chcieć się dać pozbierać. Dlatego Pan mówi: ratujcie się z tego przewrotnego pokolenia. I proponuje pomoc. Skorzystanie z niej, to już nasza decyzja.

 

Niedziela, 11.10.2020 - Mt 22, 1-14

"Przyjdźcie na ucztę."

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, głos z Przybytku woła. I tyle. Oby nie wołał na próżno.

 

Sobota, 10.10.2020 - Łk 11, 27-28

"Błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je."

Dociera to do nas? NIe wystarczy słuchać. Trzeba jeszcze zachować, czyli wziąć je sobie do serca, przejąć się nim, i z Bożą pomocą wprowadzić w życie. Za samo wysłuchanie zbawienia nie dają.

 

Piątek, 09.10.2020 - Łk 11, 15-26

"Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie."

Potrzeba komentarza? Trzeba zdecydować.

 

Czwartek, 08.10.2020 - Łk 11, 5-13

"Przyjacielu, użycz mi trzy chleby..."

Kiedy jesteśmy w potrzebie i potrzebujemy czyjejś pomocy, wtedy wszyscy stają się dla nas przyjaciółmi. Potrafimy prosić i powoływać się na najlepsze ludzkie odruchy. Czy jesteśmy przyjaciółmi, kiedy ktoś nas prosi o pomoc? Czy Bóg, którego ciągle wzywamy na pomoc, jest dla nas przyjacielem na dłużej niż chwila prośby?

 

Środa, Matki Bożej Różańcowej, 07.10.2020 - Łk 11, 1-4

"Panie, naucz nas się modlić."

To bardzo dobra prośba. I Pan Jezus uczy. Ale trzeba jeszcze samemu nauczyć się tej modlitwy. To, że znamy ją na pamięć, wcale nie znaczy, że się modlimy. Może tylko recytujemy. A modlitwa to nie akademia z okazji, ale rozmowa z Ojcem. Trzeba wiedzieć, co się do Niego mówi i o co się Go prosi.

 

Wtorek, 06.10.2020 - Łk 10, 38-42

"Troszczysz się i niepokoisz o wiele."

Tak mamy. Tak nas Pan Bóg stworzył, że się martwimy i niepokoimy. Dzięki temu mamy szanse przeżyć. Ale czy martwimy się o inne życie, wieczne? Jeśli to życie  się kiedyś skończy, a otworzy się przed nami wieczność, to może warto zacząć się o nią niepokoić. Trochę mniej niepokoju o to, jakie będzie jutro, a trochę więcej o to, co będzie po śmierci. Miejmy trochę ufności w Bożą Opatrzność.

 

Poniedziałek, św. Faustyny Kowalskiej, 05.10.2020 - Łk 10, 25-37

"To czyń, a będziesz żył."

Panie, co mam czynić? Jak ktoś za bardzo nie wie, niech zajrzy do Ewangelii. Cała reszta jest tylko komentarzem. Mądrzejszym albo nie. Słowo Życia ma tylko Jezus Chrystus. Tam, gdzie Go brakuje, życie nie będzie.

 

Niedziela, 04.10.2020 - Mt 21, 33-43

"Królestwo Boże będzie wam zabrane."

To nie jest pogróżka, zapowiedź zemsty czy wyrównania porachunków. To zapowiedź konsekwencji życia każdego człowieka. Jeśli się nie nawróci. To zapowiedź przyszłości Kościoła, jeśli nie wróci do Chrystusa i Jego Ewangelii.

 

Sobota, 03.10.2020 - Łk 10, 17-24

"Ojciec mój przekazał mi wszystko."

A nam się wydaje, że wszystko to jest to, co my nazbieramy. A przecież wszystko, co mamy, jest przemijalne. Psuje się, rozpada, starzeje - a tacy jesteśmy dumni z naszych majętności. Dzielni wojownicy, walczący o promocje, zniżki i zbierający na zapas! A wszystko możemy dopiero mieć, o ile będziemy w stanie choć trochę zwolnić z tym wyścigiem po nasze śmieci.

 

Piątek, św. Aniołów Stróżów, 02.10.2020 - Mt 18, 1-5.10

"Kto się uniży jak dziecko..."

Ktoś jest chętny? Ciężko, prawda? Znacznie łatwiej jest nam poniżać innych, również dzieci. Ale dopóki nie zdobędzieny się na uniżenie, zostajemy sami ze wszystkimi problemami. A życie nas i tak poniży. Kto jednak potrafi sam się na to zdobyć, może liczyć na Bożą pomoc. Po co potrzebni są Aniołowie komuś, kto przez życie idzie jak czołg?

 

Czwartek, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 01.10.2020 - Łk 10, 1-12

"Przybliżyło się do was Królestwo Niebieskie."

Ono się przybliża, ale my od Niego uciekamy. Nie jest to prosta sprawa w tym świecie zdobywać Niebo, ale innej możliwości na wieczność nie ma. To znaczy jest, ale lepiej tam nie trafić. Skoro Królestwo się przybliża, to trzeba też zrobić krok w Jego kierunku. Łatwo nie będzie, dlatego mamy Pośrednika - Jezusa Chrystusa. On zaprasza i pomaga.

 

Środa, św. Hieronima, 30.09.2020 - Łk 9, 57-62

"Pójdź za mną."

To wezwanie można odebrać jako rozkaz. Albo jako prośbę. Można odmówić. Można odmawiać całe życie. Ale przyjdzie ta chwila, kiedy Pan Jezus ostatni raz powie: Pójdź za mną, i wtedy już nie będzie wyjścia. Ale też nie będzie możliwości, żeby zacząć Go naśladować. Korzystajmy z życia. Ono jest po to, żeby Panu Jezusowi nie odmówić.

 

Wtorek, święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, 29.09.2020 - J 1, 47-51

"Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Żeby cokolwiek zobaczyć, trzeba mieć otwarte oczy. Żeby cokolwiek dostrzec, trzeba mieć jeszcze duszę otwartą. Żeby w tym całym światowym bałaganie dostrzec i zobaczyć to, co najświętsze, trzeba mieć oczy duszy skierowane na Pana Boga. A to nie jest aż tak trudne.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Wacława, króla i męczennika, 28.09.2020 - Łk 9, 46-50

"Kto nie jest przeciwko wam, ten jest z wami."

Nie trzeba robić śledztwa, któ jest z nami, a kto przeciwko. Trzeba raczej się zastanowić nad moim miejscem we wspólnocie Kościoła: jestem z Kościołem, czy jestem przeciw? Bo to, że wiele rzeczy może mi się w Kościele nie podobać, jeszcze nie znaczy, że jestem przeciw. Może to jednak we mnie jest coś nie tak?

 

Niedziela, 27.09.2020 - Mt 21, 28-32

"Któryż z tych dwóch spełnił wolę ojca?"

Pytanie ważne, bo może nie każdy rozumie, co znaczy: spełnić wolę ojca. Niektórzy wciąż się mylą, mówią: bądź wola Twoja, a żyją według zasady: bądź wola moja. To ci, którzy ustępują miejsce w Niebie celnikom i nierządnicom.

 

Sobota, 26.09.2020 - Łk 9, 43b-45

"Weźcie wy sobie dobrze do serca te słowa."

Już nie tylko: posłuchajcie... Ale weźcie sobie do serca, przejmijcie się, zajmijcie się tym, co do was mówię. Kolejny raz staje przed nami wybór: zostać kibicem i "przytakiwaczem", czy jednak zrobić kolejny krok za Panem Jezusem.

 

Piątek, 25.09.2020 - Łk 9, 18-22

"Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć."

A jeżeli ja decyduję się, by iść za Nim nie jako kibic, ale naśladowca, to też muszę być gotowy na cierpienie. NIkt o zdrowych zmysłach nie pcha się dobrowolnie w cierpienie, ale do zbawienia nie są potrzebne zdrowe zmysły, tylko zdrowa dusza. Lepiej oszaleć dla Chrystusa, niż zgłupieć w tym świecie.

 

Czwartek, 24.09.2020 - Łk 9, 7-9

"Usłyszał o cudach zdziałanych przez Jezusa i był zaniepokojony."

To, czego nie da się wytłumaczyć, zawsze budzi niepokój. Najprościej jest wzruszyć ramionami i odwrócić się plecami, udając, że to głupie gadanie. Można pójść dalej: poczuć się oświeconym i mądrzejszym, i zacząć zwalczać to, czego się nie rozumie. Można się zaniepokoić, jak Herod. A można wreszcie zrobić krok naprzód i poprosić o wiarę. Bo inaczej skończymy jak Herod.

 

Środa, św. ojca Pio z Pietrelciny, 23.09.2020 - Łk 9, 1-6

"Jeśli was gdzie nie przyjmą, wyjdźcie z tego miasta."

Przyznajmy, byłoby to dobre wyjście: pozbyć się tych, którzy wprowadzają niepokój i mówią o Bogu, Niebie i Piekle. Tu nie miejsca dla Boga, tu się pracuje, żyje i czerpie przyjemności. Nie potrzebujemy was, idźcie sobie. Będziemy mieć święty spokój. Można tak na to patrzeć. Zyskać święty spokój, ale stracić wieczny pokój?

 

Wtorek, 22.09.2020 - Łk 8, 19-21

"Nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu."

Nie ma to, jak zwalić na tłum. Ile razy pada wytłumaczenie: bo inni też tak robią... Dla Pana Boga nie ma tłumu. Każdy jest indywidualnym, kochanym dzieckiem. Dlatego każdy odpowie sam za siebie, nie za tłum.

 

Poniedziałek, święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty, 21.09.2020 - Mt 9, 9-13

"Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników."

Czyli każdy z nas jest powołany. Bo każdy z nas jest grzesznikiem. A jeżeli ktoś uważa się za bezgrzesznego, to ma poważny problem. Bo kiedy Pan Jezus powołuje grzesznika, to ten będzie udawał, że to nie do niego skierowane są te słowa. I co takie biedak będzie porabiał całą wieczność?

 

Niedziela, 20.09.2020 - Mt 20, 1-16a

"Co będzie słuszne, dam wam."

No właśnie. Czyli nie to, co nam się wydaje słuszne, a nawet najsłuszniejsze. Słuszność jest po stronie Pana Boga. I On decyduje co, ile i komu da. I wtedy wychodzi, na ile rzeczywiście umiemy zaufać Panu Bogu. W to, że On wie lepiej.

 

Sobota, 19.09.2020 - Łk 8, 4-15

"Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha."

Niby to takie oczywiste. Dlaczego więc tylu ludzi jest przekonanych, że uszy są tylko po to, żeby czapka nie wpadała na oczy? Najwidoczniej, wedle słów Pana Jezusa, są uszy do słuchania i są uszy tylko do ozdoby. Warto sprawdzić, do czego nadają się moje.

 

Piątek, święto św. Stanisława Kostki, 18.09.2020 - Łk 2, 41-52

"Czemuście Mnie szukali?"

Oto jest pytanie. Czemu właściwie potrzebujemy Pana Jezusa? Czemu Go szukamy i nieraz po długim błądzeniu wracamy do Niego? Przecież jakoś układamy sobie to życie, lepiej czy gorzej dajemy sobie radę, zapuściliśmy korzenie w tej ziemi i nie za bardzo spieszy nam się do Wieczności. Jest tak? Jest. Do czasu. WIęc lepiej teraz szukać Pana Jezusa, niż wtedy, kiedy nie będziemy mieli sił.

 

Czwartek, 17.09.2020 - Łk 7, 36-50

"Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju."

A co niby ma nas ocalić? Wielcy tego świata? Technologia? Medycyna? Politycy? Właśnie od tego chcemy się ocalić. Żeby nas to nie zniszczyło, potrzebujemy wewnętrznej wolności. A tę daje tylko Pan Jezus.

 

Środa, wspomnienie św. Korneliusza i Cypriana, 16.09.2020 - Łk 7, 31-35

"Dzieci mądrości przyznały jej słuszność."

Bo dzieci mądrości prędzej czy później dojdą do tego, co to jest mądrość. Dzieci głupoty, niestety, nie pojmują niczego. I tak już zostanie. Chyna, że Pan Bóg się zlituje.

 

Wtorek, wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, 15.09.2020 - J 19, 25-27

"Oto Matka twoja."

Kochasz swoją Matkę jak dziecko? Czy może tak już wydoroślałeś, że przypominasz sobie o Niej tylko wtedy, kiedy ma urodziny, albo potrzebujesz pomocy? A może nawet na tyle cię już nie stać? Źle z tobą...

 

Poniedziałek, świeto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14.09.2020 - J 3, 13-17

"Aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."

Tylko musi mi jeszcze zależeć, żeby nie zginąć. Tylko muszę jeszcze zatęsknić za życie wiecznym. Żaden człowiek tego życia mi nie da, tylko On.

 

Niedziela, 13.09.2020 - Mt 18, 21-35

"Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko Ci oddam."

Po pierwsze: przyjdzie czas, kiedy oddamy Panu wszystko. Przy ostatnim oddechu. Po drugie: nie jesteśmy w stanie niczym spłacić Panu Bogu naszych długów. Chyba, że wiernością i miłosierdziem dla innych. Po trzecie: cierpliwość Pana Boga jest ogromna. Ale lepiej jej nie nadwyrężać. Bo może nam braknąć czasu.

 

Sobota, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - MB Piekarskiej, 12.09.2020 - Łk 6, 43-49

"Po owocu poznaje się każde drzewo."

Dlatego nie warto na zapas się uprzedzać do kogoś. Jak również nie warto zachwycać się kimś, bo nam się podoba. Trzeba ocenić owoce, jakie ktoś wnosi w nasze życie albo w życie społeczne. Problem w tym, że na owoce trzeba nieraz długo czekać.

 

Piątek, 11.09.2020 - Łk 6, 39-42

"Czy może niewidomy prowadzić niewidomego?"

Oczywiście, że może. Tylko nie wiadomo gdzie i jak daleko zajdą. Pewniej jest dać się poprowadzić komuś, kto widzi i dostrzega zagrożenia. Dzisiaj wielu uważa się za oświeconych, którzy chcą innych prowadzić. Ale ich "oświecenie" nie zmienia faktu, że są ślepi. Tylko jedno Światło prowadzi do celu.

 

Czwartek, 10.09.2020 - Łk 6, 27-38

"Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie."

