Komentarz

Czas Wielkiej Nocy obfituje w liturgii w mnóstwo ważnych wspomnień, świąt i uroczystości. Tak ma być. Zmartwychwstanie Pana nie zamyka się w jednym tygodniu. Każdy dzień jest okazją, żeby Go spotkać. Ci wszyscy bardziej lub mniej znani Święci są Świętymi właśnie dlatego, że "ponad wszystko, co jest stworzone", pokochali Zbawiciela. A więc i przed nami jest ta możliwość.

 

Środa, 25.05.2022 - J 16, 12-15

"Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy."

Pytanie tylko, czy ludziom zależy na poznaniu prawdy? Czy nie jest wygodniej żyć w kłamstwie? To jest prawdziwy dramat człowieka: wiedzieć, że jest się okłamywanym i być z tego zadowolonym. A tylko Prawda jest ciekawa.

 

Wtorek, wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, 24.05.2022 - J 16, 5-11

"Pożyteczne jest dla was Moje odejście."

Zazwyczaj inaczej myślimy o rozstaniach. W tym jednak przypadku zostaliśmy obdarowani Duchem Świętym. To nie zamiana. To ten sam Bóg.

 

Poniedziałek, 23.05.2022 - J 15, 26 - 16, 4a

"Abyście się nie załamali w wierze."

Wiara służy realnemu życiu, ubogaca je, nadaje mu sens i smak. Jeżeli się "wierzy" tylko sferą emocjonalną, to prędzej czy później, przychodzi zmęczenie, wypalenie, znudzenie. A w efekcie zawiedziony człowiek zaczyna szukać nowych emocji, niekoniecznie bliskich Panu. Codziennie mamy setki powodów, by stracić wiarę. Ale mimo tego wciąż powracamy i trwamy. To nie tylko nasza zasługa. Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale żeby się nawrócił i żył.

 

6 Niedziela Wielkiej Nocy, 22.05.2022 - J 14, 23-29

"Odchodzę i przyjdę znowu do was."

Przyjdzie, przyjdzie... Obyśmy nie zapomnieli, że na Niego mamy czekać.

 

Sobota, wspomnienie św. Jana z Nepomuka, 21.05.2022 - J 15, 18-21

"Sługa nie jest większy od swego pana."

Cokolwiek by sługa o sobie nie myślał, dalej będzie tylko sługą. Nawet gdyby wszyscy inni słudzy by mu się kłaniali, bili brawo i chwalili, dalej będzie tylko sługą. Nawet gdyby cały świat go podziwiał, dalej będzie tylko sługą. I lepiej, jeśli o tym nie zapomni.

 

Piątek, 20.05.2022 - J 15, 12-17

"Abyście szli i owoc przynosili."

Jeszcze zależy gdzie się idzie, jaki owoc się zrodzi i gdzie się go przyniesie. Zawsze będzie pokusa, żeby schować owoce tylko dla siebie. Jedynie miłość pozwala dzielić się owocami życia. Nie wydzielać, ale dzielić całym sercem. Odpowiedzią jest miłość. Bóg jest Miłością, Chrystus jest Drogą.

 

Czwartek, 19.05.2022 - J 15, 9-11

"Aby radość wasza była pełna."

Każdy potrzebuje pociechy. Tyle, że nasze ziemskie radości szybko się zużywają. Pan Jezus chce pełnej radości. Pełna to taka, że już nic więcej nie da się dołożyć. Dla nas, wierzących, ta pełnia radości będzie w niebie. Ale już tutaj mamy Chrystusa, który nawet w najgorszym naszym położeniu Jest przy nas i nigdy nie zostawia nas samych.

 

Środa, 18.05.2022 - J 15, 1-8

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę."

Trwać przy kimś to dla nas codzienność. Ale trwać w Kimś? Tylko z Bogiem tak można. Uczmy się tego, bo wszystkie światowe okoliczności bardzo nam w tym mogą pomóc. Świat pokazuje swoją nieudolność, czas na Boga.