Niepokojące to brzmi. Bo my nie jesteśmy krystalicznie czyści i niewinni. Wyłazi z nas wiele duchowego dziadostwa i nie jesteśmy uczciwi w stosunku do innych. Pana Boga nie da się ocyganić, więc kusi nas, żeby odbić to sobie na ludziach. Ale jak mierzymy, tak i nam Pan Bóg odmierzy.

 

Środa, 09.09.2020 - Łk 6, 20-26

"Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą."

Popularność kusi. Usłyszeć te dobre słowo, poczuć te pogłaskanie przez "opinię publiczną", uwierzyć w to, że się jest najlepszym, że wszyscy ci się kłaniają. Tylko wtedy coraz trudniej pokłonić się Bogu.

 

Wtorek, wspomnienie Narodzenia NMP, 08.09.2020 - Mt 1, 18-23

"Nie bój się wziąć do siebie Maryi."

Nie bój się Mamy. Kto ci powie, że cię kocha, jak nie Mama? Kto cię wysłucha, kiedy ci ciężko? Kto przytuli, kiedy siły osłabną? NIe bój się.

 

Poniedziałek, 07.09.2020 - Łk 6, 6-11

"Wyciągnij rękę."

Ten człowiek był niezdolny do normalnego życia: miał uschłą prawą rękę. Dla większości z nas to ta bardziej precyzyjna.  Warunkiem uzdrowienia było wyciągnięcie tej ręki. Pomyślmy o naszych chorych prawych rękach, niezdolnych do wyciągnięcia do drugiego człowieka. Może do nas mówi Pan Jezus te słowa? Przecież chodzi nie tyle o uzdrowienie ręki, co całego życia.

 

Niedziela, 06.09.2020 - Mt 18, 15-20

"Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie..."

Super. Tylko z tą zgodą w modlitwie mamy problem. Właściwie to mamy problem ze zgodą wszędzie. Chyba najpierw trzeba Pana Boga o nią prosić. A potem dopiero brać się do roboty.

 

Sobota, 05.09.2020 - Łk 6, 1-5

"Syn Człowieczy jest Panem szabatu."

Co prawda, dla nas szabat jest ostatnim dniem tygodnia, czyli sobotą, ale Pan Jezus mógłby tak powiedzieć o każdym dniu tygodnia. A nawet o każdym dniu naszego życia. Tylko czy to do nas dociera, co to znaczy? To my lubimy się czuć panami każdego dnia. Tylko, jako panowie, czemu nieraz mamy tak serdecznie dość wieczorem?

 

Piątek, 04.09.2020 - Łk 5, 33-39

"Stare jest lepsze."

Wino pewnie tak. Ale cała reszta, to już różnie bywa. Wszystko się zmienia i rozwija, choć nie zawsze na tym dobrze wychodzimy. Św. Augustyn powiedziałby: "Godne podziwu skoki naprzód, tylko w niewłaściwym kierunku." Może lepiej trochę wolniej, ale za właściwym Przewodnikiem.

 

Czwartek, św. Grzegorza Wielkiego, 03.09.2020 - Łk 5, 1-11

"Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny."

Nie jest łatwo wyznać tak przed Panem Jezusem, kiedy nasza pycha mówi nam, że absolutnie nie, jesteśmy idealni, bezgrzeszni. Owszem, mylimy się, błądzimy, ale grzeszni? Ale póki tego szczerym sercem nie wyznamy, będziemy w naszych grzeszach siedzieć i nimi obrastać. Aż będzie za późno.

 

Środa, 02.09.2020 - Łk 4, 38-44

"Z nastaniem dnia wyszedł i udał się na miejsce pustynne."

Często znajdujemy w Ewangelii podobne słowa: Pan Jezus idzie modlić się na osobności. Dobrze jest zaczynać jakąkolwiek robotę od modlitwy. Stać nas na to. Niech to, co robimy, służy nie tylko nam, ale i na chwałę Bożą. Może łatwiej nam będzie odgonić się od zła.

 

Wtorek, wspomnienie bł. Bronisławy, 01.09.2020 - Łk 4, 31-37

"Cóż to za słowo?"

Właśnie, powinno być to słowo pisane przez duże S. Bo to Słowo Boże, Jezus Chrystus. Spośród tylu słów, które do nas codziennie docierają, musimy znależć to Słowo.Bo One z władzą i mocą rozkazują nawet duchom nieczystym. Reszta słów jest tylko dodatkiem do tego Słowa.

 

Poniedziałek, 31.08.2020 - Łk 4, 16-30

"On jednak. przeszedłszy pośród nich, oddalił się."

Można powiedzieć, że mieszkańcy Nazaretu mieli pecha. Ale to nie był pech, tylko ich świadomy wybór. Mieli Pana Jezusa na wyciągnięcie ręki, znali Go od dziecka, i dużo im to dało... W najważniejszym momencie wzgardzili nim. Uważajmy, żeby nam się to nie przytrafiło.

 

Niedziela, 30.08.2020 - Mt 16, 21-27

"Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca..."

Przyjdzie, przyjdzie. Ten świat o tym nie wie, ale aż się prosi, żeby Pan Jezus już powrócił. Ale jeżeli odda każdemu, według jego postępowania, to zapowiada się to nieciekawie. A może dopiero zrobi się ciekawie?

 

Sobota, wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, 29.08.2020 - Mk 6, 17-29

"A król bardzo się zasmucił..."

Tak to bywa, kiedy w entuzjaźmie albo po pijaku powie się za dużo. Albo naobiecuje. Trzeba potem zapłacić za powiedziane słowo. Pamiętajmy o tym. Bo najłatwiej jest narobić spustoszenia nie ogniem i mieczem, ale jednym niewłaściwym słowem za dużo. Ale potem trzeba ponieść konsekwencje.

 

Piątek, wspomnienie św. Augustyna, 28.08.2020 - Mt 25, 1-13

"Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was."

Pan Jezus mówi do nas codziennie, cały czas. Możemy Go słuchać, ale nie musimy. Wybór należy do nas. Ale przyjdzie chwila, kiedy będziemy Go musieli posłuchać. Obyśmy wtedy nie usłyszeli tych właśnie słów: nie znam was...

 

Czwartek, wspomnienie św. Moniki, 27.08.2020 - Mt 24, 42-51

"Czuwajcie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie."

Z tym czuwaniem to jest najtrudniej. Bo z jednej strony, gdyby Pan przyszedł teraz, zakończyłoby to wszystkie nasze problemy. A z drugiej strony boimy się, że nasze problemy, te prawdziwe, dopiero by się zaczęły. Dlatego prosimy: przyjdź Królestwo Twoje, a w sercu często dodajemy: ale nie śpiesz się tak bardzo. "O tej godzinie nie wiedzą ani Aniołowie, ani nawet sam Syn." Tylko Ojciec. Więc nie kombinujmy kiedy, jak i w jakim stylu, tylko czuwajmy.

 

Środa, uroczystość MB Częstochowskiej, 26.08.2020 - J 2, 1-11

"Zaczerpnijcie..."

Zdziwił się starosta weselny, bo nie wiedział skąd takie dobre wino. Zdziwili się słudzy, bo wiedziele, co wlewali do stągwi. Każdy się może zdziwić, kiedy z ręki Boga dostaje coś zwykłego, co Bóg zmienia w niezwykłe. Trzeba tylko chcieć to wziąć. Trzeba tylko dostrzec, co robi Bóg.

 

Wtorek, 25.08.2020 - Mt 23, 23-26

"Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda."

Czepianie się szczegółów, a lekceważenie tego co istotne. Każdy z nas tak potrafi. Problem jest jednak znacznie większy, kiedy zaczynają robić tak ci, którzy mieli innych doprowadzić do celu, do Nieba. Przewodnicy ślepi. Módlcie się za kapłanów. Proszę...

 

Poniedziałek, św. Bartłomieja, Apostoła, 24.08.2020 - J 1, 45-51

"Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz."

Pan Jezus nie pojawił się nagle. Był zapowiedziany prędzej niż pisma Mojżesza. Już w chwili upadku Adama i Ewy Pan Bóg obiecał Tego, który naprawi człowieka. Ta naprawa została zakończona na krzyżu, kiedy padły słowa: Wypełniło się. A my możemy dać się naprawić. Nikt tego nie zrobi, tylko On.

 

Niedziela, 23.08.2020 - Mt 16, 13-20

"Ciało i krew nie obajwiły ci tego..."

Nasze zmysły często nas zwodzą. I choć tyle razy daliśmy się im nabrać, to dalej bardziej wolimy wierzyć naszym "przeczuciom", niż temu co mówi do nas Bóg. A potem mamy do Niego żal. I to ma być w porządku?

 

Sobota, NMP Królowej, 22.08.2020 - Mt 23, 1-12

"Kto się wywyższa, będzie poniżony."

Tylko cierpliwości. Czas niczego nie załatwi, ale Pan Bóg wyrówna rachunki, kiedy przyjdzie właściwy czas. Ważne, żeby nas pycha nie poniosła. Bo znajdziemy się po niewłaściwej stronie rachunku.

 

Piątek, św. Piusa X, papieża, 21.08.2020 - Mt 22, 34-40

"Będziesz miłował..."

Niby to takie proste, a jednak ludzie wolą nienawidzić, pogardzać, wyśmiewać. I Boga i drugiego człowieka. Jeśli skupimy się tylko na kochaniu siebie samych, to nic nam nie zostanie. Ludzie się od nas odwrócą, a przed Bogiem nie będziemy mieli z czym stanąć.

 

Czwartek, św. Bernarda z Clairvaux, 20.08.2020 - Mt 22, 1-14

"Przyjdźcie na ucztę."

A oni zaczęli się wymawiać: bo nie mam czasu, bo w kościele niebezpiecznie, bo koronawirus, bo szkoda pięknej pogody... Wszystko racja. Ale zaproszenie dostał każdy. I każdy odpowie za to, co z tym zaproszeniem zrobił.

 

Środa, 19.08.2020 - Mt 20, 1-16a

"Gdy przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną."

Hehe... Niejeden z nas zdziwi się przy końcowej wypłacie. Im bardziej jesteśmy pewni naszego pierwszeństwa, tym bardziej będzie nam wstyd. Im wyżej wdrapiemy się na własne pomniki, tym boleśniejszy będzie upadek. Zostawmy Panu Bogu wynagrodzenie. My zajmijmy się robotą, którą nam daje.

 

Wtorek, 18.08.2020 - Mt 19, 23-30

"Któż więc może się zbawić?"

NIkt nie może zbawić się sam. Nikt nie może się zbawić bez Jezusa Chrystusa. Nikt nie może zbawić się bez Kościoła, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa. Ale nie wystarczy należeć do Kościoła, trzeba w nim jeszcze żyć.

 

Poniedziałek, uroczystość św. Jacka Odrowąża, patrona Śląska, 17.08.2020 - Mk 1, 14-20

"Pójdźcie za Mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi."

To wezwanie do nas, kapłanów. I jednoznaczna odpowiedź: jeśli nie pójdę za Chrystusem, nie stanę się rybakiem ludzi. Raczej sam się dam ułowić jakimś chorym układom. Niby nic, ale trzeba będzie kiedyś odpowiedzieć przed Panem, czemu się o Nim mówiło, ale za Nim nie szło.

 

Niedziela, 16.08.2020 - Mt 15, 21-28

"Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem."

Milczenie Pana Jezusa nie jest dla nas bynajmniej nowością. Tyle razy się do Niego zwracamy, a jakoś nie dociera do nas Jego odpowiedź. A może odpowiada, tylko my nie słyszymy? Bo chcielibyśmy, żeby powiedział to, co chcemy usłyszeć. A to tak nie działa.

 

Sobota, uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, 15.08.2020 - Łk 1, 39-56

"Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny..."

Każdemu z nas Pan Bóg czyni wielkie rzeczy, choć nawet nie możemy się równać z Maryją. Ale skoro jest naszą Matką, to jak Pan Bóg nie miałby obdarować Jej dzieci? Żebyśmy tak jeszcze potrafili dostrzec te wielka dzieła Boga.

 

Piątek, św. Maksymiliana Marii Kolbego, 14.08.2020 - Mt 19, 3-12

"Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę."

Nic innego nie potrafili. Dlatego faryzeizm kojarzy się i będzie kojarzyć z postawą obłudy, prowokacji i nieszczerości. Pamiętajcie, że to faryzeizm to choroba bardzo zaraźliwa. Niszczy wiarę.

 

Czwartek, 13.08.2020 - Mt 18,21 - 19,1

"Ile razy mam przebaczyć?"

Ta nasza drobiazgowość... Nie liczymy, ile razy nam przebaczono. Ale roztkliwiamy się nad sobą, że znowu ja mam przebaczać. Jak tego, z Bożą pomocą, nie odwrócimy, to w ogóle odechce nam się przebaczać. A wtedy po nas.

 

Środa, 12.08.2020 - Mt 18, 15-20

"Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich."

W czyje imię zbieramy się w kościele? Na pewno w imię Pana Jezusa? A może każdy w swoje własne imię? Może dlatego efekty naszych modlitw nie są takie, jakie byśmy chcieli...

 

Wtorek, św. Klary i św. Filomeny, 11.08.2020 - Mt 18, 1-5.10.12-14

"Nie jest wolą Ojca waszego, żeby zginęło jedno z tych małych."

Te słowa dedykujemy wszystkim, którzy tak bardzo starają się, żeby zabijanie nienarodzonych dzieci stało się czymś normalnym. Możecie wszystko robić w majestacie ludzkiego prawa, ale przed Bożym Prawem nie uciekniecie.

 

Poniedziałek, św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, 10.08.2020 - J 12, 24-26

"Ten, kto kocha swoje życie, straci je."

Trudno nie kochać swojego życia, nawet kiedy daje nam popalić. Ale jeśli pokochamy tylko to życie, skończy się i zostaniemy z niczym. Trzeba nam, ponad to życie, pokochać to, które ofiaruje nam Chrystus.  Wtedy wszystko nabiera sensu. Nawet, kiedy życie daje nam popalić.

 

Niedziela, 09.08.2020 - Mt 14, 22-33

"Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się."

Czy jest jakikolwiek logiczny powód, żeby bać się Pana Jezusa? CIężko znaleźć. A jednak od samego początku budzi strach. Od starego Heroda, który ze strachu wymordował dzieci w Betlejem, po Piłata, który bał się dyskutować ze Skazańcem. Ale czemu dzisiaj ludzie boją się Chrystusa? 

 

Sobota, św. Dominika Guzmana, 08.08.2020 - Mt 17, 14-20

"Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy..."

Żeby przynajmniej tyle. Nie musimy mocą wiary przenosić gór, to nie Gwiezdne Wojny. Wiara nam jest potrzebna, żeby dostać się do Nieba. A skoro wiara jest łaską i darem Pana Boga, trzeba o nią prosić. Tylko najpierw trzeba tego chcieć.

 

Piątek, 07.08.2020 - Mt 16, 24-28

"Co da człowiek w zamian za swoją duszę?"

Nic nie da. Dusza to nie towar wymienny. Dał nam ją Pan Bóg i naszym obowiązkiem jest troszczyć się o nią. Można ją zaprzedać złu, można lekceważyć, można zaniedbać. Ale Pan Bóg się o nią upomni. 

 

Czwartek, święto Przemienienia Pańskiego, 06.08.2020 - Mt 17, 1-9

"Wstańcie, nie lękajcie się."

Za dużo strachu nas oblazło. Wirusy, pandemie, terroryzm, nachodźcy, klimat, zamęt w Kościele... Nie jesteśmy pierwsi. Strach pojawia się wszędzie tam, gdzie zapomina się o wieczności. Ale w sumie, to od nas zależy, o czym myślimy.  Nie ma tam Pana Jezusa - zostaje strach.

 

Środa, 05.08.2020 - Mt 15, 21-28

"Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem."

Większość by się obraziła i więcej się do Chrystusa nie odezwała. Ale kobieta kananejska była uparta. I nie bała się rozmawiać z Panem Jezuse. Może od tego trzeba zacząć, zacząć z Nim rozmawiać.

 

Wtorek, 04.08.2020 - Mt 15, 1-3.10-14

"Co z ust wychodzi, czyni człowieka nieczystym."

No, czas najwyższy pomyśleć, zanim się coś powie. 

 

Poniedziałek, 03.08.2020 - Mt 15, 1-3.10-14

"Jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadają."

Dlatego potrzeba kogoś z boku, kto w porę ostrzeże, że przed nami przepaść. I mamy Kogoś takiego. Tylko czy chcemy Go posłuchać?

 

Niedziela, 02.08.2020 - Mt 14, 13-21

"Nie potrzebują odchodzić..."

A jednak tak wielu odchodzi. Bo nie smakuje im Pan Jezus. Bo zamiast tego, czym nas karmi, woleliby zmianę menu. Bo ksiądz powiedział coś, co się nie podobało. Bo ktoś w kościele spojrzał krzywo, albo zwrócił uwagę. Powodów do odejścia jest mnóstwo, ale w większości są tylko przykryciem duchowego lenistwa: bo mi się nie chce. Gdzie indziej mają lepsze jedzenie. Gdyby życie tylko polegało na jedzenie...

 

Sobota, św. Alfonsa Marii Liguoriego, 01.08.2020 - Mt 14, 1-12

"Daj mi tu na misie głowę Jana Chrzciciela."

Dzieci mają swoje pomysły. Ale jest w nich wiele niewinności. Dzieci podpuszczone przez szalonych dorosłych też potrafią być szalone. Najstraszniejszy wymysł zła: wykorzystać dziecko czyniąc z niego narzędzie zła. Pan Jezus nie zostawia takim ludziom żadnej alternatywy: kamień młyński do szyi i...

 

Piątek, św. Ignacego z Loyoli, 31.07.2020 - Mt 13, 54-58

"Czyż nie jest On synem cieśli?"

Jeżeli zatrzymasz się na tym etapie, jeżeli Pan Jezus nie będzie dla Ciebie Synem Bożym, tylko synem cieśli, to zamiast wiecznego zbawienia zostaną Ci tylko deski. Z trumny.

 

Czwartek, 30.07.2020 - Mt 13, 47-53

"Dobre ryby zebrali w naczynia, a złe odrzucli."

Stanowczo jesteśmy zbyt pewni naszego rozróżniania dobra od zła. Mylimy się niejednokrotnie bardzo mocno i dopiero po efektach odczuwamy te pomyłki. Jedynie Bóg wie, co naprawdę jest dobre, a co złe. Kto naprawdę jest dobry, a kto zły. I to On będzie na końcu wybierać, nie my.

 

Środa, św. Marty, 29.07.2020 - J 11, 19-27

"Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?"

Żyć i wierzyć to nie są dwie odrębne drogi. To ma być całość - żyć według wiary, wierzyć, by życie miało sens. Jeśli potraktujemy wiarę tylko jako dodatek do życia, i to nie najważniejszy, zostaniemy tylko z tym życiem doczesnym. Wiara kierunkuje nasze życie na wieczność. Bez wiary zostanie nam tylko ten biedny świat.

 

Wtorek, 28.07.2020 - Mt 13, 36-43

"Dobrym nasieniem są synowie Królestwa, chwastem zaś synowie Złego."

Błędem jest mniemać, że wszyscy ludzie są dobrzy. Ale błędem jest również śpieszyć się z oceną, kto jest kim. Bo choć po ludzku chwast nigdy nie zmieni się w pszenicę, to dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. A On sam mówi, że nie chce śmierci grzesznika, ale żeby się nawrócił i żył. I zamiast pokazywać palcem, że ten i ten to synowie Złego, najpierw trzeba przypilnować, żebyśmy sami nie zarośli chwastami.

 

Poniedziałek, św. Joachima, 27.07.2020 - Mt 13, 31-35

"Bez przypowieści nic im nie mówił."

Trzeba się trochę wysilić, żeby przeniknąć przez przypowieści i odczytać to, co Pan Jezus mówi. Można na to kręcić nosem, ale szczerze mówiąc... Nawet kiedy Pan Jezus mówił prosto z mostu, to do ludzi nie docierało. Może trzeba Go częściej poprosić, żeby nas oświecił.

 

Niedziela, 26.07.2020 - Mt 13, 44-52

"Tak będzie przy końcu świata..."

Bo koniec świata kiedyś nastąpi. I nie myślimy o końcu cywilizacji, bo tu jedna przychodzi po drugiej. Nie myślimy o końcu ludzkości, bo ta się może wykończyć sama bardzo szybko. Myślimy o tym końcu świata, kiedy nasz Pan powróci jako Sędzia. Wszystko, co ma początek, musi mieć i swój koniec. Niekoniecznie taki, jaki sobie wyobrażamy. Ale kiedy Pan przyjdzie, nie będzie już żadnych dyskusji, tylko Sąd.

 

Sobota, św. Jakuba, Apostoła i św. Krzysztofa, 25.07.2020 - Mt 20, 20-28

"Nie wiecie, o co prosicie."

To uwaga dla nas. Bo próśb mamy mnóstwo. Warto sobie przypomnieć, że te najważniejsze Pan Jezus zostawił w modlitwie Ojcze nasz. Jest tam też prośba: bądź wola Twoja. Może od tego trzeba zacząć, zanim zasypiemy Pana Boga listą naszych życzeń.

 

Piątek, św. Kingi, 24.07.2020 - Mt 13, 18-23

"Wydaje plon: jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, inny trzydziestokrotny."

To Pan Bóg oceni, jaki plon każdy z nas osiągnął. To, co my nazywamy owocami naszego życia ma wymiar bardzo materialny i doczesny. To, co jest plonem w oczach Pana Boga, stanie się dla nas jasne dopiero wtedy, kiedy przed Nim staniemy. Obyśmy mieli z czym stanąć.

 

Czwartek, św. Brygidy Szwedzkiej, 23.07.2020 - J 15, 1-8

"Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity."

Nasze życie zawsze przynosi owoce. Choć nie zawsze są obfite i nie zawsze nadają się do spożycia. Gwarancją ich przydatności jest nasze wytrwanie przy Panu Jezusie. I to cierpliwa wytrwałość. Bo owoce, jak na drzewach, nie pojawiają się od razu.

 

Środa, święto św. Marii Magdaleny, 22.07.2020 - J 20 1.11-18

"Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono."

Skoro nie potrafimy tak bardzo przylgnąć do Zbawiciela, musimy Go ciągle szukać. Jeśli przestaniemy Go szukać, zostaniemy z tym całym światowym bałaganem sami. A sami nie mamy szans.

 

Wtorek, 21.07.2020 - Mt 12, 46-50

"Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?"

Każdy może być, ale nie każdy chce. Wielu chce, ale jest to dla nich za trudne. Wielu by chciało, ale nie mają pojęcia jak. Kto pełni wolę Ojca, który jest w niebie... Dopóki będziemy chuchać tylko na własną wolę, na to, co ja chcę, co mi się podoba i co mi przyniesie pożytek, tak długo będziemy tylko znajomymi Pana Jezusa, ale nie Jego rodziną.

 

Poniedziałek, bł. Czesława Odrowąża, 20.07.2020 - Mt 12, 38-42

"Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie."

Niejednokrotnie Pan Jezus mówił: kto ma uszy, niechaj słucha. Dziś mógłby nam powiedzieć: kto ma oczy, niech dostrzega. Oślepliśmy na Boże cuda, a nadużywamy słowa "przypadek". A przypadków nie ma, są tylko znaki. Od Niego.

 

Niedziela, 19.07.2020 - Mt 13, 24-30

"Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa."

Tak może powiedzieć tylko Sędzia Sprawiedliwy. W przypadku każdego z nas jest inaczej. Nie da rady pozwolić na to, żeby zło i dobro rosło sobie spokojnie, a my będziemy stać z boku i czekać z ciekawością, co wygra. Nie da się tak. Ta walka toczy się w sercu i nie można być kibicem. Bo ceną jest wieczność. Albo piękna, albo przegrana.

 

Sobota, 18.07.2020 - Mt 12, 14-21

"W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą."

Oj, sporo brakuje narodom tego świata, by zwróciły się do Pana Jezusa. Nadzieję pokładają w pieniądzach, technologii, armii, we wszystkim, co z Panem Jezusem nie ma nic wspólnego. Ale narody składają się z pojedynczych ludzi. I w nich nadzieja, że swoją nadzieję, prędzej czy później, odnajdą w Zbawicielu. O ile będzie jeszcze ktoś, kto im o Nim przypomni.

 

Piątek, 17.07.2020 - Mt 12, 1-8

"Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary."

Ofiarować coś komuś też może być przejawem miłosierdzia. A my możemy ludziom dać bardzo dużo. Ale co możemy ofiarować Bogu? Oprócz siebie samych - nic. W przypadku Pana Boga nie ma szans okazać Mu miłosierdzia. Możemy jedynie ofiarować swoje serca. Tylko tego trzeba chcieć.

 

Czwartek, Matki Bożej Szkaplerznej, 16.07.2020 - Mt 11, 28-30

"Ja was pokrzepię."

W świecie, w którym najważniejsze jest zdrowie, uroda i majątek, wszystko inne wydaje się być nieważne. I dopiero kiedy braknie zdrowia, urody i majątku zaczynają się dramaty, bo człowiek odkrywa, że ma jeszcze duszę. A jej żaden suplement nie pomoże. Pokrzepić może tylko Chrystus. Ale, jeżeli przez całe życie było się daleko od Niego, to skąd człowiek ma wiedzieć, do kogo się zwrócić...

 

Środa, św. Bonawentury, 15.07.2020 - Mt 11, 25-27

"Ojcze, takie było Twoje upodobanie."

Zapominamy, aż za często, że Pan Bóg też ma prawo do upodobania sobie konkretnych ludzi, spraw, sytuacji. Za to, aż za często, pamiętamy o naszych upodobaniach. I w ten sposób mijamy się z Panem Bogiem. Może warto choć trochę bardziej spodobać się Bogu, a nie sobie?

 

Wtorek, św. Kamila de Lellis, 14.07.2020 - Mt 11, 20-24

"Biada tobie..."

Czemu biada? Tak się staramy, żeby dobrze nam się żyło. Tyle robimy, żeby dobrze wypaść przed innymi. Tak bardzo lubimy poczuć się lepsi od innych. A w niedzielę jesteśmy gotowi nawet na to, żeby godzinę spędzić w kościele. Żeby i Pan Bóg dostał świeczkę, a do pewności diabeł otrzymał ogarek. No i w tym problem. Doskonale wiemy, jak powinniśmy żyć, ale ta wiedza nic nam nie daje. Biada nam, jeśli się nie nawrócimy.

 

Poniedziałek, św. Andrzeja Świerada i Benedykta, 13.07.2020 - Mt 10, 34 - 11, 1

"Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz."

Trochę mąci nam to obraz Zbawiciela, który nachalnie propaguje się od paru lat. Tego, Który już nie ma nic innego do roboty, tylko głaskać, przytulać i powtarzać: grzesz sobie, nic się nie stało. Lepiej nie wspominać, że Pan Jezus wymaga, bo to się nie spodoba ludziom. Tylko, że Chrystus nie przyszedł na świat, żeby się ludziom podobać, tylko po to, żeby za nich umrzeć. Jako ludzie mamy więc w Imię Pana wiele praw. Nie zapomnijmy jednak, że mamy też wiele obowiązków wobec Boga.

 

Niedziela, 12.07.2020 - Mt 13, 1-9

"Kto ma uszy, niechaj słucha."

A może za dużo brudu nazbierało nam się w uszach? Tych duchowych, dzięki którym dociera do nas Boże Słowo. Przez to nie dociera do nas ani głos Pana Jezusa, ani to, co mówi nam nasze sumienie.

 

Sobota, święto św. Benedykta z Nursji, opata, 11.07.2020 - Mt 19, 27-29

"Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?"

Och, te nasze pragnienie nagrody. Ta chęć dostrzeżenia nas, potrząśnięcia naszą dłonią, poklepania po plecach, wręczenia czeku, dyplomu, zdjęcia na pierwszej stronie gazety. Co dostaniemy za to, że poszliśmy za Tobą, Panie Jezu? Są różne nagrody. Jest i ta, której się nie da niczym wymierzyć. Wieczność...

 

Piątek, 10.07.2020 - Mt 10, 16-23

"Nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić."

Co wcale nie oznacza, że możemy gadać, co nam ślina na język przyniesie. Zwłaszcza dotyczy to kapłanów. Może czasem warto pomyśleć nad tym, co i jak mówimy. Jest tam aby na pewno obecny Pan Jezus?

 

Czwartek, 09.07.2020 - Mt 10, 7-15

"Sodomie i Gomorze lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu."

Wiadomo, jak Sodoma i Gomora skończyły. I dlaczego. Na pewno nie z powodu niegościnności. Te miasta były gościnne aż za bardzo. To była jednak kara doczesna, jeszcze będzie Dzień Sądu i kara [albo nagroda] wieczna. Tego się trzeba bać.