 

Wtorek, święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, 17.05.2022 - J 17, 20-26

"Świat Ciebie nie poznał."

Bóg stał się człowiekiem, żeby świat nie marudził: a skąd ja mogłem wiedzieć... Światu zostaje jedynie opowiedzieć się za Jezusem Chrystusem - albo przeciw. Nie ma trzeciej drogi. Każda decyzja będzie jednak miała swoje konsekwencje w wieczności. W doczesności też.

 

Poniedziałek, święto rocznicy poświęcenia Katedry w Gliwicach, 16.05.2022 - Łk 19, 1-10

"Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu."

To prawda, że wielu ludzi zapomniało swojej drogi do kościoła. Co nie zmienia faktu, że droga do szczęśliwej Wieczności prowadzi właśnie przez to miejsce. Owszem, Boga można spotkać wszędzie, ale nie wiadomo na jakiego boga trafisz. W sakramentach jest ten Jedyny,

 

5 Niedziela Wielkiej Nocy, 15.05.2022 - J 13, 31-33a.34-35

"Dzieci..."

Nie ma się co obrażać. Nasze szczęście, że dla Boga jesteśmy dziećmi. Dzieciom się dużo wybacza. I wciąż ma się nadzieję, że coś z nich wyrośnie.

 

Sobota, święto św. Macieja, Apostoła, 14.05.2022 - J 15, 9-17

"Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem."

Zyjemy w przeświadczeniu, że to my samy wybieramy sobie życie, a w życiu przyjaciół i znajomych. Wybieramy sobie również wrogów, co jest na ogół bardzo proste. Mało kiedy myślimy o tym, że nas też wybierają, dorabiają opinie, klasyfikują jako przyjaciół czy wrogów. Dociera do nas niekiedy, że dla wielu ludzi po prostu nie istniejemy, nie zauważają nas. Zostaliśmy jednak wybrani przez Pana Jezusa, a dla Niego nie ma ludzi nieistotnych.

 

Piątek, wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, 13.05.2022 - J 14, 1-6

"Wierzycie w Boga?"

Oczywiście. Natomiast warto zastanowić się, w jakiego boga wierzę? Czy Tego, który stworzył mnie na swój obraz i podobieństwo? Czy tego, którego ja sobie tworzę na mój obraz i podobieństwo? Odpowiedzi mogą być różne, ale tylko jedna jest prawdziwa. Bo jest tylko jeden Bóg. Reszta to podróbki.

 

Czwartek, 12.05.2022 - J 13, 16-20

"Sługa nie jest większy od swego pana."

Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza pamiętać powinni ci, któym się wydaje, że to dopiero oni mają prawdziwą wizję Kościoła i świata, i że wszystko, co było do tej pory było złe i sztuczne. Naszym jedynym Panem jest Jezus Chrystus i każda próba poprawiania Go skończy się klęską. I oby tylko tyle...

 

Środa, 11.05.2022 - J 12, 44-50

"Ja przyszedłem na świat jako Światłość."

Ciemność to brak światła. Grzech to brak Boga w życiu. Świadome i dobrowolne odrzucenie Jego miłości dla miłości własnej. A jednak Światło wciąż zaprasza do siebie, zwłaszcza tych, którzy żyją w ciemności.

 

Wtorek, 10.05.2022 - J 10, 22-30

"Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie."

Nic by to nie dało. Bo problem nie tkwi w Panu Jezusie, ale w ludzkiej odpowiedzi. Panu Bogu zależy na nas, ale ofiarował nam dar wolności. Bóg chce, żeby człowiek sam zdecydował: wierzy czy nie? Uzna w Jezusie Chrystusie Mesjasza czy nie? 

 

Poniedziałek, uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, 09.05.2022 - J 10, 11-16

"Życie moje oddaję za owce."