 

Środa, św. Jana z Dukli, 08.07.2020 - Mt 10, 1-7

"Bliskie już jest Królestwo Niebieskie."

Bliżej niż nam się wydaje. Może już jest za rogiem? Jestem gotowy na Jego przyjście? 

 

Wtorek, 07.07.2020 - Mt 9, 32-38

"Po wyrzuceniu złego ducha niemy odzyskał mowę."

Mowa umożliwia nam komunikację ze sobą. Oczywiście, są i inne możliwości, ale dzięki mowie możemy wysłowić swoje uczucia, emocje, wiedzę. Mowa może służyć dobru i złu. Do nas należy decyzja, jakich słów użyjemy. Warto się zastanowić nad tym, jak się wysławiamy. Bo być może trzeba będzie poprosić Pana Jezusa, żeby przywrócił nam mowę. Taką, która rzeczywiście służy czemuś dobremu.

 

Poniedziałek, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, 06.07.2020 - Mt 9, 18-26

"Twoja wiara cię ocaliła."

To, co dla pewnych nieszczęśników jest tylko bajką, dla nas jest rzeczywistością. Bardzo możliwe jednak, że nie dostrzegamy, ile razy wiara nas ocaliła. Jesteśmy nastawieni na wielkie akcje i cuda, tak, jak w dzisiejszej Ewangelii, ale przecież wiara jest ratunkiem na codzienność.

 

Niedziela, 05.07.2020 - Mt 11, 25-30

"Uczcie się ode mnie."

Z każdą nauką łączą się końcowe egzaminy i wystawiona ocena. W szkole Pana Jezusa każdy dzień jest egzaminem, choć ocena będzie wystawiona na końcu. Oby była dobra.

 

I Sobota, 04.07.2020 - Mt 9, 14-17

"Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?"

Mogą się smucić, jeśli pan młody jest im obojętny. Jeśli nastawieni są na to, żeby pojeść, popić i zabawić się, a Pan Młody jest tylko pretekstem, dodatkiem. Wtedy mogą się smucić: kiedy braknie jedzenia, picia i imprezy. Nigdy nie zaznają prawdziwej radości.

 

I Piątek, święto św. Tomasza, Apostoła, 03.07.2020 - J 20, 24-29

"Jeżeli... nie uwierzę."

Jesteśmy w tym dobrzy: w stawianiu warunków Panu Bogu. Jeśli Ty Boże zrobisz dla mnie to i to, to wtedy ja w Ciebie uwierzę. A w rzeczywistości wiara zakłada drogę w drugą stronę: ja wierzę Tobie i w Ciebie, i wtedy Ty możesz dla mnie zrobić to i to. Spróbujcie...

 

I Czwartek, 02.07.2020 - Mt 9, 1-8

"Ufaj, synu."

Coś nie tak z tą naszą ufnością. Jak nas przyciśnie, to owszem. Ale kiedy indziej, bardziej ufamy sobie, w naszą przereklamowaną umiejętność radzenia sobie, niż Panu Jezusowi. A jak przyjdzie ta chwila, to nawet nie wiemy, co to znaczy ufać. Źle się z nami dzieje...

 

Środa, 01.07.2020 - Mt 8, 28-34

"Gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic."

Niechcianych gości należy się grzecznie pozbyć. Tych wszystkich, którzy mącą święty spokój, próbują wprowadzać zmiany bez naszej zgody, stawiają nas przed faktem dokonanym. Nikt takich gości nie lubi. W każdym z nas siedzi tęsknota za utraconą świnią. Większa od tęsknoty za Bogiem. Smutne...

 

Wtorek, 30.06.2020 - Mt 8, 23-27

"Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?"

Właśnie, dlaczego w sprawach wiary jesteśmy bojaźliwi? Umiemy walczyć z sąsiadami, urzędami. Umiemy być uparci tak, że naszym najbliższym odechciewa się z nami żyć. Ale w sprawach wiary jesteśmy tak otępiali, że nie stać nas na wiele. Lubimy zewnętrzne oznaki wiary, ale w środku? Utoniemy nie na wzburzonym jeziorze, ale w kałuży.

 

Poniedziałek, uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29.06.2020 - Mt 16, 13-19

"A wy za kogo Mnie uważacie?"

Trzeba się zdecydować, i to codziennie. Od tego zależy wieczność. Jeśli będzie tylko Nauczycielem, to marni z nas uczniowie. Jeśli tylko Mistrzem, to naśladowcy z nas kiepscy. Jeśli tylko Prorokiem, to krok do islamu. Jeśli umiem z wiarą powtórzyć to, co powiedział Piotr, to Niebo staje się bliższe.

 

Niedziela, 28.06.2020 - Mt 10, 37-42

"Kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który mnie posłał."

Pamiętamy te słowa: nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Można kombinować na tysiące sposobów, żeby poznać Boga. Ale tylko Pan Jezus daje gwarancję, że Go poznasz. A nie nadziejesz się na jakąś efektowną podróbkę.

 

Sobota, 27.06.2020 - Mt 8, 5-17

"Przyjdę i uzdrowię go."

A Pan Jezus dotrzymuje słowa. Tylko nam się nie chce czekać. Chcielibyśmy już. I dlatego tak często mijamy się z Nim, kiedy przychodzi nas uzdrowić. Wychodzimy przed czasem.

 

Piątek, 26.06.2020 - Mt 8, 1-4

"Panie, jeśli chcesz..."

Jak często zapominamy to dodać do naszej modlitwy. A ile nieporozumień by to rozwiązało. Może skończyłoby się obrażanie na Pana Boga, że nas nie słucha, nie pomaga, nie odpowiada. Chcemy wymusić na Panu Bogu nasze chcenie, a odrobina pokory na pewno by nam nie zaszkodziła.

 

Czwartek, 25.06.2020 - Mt 7, 21-29

"Nigdy was nie znałem."

Jakie to będzie straszne: usłyszeć coś takiego od Zbawiciela. Lepiej o tę znajomość się zatroszczyć. Dopóki mamy na to czas.

 

Środa, uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, 24.06.2020 - Łk 1, 57-66.80

"Ręka Pańska była z nim."

Mogłoby się wydawać, że nic lepszego człowieka nie spotka. Że wszystko, czego się dotknie, co zaplanuje, to wyjdzie super. Nic mylnego, określenie, że Ręka Pańska jest nad człowiekiem, oznacza, że człowiek da się przez tą Rękę poprowadzić. Niezależnie od tego, dokąd go ta Ręka poprowadzi.

 

Wtorek, Dzień Ojca, 23.06.2020 - Mt 7, 6.12-14

"Wchodźcie przez ciasną bramę."

Czemu tak wielu ludzi odstręcza ta ciasna brama? Bo za dużo bagaży chcemy wziąć ze sobą. Wydaje nam się, że trzeba przejść do Wieczności z całym dobytkiem. I materialnym, i duchowym, i z ciężarem wspomnień, i ze swoimi przyzwyczajeniami, z medalami i dyplomami. Trudno nam się rozstać z tym wszystkim. A po Tamtej Stronie nic nie będzie nam potrzebne. Właśnie dlatego ta Brama jest ciasna. Musisz swoje ziemskie szczęścia zostawić przed nią, żeby zaznać wiecznego szczęścia.

 

Poniedziałek, 22.06.2020 - Mt 7, 1-5

"Taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą."

Jak to, miało nie być "oko za oko, ząb za ząb". A tu wet za wet? Nie, nie mylmy zemsty z efektami naszego działania. To, o czym dziś mówi Pan Jezus, to po prostu konsekwencje, które poniesiemy za to, co robimy. Możemy dużo mówić o miłosierdziu, ale za popełnione grzechy trzeba będzie zapłacić. I nie będzie to Boża zemsta, ale zwykła odpowiedź na nasze życie.

 

Niedziela, 21.06.2020 - Mt 10, 26-33

"Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli."

Tak może patrzeć tylko Bóg. Człowiek zbyt często patrzy na drugiego człowieka tylko przez pryzmat przydatności. Nie jesteś wydajny, nie sprawdzasz się ekonomicznie - jesteś do niczego. Człowiek zbyt często patrzy na drugiego człowieka tylko przez koniec własnego nosa.  Jak na przedmiot. Problem dla nas: Bóg widzi to, w jaki sposób patrzymy.

 

Sobota, wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, 20.06.2020 - Łk 2, 41-51

"Czemuście mnie szukali?"

To pytanie, które zadziwiło Maryję i Józefa. Ale właściwie to pytanie jest skierowane do ludzi każdego czasu i miejsca. Czemu szukamy Pana Jezusa? Czego chcemy od Niego? Tylko popatrzeć? Tylko posłuchać? Tylko się zadziwić? Trzeba zrobić krok naprzód, i jak już się Go znajdzie, to pójść za Nim.

 

Piątek, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 19.06.2020 - Mt 11, 25-30

"Jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie."

Nie do pomyślenia, prawda? Lekki ciężar? Słodkie jarzmo? Przez to tak wielu nawet nie chce o tym słyszeć. Z góry uprzedzeni, bo nigdy nie doświadczyli tego, że trud może wzmacniać, a ciężar dodawać sił. I nigdy się o tym nie przekonają. Chyba, że podejdą bliżej Serca Zbawiciela.

 

Czwartek, 18.06.2020 - Mt 6, 7-15

"Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi."

Niektórzy tak to sobie wzięli do serca, że przestali się całkowicie do Boga odzywać. Nie być gadatliwym oznacza: nie tłumaczyć Panu Bogu wszystkiego od a do z. On bardzo dobrze orientuje się w naszym życiu. Ale jako Ojciec chce usłyszeć nasze serce.

 

Środa, św. brata Alberta, 17.06.2020 - Mt 6, 1-6.16-18

"Ojciec twój, który widzi w ukryciu."

Owszem, można popatrzeć na to, jak na nieustanną inwigilację. I wściekać się i obrażać na Pana Boga, że ja Go nie widzę, a On mnie stale podgląda. Ale jeśli popatrzymy na Boga jak na Ojca, którym Jest, zrozumiemy, że tu nie chodzi o podgląd, ale ojcowską opiekę. Po naszemu to się nazywa Boża Opatrzność. Ale jak ktoś chce się bać, to niech się boi.

 

Wtorek, 16.06.2020 - Mt 5, 43-48

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują."

Ciężka sprawa. Takie całkowite zaprzeczenie poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości. Naturalną reakcją jest chęć odwetu, zemsty, wyrównania rachunków. Głośno krzyczymy, że źle nam się dzieje, bo ktoś przeciwko nam... A jednak Pan Jezus stawia nam wysoko poprzeczkę. Mamy być nie tylko ludźmi, ale synami Ojca. Ojcu zostawmy wyrównywanie rachunków.

 

Poniedziałek, 15.06.2020 - Mt 5, 38-42

"Nie stawiajcie oporu złemu."

Nie stawiać oporu złu? To przecież to zło nas zniszczy. Chyba cały problem polega na tym, że opierając się złu - sami sięgamy po zło. A jak na zło odpowiada się złem, to zła jest coraz więcej. Takie błędne koło. A przecież zło już przegrało. Na krzyżu szatan, ojciec zła, przegrał. Niewiele mu czasu zostało, więc szaleje i gryzie. I prowokuje, bo w tym jest najlepszy. Jedynie potężna miłość Zbawiciela zwycięża zło. Przy Chrystusie i ty zwyciężysz.

 

Niedziela, 14.06.2020 - Mt 9,36 - 10,8

"Bliskie już jest Królestwo Niebieskie."

Mieliśmy to Królestwo budować między nami. Tak chciał Pan Jezus. Wtedy byśmy się tego Królestwa nie obawiali. Ale skoro nie mamy do tego serca, to nadejdzie samo. Drogo nas to będzie kosztować, kiedy trzeba będzie stanąć przed Panem i powiedzieć, czemu nas nie ma na liście budowniczych.

 

Sobota, św. Antoniego z Padwy, 13.06.2020 - Mt 5, 33-37

"Niech wasza mowa będzie: tak-tak, nie-nie."

To się nazywa nie owijać w bawełnę. Ale żeby jasno i zdecydowanie opowiedzieć się za albo przeciw, trzeba odwagi. NIe da się trochę mówić prawdy, trochę wierzyć, trochę żyć. Trzeba trzymać się prawdy aż do bólu. Lawirowanie nie wchodzi w grę. 

 

Piątek, 12.06.2020 - Mt 6, 27-32

"Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła."

Oczywiście, że lepiej trochę niekompletym dojść do zbawienia, niż w całości iść na potępienie. Ale zanim podejmiemy jakąś radykalną decyzję nad tym, czego się pozbyć, może lepiej spróbować najpierw popracować nad tym, co się w naszym życiu Panu Bogu nie podoba.

 

Czwartek, uroczystość Bożego Ciała, 11.06.2020 - J 6, 51-58

"Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem."

Jeżeli to jest prawdziwy Pokarm i Napój, to co my jemy i pijemy na codzień? Czy to nie jest prawdziwe? Jest, człowiek potrzebuje pokarmu i napoju, żeby żyć. Gorzej, kiedy mu się poprzestawia i żyje po to, żeby jeść i pić. Wtedy to już nie jest prawdziwe życie, tylko luksusowa wegetacja. A prawdziwe życie, do którego zaprasza nas Pan przez swoje Ciało i Krew, na pewno nie jest wegetacją. Chrystus chce, byśmy żyli, a nie byli pasożytami.

 

Środa, 10.06.2020 - Mt 5, 17-19

"Nie przyszedłem znieść Prawa i Proroków, ale je wypełnić."

Skoro On je wypełnia, to jest to i nasza robota. W końcu jesteśmy Jego uczniami i mamy Go naśladować. Chrystus wypełnił wszystko Miłością, bo po to przyszedł na świat. Wszystkie przykazania mają sens wtedy, kiedy traktujemy je z miłością.

 

Wtorek, 09.06.2020 - Mt 5, 13-16

"Aby ludzie widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."

A my jednak wolimy, kiedy ludzie nas chwalą za nasze dobre uczynki. To tak przyjemnie łechcze nasze ego. Czujemy się lepsi, wspanialsi, tacy dobrzy. I tylko gdzieś tam w sumieniu zapala się lampka ostrzegawcza i przypominają się słowa Pana: ci otrzymali już swoją nagrodę.