Zdecydowana większość mających władzę uważa, że to owce powinny za nich oddawać życie. Dlatego nie mogą nic więcej zaoferować swoim owcom, tylko swoją "mądrość", siłę i kłamstwo. I zawsze to źle kończy się dla owiec. Ci "pasterze" nie mają nic wspólnego z Panem Jezusem, choć często się na Niego powołują. A ty, człowieku, wybieraj, za kim pójdziesz.

 

Niedziela Dobrego Pasterza, 08.05.2022 - J 10, 27-30

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy."

Możesz do tej Jedności dołączyć. Boga nikt nigdy nie widział, ale Bóg stał się człowiekiem, żebyś nie był sam. Wytrwaj w Jego miłości.

 

I Sobota, 07.05.2022 - J 6, 55.60-69

"Panie, do kogóż pójdziemy?"

Och, możliwości jest wiele. Mnóstwo jest takich, którzy proponują wszelkie udogodnienia i szczęśliwe życie. Tych, co obiecują, jak teraz będzie dobrze, nie da się zliczyć. Tylko, że to wszystko przemija i, prędzej czy później, się kończy. Szczęście na wieczność daje tylko Jezus Chrystus. Tylko musi mi jeszcze zależeć...

 

I Piątek, święto Apostołów Filipa i Jakuba, 06.05.2022 - J 14, 6-14

"Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie."

Nie ma innej drogi do Nieba. Nie ma. W Niebie nie ma bocznej furtki.

 

I Czwartek, 05.05.2022 - J 6, 44-51

"Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne."

To nie tania obietnica. To zapowiedź wieczności, to zaproszenie do wieczności. Chrystus jest naszą nadzieją. Można żyć bez nadziei, ale umierać bez nadziei? To jak wycieraczka przed drzwiami piekła.

 

Środa, wspomnienie św. Floriana, męczennika, 04.05.2022 - J 6, 35-40

"Tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę."

Uff... Tylko teraz nauczyć się przychodzić do Pana Jezusa. Wracać do Niego. U Boga nie ma ludzi straconych, chyba, że sami tego chcą.

 

Wtorek, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, 03.05.2022 - J 19, 25-27

"I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie."

Wziąć do siebie... Gdyby tylko tyle trzeba było. Chodź, Mamusiu, tu jest Twój pokój, tu Ci będzie dobrze, siedź tu sobie, bo ja mam mnóstwo roboty. NIe, szacunek to dobra rzecz. Ale w stosunku do Matki jeszcze bardziej potrzebna jest miłość. Zwłaszcza, że to nie tylko moja Matka, ale Matka Boga.

 

Poniedziałek, wspomnienie św. Atanazego, biskupa, 02.05.2022 - J 6, 22-29

"Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał."

Niekiedy warto sobie przypomnieć, co jest istotą chrześcijaństwa. Nie to, co nas różni, ale Ten, który nas łączy.

 

3 Niedziela Wielkiej Nocy, 01.05.2022 - J 21, 1-14

"To jest Pan."

Potrzebujemy dzisiaj św. Jana, który z całym przekonaniem wskaże pozostałym Zbawiciela. Jan był umiłowanym uczniem Pana. Dobrze, że Pan Jezus daje siłę, by na Jego miłość odpowiedzieć.

 

Sobota, 30.04.2022 - J 6, 16-21

"To Ja Jestem, nie bójcie się."

Nie ma większej pociechy, niż w chwilach burzy, ciemności i niebezpieczeństwa, usłyszeć te właśnie słowa. Od tego, Który idzie po wodzie świata, by ratować tych, którzy w Niego wierzą. Tylko, żeby te słowa usłyszeć, nie można wrzeszczeć z wszystkimi.

 

Piątek, wspomnienie św. Katarzyny ze Sieny, 29.04.2022 - Mt 11, 25-30

"Ja was pokrzepię."

Pan Jezus nie potrzebuje superbohaterów. Chce normalnych ludzi, których siłą nie są tylko mięśnie i uzbrojenie, ale serce zdolne do współczucia, a przede wszystkim do miłowania. Nawet nieprzyjaciół.

 

Czwartek, 28.04.2022 - J 3, 31-36

"Ten, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże."