 

Poniedziałek, 08.06.2020 - Mt 5, 1-12

"Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę."

Z góry głos lepiej dobiega. Lepiej słychać, a tłumy były spragnione słów Zbawiciela. Z góry lepiej słychać, ale trzeba jeszcze chcieć usłyszeć.

 

NIedziela, uroczystość Trójcy Przenajświętszej, 07.06.2020 - J 3, 16-18

"Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony."

Wyobrażacie sobie, jak to szybko pójdzie w Dniu Ostatecznym? Sami podejmujemy decyzję. 

 

Sobota, 06.06.2020 - Mk 12, 38-44

"Strzeżcie się uczonych w Piśmie."

Bardzo często wiedza wyłącza wiarę. Wcale tak nie musi być [i nie powinno], ale bywa, że ktoś zachwyci się swoją wiedzą, nawet tą religijną, i gardzi wiarą. Bo to dobre dla prostych i naiwnych ludzi. "Dzięki Ci, Ojcze, że swoje tajemnice zakryłeś przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom."

 

Piątek, św. Bonifacego, 05.06.2020 - Mk 12, 35-37

"Wielki tłum chętnie Go słuchał."

Brzmi to jak relacja z koncertu. I w tym problem. Bo samo słuchanie to nie wszystko. Choć od słuchania się zaczyna. Oprócz słuchania potrzebne jest jeszcze posłuszeństwo. Decyzja, żeby to, co się słyszy, wprowadzić w życie.

 

Czwartek, święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, 04.06.2020 - Mt 26, 36-42

"Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"

Jesteśmy bardzo ekonomiczni, a mimo wszystko wciąż brakuje nam czasu. Rano rozpędza nas pośpiech, wieczorem dobija zmęczenie. I nie tylko godziny nie możemy czuwać z Panem Jezusem, ale nawet paru chwil nie potrafimy Mu ofiarować. Chcemy wiele, dajemy malutko. I dziwimy się, że tak wiele spraw nam umyka i leci z rąk. Może jednak spróbować trochę więcej czasu poświęcić swoje duszy?

 

Środa, św. Karola Lwangi i jego Towarzyszy, 03.06.2020 - Mk 12, 18-27

"Nie rozumiecie Pisma ani mocy Bożej."

Mocy Bożej nie da się zrozumieć czysto po ludzku. Ucieka ludzkiemu rozumowi. Można ją podziwiać, albo się jej bać. Albo i jedno i drugie. Bez wątpienia jednak, kiedy Pan Bóg uważa to za stosowne, okazuje swoją moc. Ona nie ma nic wspólnego z bajkami z Gwiezdnych Wojen. Jest mocą, której nikt się nie może oprzeć. Problem w tym, że człowiekowi trudno się przyznać, że to Boża moc działa. Uwielbiamy słowo: przypadek, a przypadki istnieją tylko w gramatyce. Może, gdybyśmy umieli dostrzec działanie tej Bożej mocy w najdrobniejszych sprawach, może byśmy umieli ją dostrzec i w tych ogólnoświatowych.

 

Wtorek, 02.06.2020 - Mk 12, 13-17

"Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara..."

No właśnie, oddajcie mu to, co się należy. Ale nic więcej. Bo jak trochę przedobrzycie, weźmie wam wszystko. Czas tzw. pandemii pokazał, że łatwo można przesadzić i pomylić Cezara z Bogiem. A Cezar, niezależnie w jakiej epoce, zawsze jest chętny na wszystko, co macie. Również na Wasze dusze. Trzeba najpierw oddać Bogu, to co się Jemu należy. Żebyście nie stracili wszystkiego.

 

Poniedziałek, święto NMP Matki Kościoła, Dzień Dziecka, 01.06.2020 - J 19, 25-27

"Oto Matka twoja."

Dostałeś, Kościele, Matkę - więc kochaj Ją, szanuj i słuchaj. Nie dostałeś, Kościele, Matki po to, żeby żyć z Jej emerytury i wystawiać Ją na widok, żeby zyskać poklask. Dostałeś, Kościele, Matkę po to, żeby mogła trzymać cię za rękę i poprowadzić do Nieba. Więc nie traktuj Jej z pobłażliwością. Bo będziesz tego żałował.

 

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 31.05.2020 - J 20, 19-23

"Przyszedł Jezus, stanął pośrodku."

Zmartwychwstały Pan nie chce stać z boku. Chce być w centrum, pośrodku naszego życia. To wszystko, co przeżywamy, powinno kręcić się wokół Niego. Wtedy nasze życie nabierze smaku i pokoju. Jak postawimy Pana Jezusa do kąta i w środku postawimy siebie, to co przez to zyskamy? Pan Jezus nie chce być dekoracją, ślicznym dodatkiem do naszego dobrego samopoczucia.

 

Sobota, 30.05.2020 - J 21, 20-25

"Panie, a co z tym będzie?"

To dobrze, że martwimy się o innych. Musimy mieć kogoś, kto będzie dla nas zmartwieniem. Bez tego spoczęlibyśmy na laurach i postawili sobie pomnik z napisem: Człowiek Niezestresowany. Ale nie mniej ważne jest jednak martwienie się o siebie. To też nam dobrze idzie. Ale czy martwię się o swoje zbawienie? Bo bez tego zmartwienia, o wieczność, stresy nas zniszczą. I wykończymy siebie i innych.

 

Piątek, św. Urszuli Ledóchowskiej, 29.05.2020 - J 21, 15-19

"Czy miłujesz mnie?"

Odpowiedź wydaje się taka banalna. Ile razy powtarzamy czy śpiewamy o miłości do Pana Jezusa. Ale potem następuję wezwanie: jeśli Mnie kochasz, to pójdź za Mną. To za mało mówić o miłości, to jakby wpatrywać się w obrazek, ale nie chcieć spotkania z umiłowanym, który czeka. Trzeba w tej miłości się ruszyć i zacząć drogę z Tym, który mnie kocha.

 

Czwartek, 28.05.2020 - J 17, 20-26

"Ojcze, świat Ciebie nie poznał."

Bo świata nie interesuje Bóg jako Ojciec. Świat boi się Boga, nienawidzi Jego Miłości, nie chce słyszeć o zbawieniu, gardzi Synem Bożym. Bo dla świata Bóg jest groźnym konkurentem, wrogiem, kimś Kto się wtrąca w życie i odbiera wolność. Tyle, że wolność świata to zniewolenie tyloma kajdanami zła, że świat sam się od nich nie uwolni. Wolność daje dopiero wiara w Jezusa Chrystusa.

 

Środa, 27.05.2020 - J 17, 11b-19

"Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego."

To ważna prośba, ważna dla nas. Póki Pan Bóg nie powie: dość, mamy żyć w tym świecie. Ten świat nie musi się nam podobać, choć większość ludzi nawet o tym nie myśli, że można żyć inaczej. A jak człowiek nie myśli, to łatwo daje się zjeść złu. Żyjąc na tym świecie, jesteśmy chronieni przed złem przez modlitwę Pana Jezusa. Chyba, że ktoś sam się poddaje złu.

 

Wtorek, św. Filipa Neri, Dzień Matki, 26.05.2020 - J 17, 1-11a

"Ojcze, nadeszła Godzina. Otocz swego Syna chwałą."

Pamiętamy wesele w Kanie Galilejskiej i słowa: Jeszcze nie nadeszła moja godzina. Teraz już doszła. Całe 33 lata życia Pana Jezusa były przygotowaniem na tę Godzinę chwały - na Krzyż. Wszyscy przychodzimy na świat, by żyć. On Jeden przyszedł na świat, by umrzeć. Za nas. Na co ja się gotuję w moim życiu?

 

Poniedziałek, 25.05.2020 - J 16, 29-33

"Rozproszycie się każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego."

Wszyscy chodzimy swoimi drogami. Tego się nie da zmienić. Ale ponad naszymi dróżkami, nieraz bardzo zakręconymi, jest Droga, którą jest Pan Jezus. W tym naszym mijaniu się, to właśnie On nadaje sens naszemu łażeniu po omacku. Przypomina, gdzie nasze drogi mają nas doprowadzić. Tak naprawdę, to nie On pozostaje sam, ale to my, odchodząc od Niego, skazujemy się na samotność. Nawet wieczną.

 

Niedziela, Wniebowstąpienie Pana Jezusa, 24.05.2020 - Mt 28, 16-20

"Dana mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi."

Idźcie, nauczajcie, chrzcijcie, uczcie żyć po Bożemu. Na co komu dzisiejsi Apostołowie, na co komu dzisiejsze piękne i błyskotliwe słowa, które słyszymy z różnych miejsc w Kościele, jeżeli nie robimy tego, czego wymaga od nas Zbawiciel? Kościół, który żyje dla światowej popularności, a nie dla Chrystusa, jest anty-Kościołem. Nadaje się do wyrzucenia i podeptania. Co widzimy.

 

Sobota, 23.05.2020 - J 16, 23b-28

"Proście a otrzymacie, aby radość wasza była pełna."

Trzeba by się najpierw zagłębić w filozoficzne rozważania, czym w ogóle jest radość. I co byśmy sobie życzyli od Pana Boga, żeby mieć pełną radość. Może problem tkwi właśnie w tym słowie: pełna. Bo te radości, które tu mamy, nie są pełne. Kończą się i zużywają tak, jak powody tych radości. Pełną radość, taką, której nic nie zakłóci, ani się nie skończy, tu na ziemi nie znajdziemy. Może najpierw trzeba nam prosić Boga, żebyśmy za taką pełną radością zatęsknili. i będzie nam łatwiej.

 

Piątek, 22.05.2020 - J 16. 20-23a

"Smutek wasz zamieni się w radość."

Nie wiedzielibyśmy czym jest radość, gdybyśmy nie zaznali smutku. Tak, jak nie czuje się uczucia sytości, jeśli się nie jest głodnym. Nie szanuje się zdrowia, jeśli nie połechta nas choroba. Nie doceni się Bożego miłosierdzia, jeśli nie poczuje się wstydu z powodu grzechu.

 

Czwartek, św. Jana Nepomucena, 21.05.2020 - J 16, 16-20

"Nie rozumiemy tego, co mówi."

Może byśmy więcej zrozumieli, gdyby tak choć na chwilę dziennie wyłączyć myślenie tylko o sobie, a posłuchać do porządku tego, co On do nas mówi.

 

Środa, 20.05.2020 - J 16, 12-15

"Powie wszystko, cokolwiek słyszy."

To o Duchu Świętym. Wielu ludzi też tak robi: cokolwiek usłyszą - powtarzają dalej. Obojętnie, czy to prawda, czy nie. Tyle, że Duch Święty nie powtarza plotek, powtarza to, co usłyszy od Ojca i Syna. A Syn sam powiedział o sobie: Ja Jestem Prawdą.

 

Wtorek, 19.05.2020 - J 16, 5-11

"Nikt z was nie pyta Mnie: Dokąd idziesz?"

Nikt nie pyta? Może dlatego, że tak bardzo staramy się utrzymać w tym życiu i wciąż patrzymy pod nogi. Zapominamy spoglądać przed siebie i widzieć cel naszego życia. Daliśmy sobie zgiąć karki i pokornie szarpać się o to życia, tak, że zapomnieliśmy o życiu wiecznym.

 

Poniedziałek, 18.05.2020 - J 15, 26 - 16, 4a

"On będzie świadczył o Mnie."

Duch Święty jest przez Pana Jezusa nazwany Duchem Prawdy. Bo nie zwodzi i nie kłamie. Nie bawi się z człowiekiem i nie robi mu żartów. Z Prawdą nie ma żartów. To właśnie Duch Święty każe nam i pomaga nam traktować poważnie naszą wiarę i cel naszej drogi - Zbawienie. To, co jest kpiną, szyderstwem, wykoślawianiem Prawdy, na pewno od Ducha Świętego nie pochodzi.

 

6 Niedziela Wielkiej Nocy, 17.05.2020 - J 14, 15-21

"Przyjdę do was."

To nie pogróżka. To obietnica. Bać się będą ci, którzy dziś plują i szydzą z Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. My możemy tylko uzbroić się w cierpliwość. I czekać, aż przyjdzie.

 

Sobota, święto rocznicy poświęcenia Katedry w Gliwicach, 16.05.2020 - Mt 16, 13-19

"Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?"

Jedni za proroka, drudzy za nauczyciela, inni za wywrotowca, jeszcze inni za postać z bajki. A za kogo ja uważam Syna Człowieczego? Kim dla mnie jest Jezus Chrystus? Jeżeli tylko jednym z wielkich ludzi, to czas sobie dać spokój z teorią, że jestem katolikiem. Jeżeli jest dla mnie Synem Bożym, to czas zacząć poważnie Go traktować.

 

Piątek, 15.05.2020 - J 15, 12-17

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

To nie prośba, to nakaz. Ale czy miłość można nakazać? Człowiek nie może, Bóg tak. Bo Bóg oprócz nakazu, oferuje również swoją pomoc w miłości. Jeżeli do wielu innych spraw musimy się przymuszać [a dzisiejsze czasy wybitnie nam to ukazują], to dlaczego nie zdobyć się na wysiłek w miłości? Wszyscy małżonkowie wiedzą, jak wiele kosztuje wytrwałość w miłości. Ale słowa Pana Jezusa są skierowane do wszystkich. Bo Bóg każdemu daje szansę, by umiał kochać.

 

Czwartek, święto św. Macieja, Apostoła, 14.05.2020 - J 15, 9-17

"Trwajcie w miłości Mojej."

Najprościej jest trwać w miłości własnej. W miłości samego siebie. To, wbrew pozorom, wymaga wielkiego wysiłku. Bo wciąż pojawia się na drodze ktoś, kto chce, żeby go kochać. A ja nie mam na to czasu, jestem skupiony na kochaniu siebie. Jestem zachwycony sobą i zrobię wszystko, żeby nikt mi w tym nie przeszkadzał i nie zabrał mi tego. Miłość własna zamyka mi serce nie tylko na drugich, ale i na Boga. Miłość, którą proponuje Pan Jezus, otwiera moje serce na Boże działanie i pozwala kochać nawet tych, których po ludzku kochać się nie da. Tylko, że ta Boża miłość nie trwa automatycznie. Trzeba powalczyć, żeby w niej wytrwać.

 

Środa, Matki Bożej Fatimskiej, 13.05.2020 - J 15, 1-8

"Beze Mnie nic uczynić nie możecie."