Choć słyszymy mnóstwo słów przeciwnych Bogu, to do Niego należy ostatnie słowo. Człowieka wykończy pycha, im bardziej jest zasłuchany w swoje mądrości, tym mniej usłyszy słów Bożych. 

 

Środa, 27.04.2022 - J 3, 16-21

"Kto źle czyni, nienawidzi światła."

W każdej kulturze świata zło czai się w ciemności. Ale nie chodzi o kulturę. W naszej duchowej walce wciąż trwa zmaganie światła z ciemnością. I choć wszystko wskazuje na to, że ciemność na świecie triumfuje, to jednak Światło zwyciężyło. Pusty grób rozjaśnił blask Zmartwychwstałego. Oby i w naszych sercach zabłysło.

 

Wtorek, uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, 26.04.2022 - J 12, 24-26

"Kto kocha swoje życie, traci je."

Z każdą sekundą tracimy swoje życie. Nie zauważamy tego, bo mamy dużo roboty. A jednak z każdą chwilą zbliżamy się do wieczności. Jaka ta wieczność będzie, to zależy od tego, ile w tym moim traconym życiu jest miejsca dla Pana Jezusa i Jego miłości. 

 

Poniedziałek, święto św. Marka, Ewangelisty, 25.04.2022 - Mk 16, 15-20

"Oni zaś poszli i głosili Ewangelię."

Zdaje się, że pośród wszystkich wiadomości, które dziś do nas docierają, tylko Ewangelia została naprawdę dobrą nowiną. Tylko czy jesteśmy gotowi, by ją przyjąć? 

 

2 Niedziela Wielkiej Nocy - Niedziela Biała - Niedziela Miłosierdzia Bożego, 24.04.2022 - J 20, 19-31

"Pokój wam!"

Właśnie teraz, kiedy wszyscy głośno mówiący mają parcie na wojnę, Pan Jezus przypomina, że tylko On daje prawdziwy pokój. Im mniej Pana Jezusa w sercach, tym mniej pokoju.

 

Sobota w Oktawie Wielkiej Nocy, 23.04.2022 - Mk 16, 9-15

"Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu."

To polecenie nazywa się Mandatem Misyjnym. Jeśli Kościół przestanie je wypełniać, straci sens swego istnienia. I dostanie od Pana prawdziwy mandat...

 

Piątek w Oktawie Wielkiej Nocy, 22.04.2022 - J 21, 1-14

"Chodźcie, posilcie się."

Człowiek potrzebuje sił. Nie tylko tych fizycznych, o wiele więcej potrzeba nam siły duszy. Tylko jeden Pokarm zapewnia nam umocnienie serc. Ale trzeba po Niego przyjść i najpierw zrobić w sercu porządek. Bo tu już nie chodzi o wyłowione ryby, więc najpierw dusza, potem żołądek.

 

Czwartek w Oktawie Wielkiej Nocy, 21.04.2022  - Łk 24, 35-48

"Czemu jesteście zmieszani?"

A jak nie być zmieszanym, skoro opłakuje się czyjąś śmierć, a ten Ktoś żyje? I nie jest duchem? Bardzo powoli docierała do Apostołów rzeczywistość Zmartwychwstałego Pana. Do nas dociera jeszcze wolniej.

 

Środa w Oktawie Wielkiej Nocy, 20.04.2022 - Łk 24, 13-35

"Zostań z nami, bo ma się ku wieczorowi."

Kiedy robi się ciemno, człowiek ogląda się za jakimś światłem. Kiedy ciemności ogarniają duszę, człowiek potrzebuje Światła. Nie zawsze szcześliwie wybierze. Pan Jezus jest zawsze do dyspozycji, tylko trzeba Go poprosić: zostań ze mną...

 

Wtorek w Oktawie Wielkiej Nocy, 19.04.2022 - J 20, 11-18

"Czemu płaczesz?"