Taaak... A my jesteśmy tacy silni, zwarci i gotowi. Rzucamy się z motyką na słońce i pod wpływem paru głupich hormonów próbujemy przestawić cały świat według siebie. Ale kiedy rzeczywiście przychodzi czas próby - podkulamy ogon pod siebie i z naszego bohaterstwa zostaje lekko śmierdząca mgiełka tchórzostwa. Bez Pana Jezusa nie możemy zrobić nic, co potrzebne nam jest do życia. Wiecznego.

 

Wtorek, 12.05.2020 - J 14, 27-31a

"Nadchodzi bowiem władca tego świata."

Ten władca to ten sam, który kusząc Zbawiciela na pustyni, powiedział: oddaj mi pokłon, a wszystkie królestwa tej ziemi będą Twoje, bo są one moje. Nie ma on rzeczywiście nic wspólnego z Panem Jezusem. Ludzkość miała szansę wyzwolić się od tego władcy, wybierając Chrystusa. Ale zniewolenie poszło już tak daleko, że ludzie wolą żyć pod jarzmem szatana, niż wybrać wolność. A do wolności wyzwolił nas Chrystus.

 

Poniedziałek, 11.05.2020 - J 14, 21-26

"Kto zaś Mnie umiłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a Ja również będę go miłował."

To zasada, która sprawdza się nieraz i między ludźmi. Im więcej serca włożysz, tym więcej dostaniesz. Między ludźmi nieraz, u Boga zawsze. Im więcej serca ofiarujesz Bogu, tym więcej Boga w tym sercu znajdziesz.

 

NIedziela, 10.05.2020 - J 14, 1-12

"Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie."

Z tym pierwszym ne ma problemu. Choć najprościej wierzyć w boga, którego się tworzy na swój obraz i podobieństwo: karierę, pieniądze, sławę, popularność. Nie ma z tym problemu. Uwierzyć w Boga, który jest Ojcem, to już znacznie trudniej. A uwierzyć w Jego Syna, to się niektórym w głowie nie mieści. Dlatego pieszczą swoich bogów i wymyślają wciąż nowych, byle tego Prawdziwego zepchnąć na bok. Jedyne, co można takim ludziom powiedzieć, to: wyrazy współczucia. Bo jak już przyjdzie ich czas, to żaden z fałszywych bogów nie da im zbawienia.

 

Sobota, 09.05.2020 - J 14, 7-14

"Aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu."

Tu jest różnica między tym, czego uczy nas Pan Jezus, a między naszym działaniem. To, co czyni Zbawiciel, a co my mamy naśladować, jest nastawione na chwałę Bożą. Ludzkie działanie nastawione jest na ludzką chwałę. Ile rzeczy robimy dla podziękowania, zapłaty, nagrody, dyplomu, kwiatka i pomnika. Cały ból jest w tym, że ludzka chwała szybko potrafi się skończyć. Wdzięczność uleci, zapłata się rozpłynie, nagroda znudzi. dyplom wyblaknie, kwiatek zwiędnie, pomnik się przewróci. Ludzka pociecha jest krótkoterminowa. A Bożą chwałą mamy się cieszyć na wieczność.

 

Piątek, 08.05.2020, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika - J 10, 11-16

"Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach."

Jeżeli najemnikowi nie zależy na owcach, to na czym mu zależy? Pewnie na pieniądzach. Może na sławie. Może na karierze. Może na świętym spokoju, który ze świętością nie ma nic wspólnego. A może ktoś dał mu więcej, żeby wykończył owce? Możliwości jest wiele, ale zawsze kończy się to źle. Dla owiec. Najemnik zdąży uciec.Zlituj się, Panie, nad swoim Kościołem...

 

Czwartek, 07.05.2020 - J 13, 16-20

"Sługa nie jest większy od swego Pana."

Warto o tym pamiętać, kiedy przyjdzie nam ochota poprawiania Ewangelii. W sumie, tak jest najprościej. Powybierać sobie to, co nam pasuje, a resztę wyrzucić do kosza. I powoływać się na Pana Jezusa na każdym kroku. Tyle, że to już nie będzie Jego Ewangelia. Po co nam coś, co nie daje zbawienia?

 

Środa, 06.05.2020, święto Apostołów Filipa i Jakuba - J 14, 6-14

"Tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś?"

Długo, długo, od samego Chrztu. Znamy Pana Jezusa, bo trudno Go nie znać. Ale czy rzeczywiście Go poznaliśmy, czy jest to tylko zwykła znajomość? Bez zażyłości będziemy się tylko z Nim mijać i uprzejmie pozdrawiać. Bez serdeczności zostanie tylko znajomym przechodniem. Bez poświęconego Mu serca i czasu zostanie tylko bladym wspomnieniem.

 

Wtorek, 05.05.2020 - J 10, 22-30

"Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie."

Jaka byłaby ich reakcja, gdyby Pan Jezus otwarcie powiedział im: tak, Jestem Mesjaszem? Pewnie wzruszyliby ramionami i powiedzieli: jasne, gadaj sobie zdrów... Albo chwyciliby kamienie i wrzeszczeli: Zbluźnił, ukamienować Go... Do ludzi nie docierają słowa. Znacznie gorzej, kiedy nie docierają do nich konkretne znaki, które Pan Bóg daje. Popatrzmy na dzisiejszą naszą sytuację: sporo się rozjaśnia, kiedy weźmiemy pod uwagę, że to znak od Pana Boga. Być może ostatni, nie wiem. Ale jeżeli ludzie skupią się znów tylko na sobie, a nie przypomną sobie o Panu Jezusie, więcej znaków może nie być.

 

Poniedziałek, św. Floriana, 04.05.2020 - J 10, 11-18

"Dobry pasterz daje życie swoje za owce."

Każdy może oddać życie za drugiego człowieka. Mamy to na codzień. Oddać życie w naszym wydaniu nie oznacza: umrzeć. Oddajemy nasze życie naszym bliskim, naszym rodzinom, tym, których kochamy, Pan Bogu. Ale żaden z nas nie jest Synem Bożym, żeby Jego śmierć przyniosła owcom odkupienie, wyzwolenie z grzechów drugiemu człowiekowi. To może tylko Bóg i tego dokonał na krzyżu. Dobry Pasterz, jedyny jakiego mamy, oddał życie za swoje owce, aby mogły żyć. Żyć nie na chwilę, ale na całą wieczność.

 

Niedziela, 03.05.2020 - J 10, 1-10

"Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości."

Co to znaczy: żyć w obfitości? Czy tylko mieć wszystko? Czy tylko czerpać z życia pełnymi garściami, nie patrząc na konsekwencje? Ta "obfitość" się kiedyś skończy, najczęściej nagle, i wtedy nie zostaje człowiekowi nic. Wszystko zależy, w co chcemy obfitować.

 

Sobota, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 02.05.2020 - J 19, 25-27

"Obok krzyża Jezusa stały..."

Wszyscy stoimy przy krzyżu Pana. Od Chrztu. Można stać i nawet nie spojrzeć na krzyż. Można stać i przeżywać smutek i płakać. Można stać i śmiać się z krzyża. Decyzja należy zawsze do każdego z nas. Ale jak człowiek choć na chwilę nie zamknie buzi i nie uspokoi swojego serca, to nigdy nie usłyszy: Oto Matka twoja.

 

Piątek, 01.05.2020 - J 6, 52-59

"Ciało moje jest prawdziwym pokarmem."

Namnożyło się nam możliwości. W erze fastfoodów każdy może sobie wybierać według własnych kubków smakowych. Jedni lubią to, inni tamto. Żołądek człowieka ma swoje pragnienia i tęsknoty. Dusza człowieka pragnie tylko jednego - Boga. I dla niej jedynym prawdziwym pokarmem jest sam Bóg. Kto Go spożywa, nie umrze na wieki.

 

Czwartek, 30.04.2020 - J 6, 44-51

"Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne."

A kto nie wierzy, nie ma życia wiecznego. Zostaje mu tylko to życie doczesne, a potem potępienie. Piekło, którego przedsmak już teraz nieraz odczuwamy. Wynór wydaje się taki prosty: uwierzyć w Pana Jezusa. Dlaczego więc tyle ludzkich dusz gardzi Nim? Bo nie wierzą w wieczność. Rozczarowanie będzie bardzo bolesne. I bez przyszłości.

 

Środa, 29.04.2020 - Mt 11, 25-30

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię."

Zaprasza i czeka. A my wciąż zostawiamy Go na sam koniec. Szukamy pociechy w reklamach, nadziei w promocjach, umocnienia w siłowniach, ukojenia w portfelach, zaspokojenia w uczuciu, że jesteśmy lepsi od innych. I jak już nie mamy nic, przypomina nam się, że jest On. Nie wszyscy mają jednak tyle sił, żeby do Niego się zwrócić. Dobrze, że On dalej zaprasza i czeka.

 

Wtorek, 28.04.2020 - J 6, 30-35

"Jakiego dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i uwierzyli Tobie?"

Co to za wiara, którego potrzebuje ciągłego potwierdzenia? NIe uwierzę, póki nie zobaczę? To Tomasz Apostoł tak zagadywał. W wierze właśnie o to chodzi, że się wierzy: bez dowodów, bez znaków, bez udowodnionych tez. A Pan Bóg przecież ciągle daje nam znaki. Tylko my ich nie widzimy. A jak widzimy, to nie rozumiemy, że to znak od Pana.

 

Poniedziałek, 27.04.2020 - J 6, 22-29

"Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieło zamierzone przez Boga?"

Odpowiedź Pana Jezusa jest bardzo prosta: uwierzyć w Niego. Co to znaczy uwierzyć w Jezusa Chrystusa? To nie pomachać przed oczami zaświadczeniem o Chrzcie św., to nie mieć w domu fototapety z Ziemi Świętej, to nie szczycić się ilością religijnej biżuterii i najgrubszym modlitewnikiem. To znaczy na poważnie potraktować to, czego nas On uczy. Dlatego wcale to uwierzenie nie jest takie łatwe. Bo my wciąż wierzymy bardziej sobie i temu, co nam mówią inni. A może po prostu nie prosimy o wiarę? Nasze życie na pewno wyglądałoby inaczej, gdyby Pan Jezus był w nim na pierwszym miejscu.

 

Niedziela, 26.04.2020 - Łk 24, 13-35

"Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali."

Przypominają nam się inne słowa: mają oczy, ale nie widzą; mają uszy, ale nie słyszą. I to nie ci dwaj z drogi do Emaus, ale my sami. Mimo tylu lat wędrowania z Chrystusem, słuchania Jego słów, ciągle tylko patrzymy pod swoje nogi i nie dociera do nas to, co do nas mówi. A byłoby dobrze, gdybyśmy Go rozpoznali, zanim dojdziemy do celu drogi.

 

Sobota, 25.04.2020, święto św. Marka, Ewangelisty - J 6, 16-21

"Nastały już ciemności, a Jezus jeszcze do nich nie przyszedł."

Tak jest i z nami. Wypatrujemy tej Bożej pomocy według naszego wyobrażenia. Wyczekujemy tego Bożego nadejścia i doskonale przygotowanej dla nas pociechy. Tęsknimy za tą Bożą pociechą według ustalonego przez nas schematu. Wyobrażamy sobie interwencję Pana Boga, jak w scenariuszu przez nas napisanym. A zapominamy, że Bóg to Bóg. W najbardziej dla nas niespodziewany sposób może nam objawić swoją obecność i przyjść do nas, jak do Apostołów, po wodzie. Bóg okazuje swoją Miłość w najmniej spodziewany dla nas sposób. Ale zawsze okazuje.

 

Piątek, 24.04.2020 - J 6, 1-15

"Skąd weźmiemy chleba?"

Kiedy takie pytanie zadaje człowiek, oznacza to poważne zmartwienie. Kiedy takie pytanie zadaje Bóg, to znaczy, że ma już gotowe rozwiązanie. Ale chce zobaczyć, co zrobi człowiek. Człowiek najczęściej kombinuje i próbuje góry poprzestawiać, żeby rozwiązać problem. A w końcu i tak woła do Boga o pomoc. Warto połączyć nasze starania i Bożą pomoc, a nie odstawiać Pana Boga na sam koniec.

 

Czwartek, 23.04.2020, uroczystość św. Wojciecha - J 12, 24-26

"Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną."

Kto by nie chciał służyć Panu Jezusowi? Wielu, oj, wielu... Mimo uroczystych deklaracji, podniosłych słów, wiernopoddańczych gestów, wciąż mamy na celu jedno: służyć sobie. A jeszcze lepiej, gdyby inni też nam służyli. To nam naprawdę dobrze idzie. Tylko, że wtedy stoimy w miejscu. A życie jest takie, że w miejscu nie da się stać. Ci, którym wydaje się, że stoją w miejscu, w rzeczywistości się cofają. Nie stać w miejscu, to ruszyć z miejsca do przodu. Za Zbawicielem. Każda inna droga, każdy inny przewodnik poprowadzi nas w ciemność. Chrystus prowadzi przez ciemność, do światłości. I to wiecznej.

 

Środa, 22.04.2020 - J 3, 16-21

"Ludzie bardziej umiłowali ciemność, aniżeli światło."

Nie tylko umiłowali. Dali się ciemności zniewolić. Dali sobie wmówić, że ciemność jest super, a światła trzeba się bać. I to jest proces, który postępuje. Wielu ma alergię na światłość, nie tylko się go boją, ale i zwalczają. Tak działa grzech: paraliżuje duszę człowieka tak, że zamiast od grzechu uciekać, to jeszcze innych trzeba do grzechu pociągnąć. Takie duchowe zombie łażą po świecie i próbują nas zmusić, byśmy się też złu poddali. Ale wiecie, że nie musimy. Do wolności wyswobodził nas Chrystus.

 

Wtorek, 21.04.2020 - J 3, 7-15

"To mówimy, co wiemy, i o tym świadczymy, cośmy widzieli."

Żeby zawsze tak było... Na świecie roi się od ludzi, którzy mówią wiele o rzeczach, na których się nie znają. Są i tacy, którzy są świadkami spraw i sytuacji, w których nigdy nie brali udziału. A ciągną za nimi tłumy. Na świecie roi się od "ekspertów", którzy tak naprawdę znają się tylko na tym, jak się promować. I ich też słuchają tłumy. Codziennie dociera do nas mnóstwo słów. Jak w tym wszystkim wyłowić te, które są ważne? Sięgnąć do Ewangelii, tych słów możemy być pewni.