Nie brakuje nam powodów do płaczu. Zmartwychwstanie Pana Jezusa przynosi radość inną, od tej, którą wywołują śmieszne sytuacje. Pan chce rozradować nasze serca, chce je uspokoić. Łzy nie są przeszkodą w wewnętrznej radości.

 

Poniedziałek w Oktawie Wielkiej Nocy, 18.04.2022 - Mt 28, 8-15

"Rozpowiadajcie tak..."

Judasz dostał 30 srebrników, żołnierze o wiele więcej. Zdrada jest tańsza od trwania w kłamstwie. Zdrajcy też łatwiej powrócić do życia niż kłamcom. I tym i tym Pan Jezus ofiaruje swoje miłosierdzie. Judasz nie skorzystał. My wciąż możemy.

 

Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa, 17.04.2022 - Łk 24, 1-12

"Wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało."

Oglądanie pustego grobu nie budzi jeszcze wiary, może budzić tylko zdziwienie - jak u Piotra. Dopiero spotkanie ze Zmartwychwstałym zmienia życie - tak jak z Saula stał się Paweł. Może dopiero muszę spotkać Pana?

 

Wielka Sobota, 16.04.2022

Dziś dzień żałoby. Stajemy przed Grobem Pana. Ale..."Oczekuj Pana, bądź mężny, nabierz odwagi i oczekuj Pana" [Psalm 27]

 

Wielki Piątek, 15.04.2022

Dobrze byłoby dzisiaj wyciszyć się na wszystkie sprawy tego świata. Wydaje nam się to niemożliwe, ale jest do zrobienia. Darować sobie najświeższe wiadomości, które płyną ze Wschodu i Zachodu. Wyłączyć telewizor i radio, dać sobie spokój z politykami, ekspertami i plotkami. Zamknąć buzie i wsłuchać się w swoją duszę. Zbyt wielkie rzeczy dzieją się dzisiaj dla jej zbawienia.

 

Wielki Czwartek, 14.04.2022 - J 13, 1-15

"Czy rozumiecie, co wam uczyniłem?"

Och, gdybyśmy rozumieli, pewnie inaczej wyglądałoby nasze życie. Ale wciąż jest nadzieja, że z pomocą Bożej łaski, coś do nas dotrze. I wtedy nasze życie stanie się bardziej Boże.

 

Wielka Środa, 13.04.2022 - Mt 26, 14-25

"Czas mój jest bliski..."

Czy myślę niekiedy, że mój czas też już jest bliski? I to nie dlatego, że ciągle się coś dzieje wokół nas. Czy myślę o swojej śmierci? A może tak bardzo boję się umrzeć, że odsuwam od siebie takie myśli i rozmowy? I czego naprawdę bardziej się boję: śmierci czy tego, że stanę przed Bogiem?

 

Wielki Wtorek, 12.04.2022 - J 13, 21-33.36-38

"Będziecie Mnie szukać..."

Być może już niebawem nastanie powszechna tęsknota za Zbawicielem. Kiedy ludzie zawodzą, wtedy otwierają się serca na Boga.

 

Wielki Poniedziałek, 11.04.2022 - J 12, 1-11

"Ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie."

Nie wystarczy być tylko dobrym dla biednych, najpierw trzeba oddać Bogu to, co Mu się należy. To jedyna prawdziwa i skuteczna motywacja dla bycia dobrym. Skądś przecież trzeba brać siły na dobroć. Inaczej szybko nam się znudzi i stanie się ciężarem.

 

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, 10.04.2022 - Łk 23, 1-49

"Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią."

Tamci może i nie wiedzieli, my już nie mamy tak łatwo. My wiemy, kim jest Skazaniec umierający na krzyżu. Jeżeli mimo tego nie robi to na nas wrażenia, to źle z nami.

 

Sobota, 09.04.2022 - J 11, 45-57

"Lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miałby zginąć cały naród."

Historia zna ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla wspólnoty. Ale tylko raz w historii Bóg stał się Człowiekiem, by umrzeć nie za jeden naród, ale za wszystkich ludzi. Cena za odrzucenie tej ofiary będzie straszna.