 

Poniedziałek, 20.04.2020 - J 3, 1-8

"Jeśli się ktoś nie narodzi powtónie, nie może ujrzeć Królestwa Bożego."

Już stary NIkodem nie potrafił pojąć, jak się człowiek może narodzić na nowo. Tłumaczenie Pana Jezusa, że trzeba się narodzić z wody i Ducha Świętego, kieruje naszą myśl ku sakramentowi Chrztu świętego. Właśnie wtedy narodziliśmy się na nowo, zaczęliśmy naprawdę żyć. Ale czy żyjemy? 

 

Niedziela Biała, zakończenie Oktawy Wielkiej Nocy, 19.04.2020 - J 20, 19-31

"Nie bądź niedowiarkiem..."

A my bywamy niedowiarkami. Pewnie dlatego, że nie myślimy nad naszą wiarą. Przyzwyczailiśmy się do niej, do Mszy św., do świątecznych zwyczajów. Taka miła rutyna. Takie minimum, żeby zmieścić się w statystykach kościelnych. Tylko co to daje naszym duszom? Niewiele. Może dlatego, żeby nas trochę poustawiać, dał nam Pan Bóg inaczej w tym roku czas Wielkiej Nocy przeżywać. Może my tego nie słyszymy wyraźnie, ale każdemu z nas Zbawiciel mówi: nie bądź niedowiarkiem, ale wierzącym.

 

Sobota w Oktawie Wielkiej Nocy, 18.04.2020 - Mk 16, 9-15

"... głoście Ewangelię..."

Polecenie Pana Jezusa jest bardzo jasne. Kościół po to został powołany do istnienia. Wsłuchując się w wieści, które dziś do nas docierają, patrząc na sytuację, w której my się znaleźliśmy, zastanawiając się nad sensem wypowiedzi wielu Ważnych Ludzi Kościoła, budzą się w nas wątpliwości. Czy wszelkiemu stworzeniu doprawdy głoszona jest Ewangelia? Czy komuś Dobra Nowina nie pomyliła się z wytycznymi ONZ czy jakiejś innej wesołej ferajny? Możliwe. Problem w tym, że te słowa Pana Jezusa skierowane są do każdego z nas. I zanim pokażemy palcem na innych, pomyślmy przez chwilę: ile tej Ewangelii widać w moim życiu?

 

Piątek w Oktawie Wielkiej Nocy, 17.04.2020 - J 21, 1-14

"Idziemy i my z tobą."

Mamy to do siebie, że kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, a chcemy te niepewności wygnać z naszych myśli, chwytamy się roboty. Tak było z Szymonem i jego towarzyszami. Idziemy łowić ryby. Czymś trzeba zapchać tę niepewność, przeczekać, aż się wszystko wyjaśni. No tak, Pan Zmartwychwstał, ale to jest taki szok, że nie wiadomo, co o tym myśleć. Przy robocie czas nam upłynie. Dobrze, że w czasie połowu dostrzegli Pana Jezusa. Gorzej jest z tymi, którzy Go nie potrafią zauważyć i rozpoznać. Zostaje im tylko biadolić nad nieudanym połowem.

 

Czwartek w Oktawie Wielkiej Nocy, 16.04.2020 - Łk 24, 35-48

"Wy jesteście świadkami tego."

Trochę nieciekawie kojarzy nam się bycie świadkiem. Być wezwanym do sądu jako świadek, tłumaczyć się przed policją jako świadek zdarzenia. Eee, to nie to. Chociaż... Być świadkiem na ślubie to już brzmi lepiej. Widzimy więc, że chęć świadkowania zależy od okoliczności przyrody. Im weselsze, tym bardziej się chce. A co powiedzieć o byciu świadkiem wydarzenia, które przekracza wszelką ludzką radość i chwałę? Które opiera się na Bożej chwale? Tak, my jesteśmy świadkami pustego grobu. Owszem, te na cmentarzach są nadal pełne, a być może i na każdego z nas czeka przytulny prostokącik ziemi. Ale ten najważniejszy grób, grób Zbawiciela jest pusty. A być świadkiem tego oznacza, że nasza wizja życia nie kończy się na grobie, ale wkracza w wieczność. I trzeba, jako świadek, żyć tak, żeby to w moim życiu było widać.

 

Środa w Oktawie Wielkiej Nocy, 15.04.2020 - Łk 24, 13-35

"A myśmy się spodziewali..."

Tak, tak... A myśmy się spodziewali, a myśmy planowali, a nam się wydawało, a myśmy chcieli... Ile takich naszych westchnień poleciało w przestrzeń od 15 marca? Ile z naszych planów rozpłynęło się? Ile naszych ambicji trzeba było odłożyć? I człapiemy przez ten świat naznaczony pandemią i ludzką głupotą, ze spuszczonymi głowami, z zawiedzioną nadzieją, dokładnie jak ci dwaj w drodze do Eamus. Dołączył do nas Zmartwychwstały Pan Jezus. Posłuchamy Go? Rozpoznamy Go? Nabierzemy nadziei i sił? Polecimy z radością w sercu, żeby innym tej radości zanieść? Czy dalej pójdziemy ze zwieszonymi nosami, bo myśmy się czegoś innego spodziewali...

 

Wtorek w Oktawie Wielkiej Nocy, 14.04.2020 - J 20, 11-18

"Kogo szukasz?"

Nie dziwimy się Marii Magdalenie, że nie rozpoznała Zmartwychwstałego Pana. Jak się ma oczy zalane łzami, to trudno cokolwiek dobrze rozpoznać. Ale tak sam jest wtedy, kiedy się żyje ze spuszczoną głową. Tak samo, kiedy się widzi tylko koniec własnego nosa. Zmartwychwstały Pan ociera nasze łzy, każe nam wyprostować nasze duchowe plecy, każe rozjrzeć się dokoła. Żebyśmy się z Nim nie minęli. Ale spotkali Go i napełnili serca tym, czego nie da nam świat. Pociechą i nadzieją.

 

Poniedziałek Wielkanocny, 13.04.2020 - Mt 28, 8-15

"Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go."

Plotki powstają w ten właśnie sposób. Kłamstwo, dodatkowo podbite większą kasą, potrafi zrobić zawrotną karierę. Cały naród może się dać nabrać i to na całe tysiąclecia. Jak wielkie musi być tchórzostwo człowieka, żeby w ten sposób osłonić się przed Prawdą. Ale Prawda zwycięży. Pan Bóg ma dużo czasu. To my go nie mamy.

 

Niedziela Wielkiej Nocy, 12.04.2020, Pascha

Bogu niech będą dzięki, że doczekaliśmy Zmartwychwstania Pana. To prawda, nie wszyscy. I wspominamy tych, których już pośród nas nie ma. Ale właśnie Pusty Grób naszego Zbawiciela daje nam pewność, że jeszcze się z nimi spotkamy. A my, póki jesteśmy po tej stronie wieczności, cieszmy się tymi, których mamy przy sobie. Pamiętając, że są takimi samymi ludźmi jak my. Tak samo kochani przez Pana Boga jak my. Niech On nam pomoże wspólnie zmierzać do wieczności.

 

Wielka Sobota, 11.04.2020, jeden dzień do Paschy

Wybaczcie, ale dzisiaj nie będzie komentarza do Ewangelii. Wielka Sobota to specyficzny dzień. Takie zawieszenie duszy w tym całym rozgardiaszu. Wczoraj Kościół przeprowadził nas przez Wielki Piątek, który zawsze jest skandalem - stworzenie podniosło rękę na Stwórcę. Ale taki był Boży plan. Musiało się to dokonać, żeby człowiek umiał się zawstydzić. Bo jak inaczej spojrzeć na Krzyż? Ale właśnie dlatego, że na tym Krzyżu oddał za nas życie Boży Syn, Krzyż stał się znakiem nadziei. Tego, czego dziś szczególnie potrzebujemy. Wielka Sobota to trwanie w oczekiwaniu na to, co się stanie. My dobrze wiemy, że po Wielkiej Sobocie nastąpi Wielka Noc. Ale zanim przyjdzie, czekajmy cierpliwie, prośmy Boga o przebaczenie i o siłę na zmienienie życia. Żeby ten Dzień nie zastał nas nieprzygotowanych.

 

Wielki Piątek, 10.04.2020, dwa dni przed Paschą - J 18, 1 - 18, 42

"Dokonało się."

Wszystkie Boże plany, żeby człowieka z powrotem doprowadzić do siebie, skupiły się na szczycie łysej, skalistej górki za murami Jerozolimy. Na Golgocie. Skupiły się na Krzyżu, na którym umierał Boży Syn. Zaczęło się od drzewa, po którego owoce sięgnęli Adam i Ewa. Skończyło się na Drzewie, którego owoce otwarły na nowo bramy nieba. Choć ludzie patrzeli, to nie widzieli. Dostrzegali śmierć, a nie zauważyli zwycięstwa życia. Pan Bóg dopełnił swoje dzieło Odkupienia. Dokonało się.

 

Wielki Czwartek, 09.04.2020, trzy dni przed Paschą - J 13, 1-15

"Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał."

Jesteśmy twardzi, jesteśmy mocni. Potrafimy dać sobie radę w tak wielu, nieraz ekstremalnych sytuacjach. Mało co nas rusza i często gardzimy ofertą pomocy, by sami podołamy. Jesteśmy zaopatrzeni w sprzęt, w konto bankowe, mamy szafkę pełną lekarstw i zapasy schowane na czarną godzinę. Jesteśmy super... A potem przychodzi niewidoczny dla oka wirus i cała ta narracja o naszej potędze się sypie. Okazuje się, jacy naprawdę jesteśmy silni. Dajmy sobie umyć nogi Panu Jezusowi. Pozwólmy Mu zrobić dla nas to, czego my sami nie potrafimy. Dajmy sobie napełnić nasze serca Jego obecnością. To, czego dziś najbardziej potrzebujemy, to nadzieja.

 

Wielka Środa, 08.04.2020, cztery dni przed Paschą - Mt 26, 14-25

"Co chcecie mi dać, a ja Go wam wydam."

Każdego dnia świat nam szepcze: patrz, ile możesz mieć, jeśli zdradzisz Jezusa. Będziesz mógł sobie pozwolić na wszystko. Wreszcie będziesz wolny! Bez tej dziwnej Ewangelii, której i tak nie dasz rady dotrzymać kroku. Bez tego dziwnego Kościoła, gdzie są sami obłudnicy. Bez tych głupich księży, którzy tylko wymagają, a liczy się dla nich tylko kasa. Powiedz, szepcze świat, co chcesz, wszystko dostaniesz tylko zostaw tego Jezusa i chodź z nami. I jest to bardzo kuszące. I wielu już dało się na to nabrać. Warto jednak zawsze pamiętać, jak skończył Judasz.

 

Wielki Wtorek, 07.04.2020, pięć dni przed Paschą - J 13, 21-33.36-38

"Życie swoje oddasz za mnie?"

Fakt, te słowa skierował Pan Jezus do Szymona. Była to odpowiedź na gorliwą obietnicę: nigdy Cię nie opuszczę. Ale te słowa kieruje Pan do każdego z nas. Zwłaszcza, kiedy w porywach serca, emocjach i żalu składamy wielkie i szumne obietnice Panu Bogu. Dociera do nas, co znaczy oddać życie za Pana Jezusa? Raczej nie, choć kto wie, może i przyjdzie kiedyś taka chwila. Na razie Zbawiciel mówi każdemu z nas: oddaj Mi swoje życie. Nie obiecuj, tylko żyj ze Mną. Aby, kiedy przyjdzie chwila śmierci, nie musiałeś się bać, że będziesz sam.

 

Wielki Poniedziałek, 06.04.2020, sześć dni przed Paschą - J 12, 1-11

"Ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie."

To prawda, biedni zawsze byli, są i będą. Nie da rady, by wszyscy mieli równo, tyle samo. Przynajmniej pod względem finansowym, materialnym. O wiele gorsze jest zubożenie duchowe, bo wtedy nawet ci, którzy pławią się w dostatkach, są tak naprawdę biedakami. Cieszmy się, że mamy Pana Jezusa. Owszem, dostęp do Niego w sposób fizyczny jest teraz utrudniony. Ale to się kiedyś skończy. Mamy Go jednak wciąż dla siebie i dbajmy, by Go nie stracić. Bo wtedy nic nam nie zostanie.

 

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, 05.04.2020 - Mt 27, 11-54

"Nie jestem winien krwi tego Człowieka."

Jesteś, Poncjuszu, jesteś. Jak każdy z nas, grzeszników. To z naszego powodu ta Krew się przelała. I co ważniejsze: dla nas ta Krew się przelała. Nie dało rady inaczej zwyciężyć grzechu, Bóg musiał go obmyć swoją Krwią. Tragedią jest to, że każdy nasz powrót do grzechu jest obrazą dla tej przelanej Krwi. Na szczęście mamy też otwarty powrót do Boga.

 

Sobota, 04.04.2020 - J 11, 45-57

"Czyżby nie miał przyjść na Święto?"

Bez obaw. Przyjdzie. To Jego Święto. Być może nas nie będzie w kościele. Być może nie wszyscy doczekamy tych wielkich wydarzeń. Ale niezależnie od tego, Pan Jezus po raz kolejny poczuje zdradziecki pocałunek Judasza, po raz kolejny weźmie na ramiona krzyż, po raz kolejny zostanie do niego przybity i nam nim umrze. I po raz kolejny znajdziemy pusty grób, sztandar zwycięstwa nad śmiercią. Bez obaw. Być może nasze świętowanie będzie inne niż co roku. Ale to nie zmienia faktu, że Wielka Noc zabłyśnie nad nami.

 

Piątek, 03.04.2020 - J 10, 31-42

"Wierzcie moim dziełom."

Takie proste się to wydaje. Wierzyć wszystkiemu, co Pan Jezus robi dla nas. Niestety, jest problem: to co dobre nam się przydarza, bardzo często przypisujemy naszym zasługom, zdolnościom, sprytowi, szczęściu. To, co złe nam się przydarza, o, za to obwiniamy Pana Boga. Bo nam nie pomógł, nie wysłuchał, nie chciał ratować. I wielu się na Niego obraża, bo nie zadziałał według tego, co oni chcieli. A my dziękujemy Panu Jezusowi, że wciąż dla nas działa. I nawet, kiedy smutek, żal, cierpienie czy samotność spowodują, że nie dostrzeżemy Jego działania, powinniśmy powiedzieć sobie: Bóg wie lepiej.

 

Czwartek, 02.04.2020 - J 8, 51-59

"Kim Ty siebie czynisz?"

Mieli faryzeusze problem z Panem Jezusem. Nie mieściło im się w głowie, że ktoś może w taki sposób nauczać i mówić o sobie: Ja Jestem. To wyrażenie było zarezerwowane wyłącznie dla Boga, to było Jego Imię. Bo tak Bóg przedstawił się Mojżeszowi w płonącym krzaku na pustyni. A tu jakiś nauczyciel z zapadłej wsi mówi o sobie: Ja Jestem. Ale nie tylko faryzeusze mieli ten problem. Dziś również wielu ludzi zadaje Panu Jezusowi to pytanie: kim Ty siebie czynisz? Jedni widzą w Nim nauczyciela, inni uzdrowiciela, jeszcze inni rewolucjonistę. Najtrudniej jest im odkryć, że Pan Jezus to Syn Boży, prawdziwy i żywy Bóg. Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?

 

Środa, 01.04.2020 - J 8, 31-42

"Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu."

Im bardziej chcemy być wolni od Boga, tym bardziej pogrążamy się w grzechu. Na początku nie widać tego na zewnątrz, ale potem robi się z człowiekiem coraz gorzej. I im bardziej wmawia sobie, że jest wolny, tym bardziej bagno go wciąga. Prawdziwą wolność daje tylko życie z Bogiem.

 

Wtorek, 31.03.2020 - J 8, 21-30

"Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata."

To prawda, jesteśmy skazani na ten świat. W tym świecie się rodzimy, żyjemy i w tym świecie umrzemy. I dopiero po tym zobaczymy inny świat. I marne byłoby nasze czekanie na tę chwilę, bo przecież nie chcemy umierać, gdyby nie Jezus Chrystus. To On jest łącznikiem tego świata z Jego światem. I tylko pozostając wiernym Chrystusowi, nie musimy się bać przejścia na tamten świat. Bo przejść trzeba będzie. Jezus Chrystus jest naszą nadzieją. Można żyć bez nadziei, ale bez nadziei umierać?

 

Poniedziałek, 30.03.2020 - J 8, 1-11

"I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz."

Potępić można bardzo szybko. Zwłaszcza, jak ogarnie człowieka tzw. święty gniew. Tyle, że nikt nie dał nam prawa do potępiania innych. Sam Bóg nie chce potępiać kogokolwiek, ale każdemu daje szansę. Ale pod jednym warunkiem: idź i więcej nie grzesz. To ma sens. Jeżeli Bóg się nad tobą lituje, to w zamian chce od ciebie konkretnego daru. Nie pochwał, nie podlizywania się, ale wzięcia się do roboty, żeby zmienić swoje życie. My lubimy taki wysiłek zmieniania życia, ale u innych. Sami niechętnie się do tego zabieramy. A kto wie, ile nam czasu zostało?

 

Niedziela, 29.03.2020 - J 11, 1-45

"Choroba ta nie zmierza ku śmierci, ale ku chwale Bożej."

Dziwnie brzmią te słowa, kiedy człowiek ma głowę zawaloną ględzeniem "ekspertów" i codzienną porcją statystyki epidemicznej. A może zapomnieliśmy o słowach starego Hioba? Jeśli dobro możemy przyjąć z rąk Pana, czemu nie możemy przyjąć i zła? Skąd nam przyszło do głowy, że Pan Bóg może nas tylko głaskać i nam słodzić? Daliśmy się pociągnąć choremu mirażowi, że Bóg jest tylko miłosierny i cokolwiek człowiek zrobi, największe draństwo, to Pan Bóg machnie na to ręką? Bez żadnej refleksji, bez żadnego żalu i nawrócenia ze strony człowieka? Daj, Boże, żebyśmy zaczęli myśleć nie tylko o sobie, ale właśnie o Tobie.

 

Sobota, 28.03.2020 - J 7, 40-53

"Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał, jak ten człowiek."

Ludzie bardzo dużo mówią. Nawet w warunkach kwarantanny jesteśmy zalewani potokami słów płynących z różnych urządzeń. Bardzo często ludzie mówią zwykłe głupoty i w tym zalewie bredni giną nieraz słowa wartościowe i niosące pokrzepienie. I pewnie tak samo było w czasach dzisiejszej Ewangelii, skoro nawet dowódca straży był pod wrażeniem mowy Pana Jezusa. W natłoku słów dotarło do niego, to co mówił Zbawiciel. I to mu wystarczyło. Nie wysilał się na komentowanie tego, co mówił Chrystus, nie oceniał, nie poprawiał. Po prostu zadziwił się, że ktoś może mówić właśnie tak. I to w nim zostało. Może i my powinniśmy od tego zacząć. Wsłuchać się w Pana Jezusa.

 

Piątek, 27.03.2020 - J 7, 1-2.10.25-30

"I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem."

No i co z tego, że znali i wiedzieli? W niczym im to nie pomogło: znali, ale nie poznali; wiedzieli, ale nie uwierzyli. Nie byli w stanie zrobić kroku dalej, żeby rozpoznać w Jezusie z Nazaretu Syna Bożego. Strzeżmy się takiej pułapki. Bo my też znamy Pana Jezusa i wiemy, skąd pochodził. Ale to za mało, żeby serce odpowiedziało na Jego wezwanie. Pana Jezusa znał też Herod, Piłat i mnóstwo uzdrowionych i nakarmionych przez Niego ludzi. Gdzie byli w Wielki Piątek?

 

Czwartek, 26.03.2020 - J 5, 31-47

"Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?"

Gdzieś w każdym z nas siedzi tęsknota, żeby mnie dostrzeżono. Żeby zauważono moje starania, wysiłek. Żeby pochwalono mój wygląd, majątek, moją godność. Żeby uszanowano moje dobre uczynki, wsłuchiwano się w moje mądre słowa. Żeby podziękowano za ten pot i trud, za wyrzeczenia. Fakt, miłe słowa wzmacniają nasze dobre samopoczucie. Problem w tym, że samopoczucie niewiele ma wspólnego z Bożą chwałą. Wsłuchując się choćby w 8 Błogosławieństw już chwytamy się na tym, że Pan Bóg raczej ma całkiem inną wizję człowieka i inaczej widzi ludzką chwałę niż my. Upodobał sobie w cichych, smutnych, płaczących, głodnych, prześladowanych... Co nie znaczy, że nam tego życzy. Ale chce Bóg, żebyśmy nie pogardzili tym, co po ludzku wcale chwały nie przynosi. Jezus Chrystus przez swoją Mękę i Krzyż pokazuje każdemu pokoleniu, że do prawdziwej chwały wchodzi się przez uniżenie.

 

Środa, 25.03.2020 - Zwiastowanie NMP - Łk 1, 26-38

"Jakże się to stanie?"

Dobrze, że Pan Bóg nam się nie tłumaczy z tego, jak działa. Robi swoje, patrząc na potrzeby naszych dusz. Wsłuchuje się w nasze modlitwy, ale lepiej od nas wie, jak zadziałać. My możemy jedynie uczyć się za Maryją, jak powiedzieć Bogu: Niech mi się stanie według Twego słowa. I nie tylko powiedzieć, ale naprawdę zgodzić się na Jego słowo. Bo jeżeli będziemy tylko przytakiwać, a w sercu nie pójdziemy za Jego wolą, to zmarnujemy szansę na nasze zbawienie.

 

Wtorek, 24.03.2020 - J 5, 1-16

"Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło."

Wydaje nam się takie normalne, że jak człowiek wraca do sił, do zdrowia, jak się te ciemne chmury nad nim trochę rozejdą, to chciałby świat przewrócić do góry nogami. Tyle chciałby zrobić, nadgonić stracony czas, pozałatwiać zaległe sprawy. Gdzieś uciekają te wszystkie obawy, które ciążyły w ciemnym czasie. Zapomina się też o wielkich obietnicach poprawy, zmiany życia, jeśli tylko mi się polepszy, to będę, Panie Boże, innym człowiekiem. A Pan Jezus przypomina: nie grzesz, bo możesz za chwilę wpaść jeszcze gorzej. Rób swoje, na ile masz sił, ale uważaj, żeby grzech znów cię nie osłabił. Bo drugiej szansy możesz nie mieć.

 

Poniedziałek, 23.03.2020 - J 4, 43-54

"Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego, i poszedł."

Gdyby Apostołowie zachwycili się słowami Jezusa Chrystusa i pozostali na swoich miejscach, świat nie poznałby Dobrej Nowiny. To bardzo dobrze, że słuchamy i przyjmujemy Słowo Boże. Ale trzeba na nie jeszcze odpowiedzieć. Zdecydować się na to ewangeliczne "i poszedł". Po drodze zdarzają się cuda, jeżeli jest to droga, w którą posyła Pan Jezus. Nawet jeżeli jest to tylko droga z kościoła do domu.

 

Niedziela, 22.03.2020 - J 9, 1-41

"Cały urodziłeś się w grzechach, a nas pouczasz?"

To bardzo częsty argument podnoszony przez ateistów przeciw Kościołowi i jego ludziom: jak może nas pouczać ktoś, kto sam grzeszy! Kościół jest grzeszny, bo składa się z ludzi grzesznych. Kościół jest Święty, bo jego Głową jest Jezus Chrystus, Bóg, w którym nie ma cienia grzechu. Gdyby Kościół na ziemi mial się składać z ludzi świętych, byłby pusty. Dlatego jest Kościół Triumfujący, czyli co są już w Niebie. Jest Kościół Walczący, czyli my, zmagający się ze swoją grzesznością. I jest Kościół Cierpiący, czyli cała rzesza tych dusz, które w Czyśćcu muszą odpokutować za swoje grzechy nim wejdą do Nieba. W tym wszystkim Panem jest Jezus Chrystus i tylko dzięki Niemu umiemy nie tylko zmierzyć się z naszymi grzechami, ale i zwyciężać. To nie znaczy, że mamy milczeć, kiedy widzimy zło.

 

Sobota, 21.03.2020 - Łk 18, 9-14

"Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić..."

Nie bój się, że Pan Bóg cię nie zauważy w kościele. To jest Jego dom, a my zawsze żyjemy w obecności Boga. Ty się martw o to, żebyś zauważył Boga. Nie mów Mu ciągle o sobie, bo Bóg to Ojciec, a nie ankieter z urzędu, który nic o tobie nie wie. I nie tłumacz wszystkiego Panu Bogu, On się doskonale orientuje w twoim życiu. Zamiast tyle mówić, poproś Boga, żebyś umiał usłyszeć to, co On tobie chce powiedzieć. Bo inaczej wyjdzie na to, że rozmawiasz sam ze sobą, a nie z Ojcem.

 

Piątek, 20.03.2020 - Mk 12, 28b-34

"Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?"

Każde jest pierwsze. I żadne z nich, jeśli potraktujemy Boże przykazania tylko jako Boże rozkazy. Trzeba czegoś więcej, żeby stały się najważniejsze, każde z nich. Dlatego Pan Jezus mówi, że nie przyszedł znieść Prawa, ale je dopełnić. Miłością. Przykazania bez miłości staną się udręczeniem i zmorą, żeby nic nie opuścić. Dopełnione i przyjęte z miłością, stają się nie tylko przepisem Prawa, ale zmieniają życie, tak, żeby się Bogu podobało. Miłość, Boża Miłość, z której czerpiemy wciąż nasze siły, jest jedynym sensownym wytłumaczeniem tego, że ten świat jeszcze istnieje. I że nasze życie może być życiem, a nie tylko szarpaniną.

 

Czwartek, 19.03.2020 - uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Matki Najświętszej - Łk 2, 41-51a

"Synu [...], ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy ciebie"

Nie jesteś Panem Jezusem. Więc nie odpowiadaj pytaniem: czemuście mnie szukali? Ciesz się, że Matka Najświętsza i św. Józef szukają ciebie i twojej duszy. Zależy im na tym, żebyś nie zgubił się bez Boga. Nie chowaj się przed Nim, bo i tak się nie ukryjesz. Pozwól się znaleźć i zaufaj Tym, którzy chcą ci pomóc. Nikt się jeszcze nie zawiódł na Nich. Zawołaj głośno: Tu jestem. To, że Bóg widzi i działa w ukryciu, nie oznacza, że ty musisz bawić się z Nim w chowanego.

 

Środa, 18.03.2020 - Mt 5, 17-19

"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska, nie zmieni się w Prawie."

Jota to najmniejsza litera w hebrajskim alfabecie, coś jak nasz przecinek. Ale nie da się poprawnie napisać zdania, kiedy nawet najmniejszą literkę opuścimy. Tak, jak byśmy pisali list bez samogłosek. To, co mówi dziś Pan Jezus, nie jest najlepszą informacją dla tych, którzy tak bardzo kombinują, jakby tu obejść jakieś przykazanie. Którzy nam udowadniają, że dopiero dzisiaj Kościół umie właściwie odczytać Ewangelię. Nie dajcie się nabrać. Bo cokolwiek wymyślą, naszym obowiązkiem jest wytrwać przy tym, czego uczy nas Kościół od 2000 lat.

 

Wtorek, 17.03.2020, wspomnienie św. Patryka - Mt 18, 21-35

"Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie?"

A może po prostu przestać liczyć, ile razy. Liczymy naszą szlachetność i wspaniałomyślność tylko po to, żeby poczuć się lepiej. Przebaczanie staje się wtedy tylko pretekstem do lepszego samopoczucia. Bo ja potrafię... Tylko wtedy myślę wyłącznie o sobie, nie o tym, że mojemu bratu ma ulżyć.

 

Poniedziałek, 16.03.2020 – Łk 4, 24-30

„Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie.”

Wiecie, czemu ludzie się tak dzisiaj boją? Bo dotarło do nich, że nagle mogą umrzeć. O śmierci nie mówi się w „dobrym towarzystwie”, a tu nagle ona się o nas ociera. Boją się, bo nie ma gdzie uciec, wszędzie tak samo, albo gorzej. No i pojawia się mnóstwo fałszywych proroków z receptą na prawdziwe szczęście. Tego Pan Jezus nigdy nie robi. Nie obiecuje wiecznego życia na tym świecie, mówi o dźwiganiu krzyża i prześladowaniach. Nie owija w bawełnę, ale mówi wprost, jak do tych z Nazaretu. Jak się zachowam wsłuchując się Jego słowa? Będę się Go chciał pozbyć czy Mu uwierzę?