 

Piątek, 08.04.2022 - J 10, 31-42

"I znowu starali się Go pojmać."

Wrodzy nie rezygnują. Gorzej, kiedy ci, którzy kręcą się koło Niego, tak samo się zachowują. Uczciwość jest ważna nie tylko w stosunku do ludzi, do Boga też. Jeszcze bardziej.

 

I Czwartek, 07.04.2022 - J 8, 51-59

"Jeśli kto zachowa Moją naukę, nie zazna śmierci na wieki."

Zachować naukę Zbawiciela nie jest dziś łatwo. Zbyt wielu chętnych do jej przerabiania. Nieraz zapominamy o tym, że do zachowania czegoś, trzeba to najpierw poznać. Do poznania nauki Pana Jezusa nie potrzeba internetu ani telewizji, trzeba zgiąć kolana.

 

Środa, 06.04.2022 - J 8, 31-42

"Jeżeli trwacie w nauce Mojej, jesteście prawdziwie Moimi uczniami."

Jeżeli tylko się na Mnie powołujecie, ale żyjecie bez Mojej miłości, nic wam to nie pomoże. 

 

Wtorek, 05.04.2022 - J 8, 21-30

"Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że Ja Jestem, pomrzecie w grzechach waszych."

Dla wielu Pan Jezus jest nauczycielem, lekarzem, dostawcą jedzenia za friko, ekologiem, pacyfistą, rewolucjonistą... Takim trochę lepszym, niż inni. Możesz Go tak odbierać. Ale jeśli nie uwierzysz, że jest Bogiem, bo imię "Ja Jestem" to imię Boga, to żaden nauczyciel, lekarz, restaurator, ekolog, pacyfista i rewolucjonista nie uwolni cię od grzechu. A nie ma większej klęski dla człowieka, niż grzech.

 

Poniedziałek, 04.04.2022 - J 8, 1-11

"I Ja cię nie potępiam."

Dlaczego Bóg miałby kogoś potępić? Bogu zależy, żeby grzesznik nwrócił się i żył. Potępienie załatwiamy sobie sami. Będzie konsekwencją życia bez Boga.

 

5 Niedziela Wielkiego Postu, 03.04.2022 - J 8, 1-11

"Kto z was jest bez grzechu..."

To, że ja się uważam za świętego to nic. To, że ludzie uważają mnie za świętego, to też nic. Decydujące będzie to, co we mnie zobaczy Bóg. Warto się przygotować.

 

I Sobota, 02.04.2022 - J 7, 40-53

"Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten Człowiek."

Zamiast słuchać topornej propagandy, która płynie ze wszystkich stron, poczytaj lepiej Ewangelię. Ot, choćby św. Łukasza. Znajdziesz tam siebie, a przede wszystkim znajdziesz ukojenie dla swego serca. Bo jest tam Jezus Chrystus.

 

I Piątek, 01.04.2022 - J 7, 1-2.10.25-30

"Czyż nie jest to Ten, którego usiłują zabić?"

Tak, to Ten. Ciąglę próbują się Go pozbyć z życia publicznego, z urzędów, ze szkół, ze szpitali, z życia. Robią to niekiedy nachalnie, nieraz subtelnie. Niekiedy ze złością, niekiedy podstępem. Nieraz na siłę, a najczęściej rękami samych "wiernych". A On wciąż trwa. Ten świat przeminie ze wszystkimi Jego wrogami, a On będzie królował na wieki.

 

Czwartek, 31.03.2022 - J 5, 31-47

"Nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie."

Być może dlatego, że nie rozumiemy, co to życie. Przyjęliśmy, że wegetacja na tej planecie to wszystko, co nam wystarczy. Mieć, zjeść, wypić, a potem umrzeć. Życie to nie tylko biologia, człowiek to nie zwierzę. Prawdziwe życie dopiero przed nami. Ale bez Chrystusa zostanie nam prawdziwe piekło.

 

Środa, 30.03.2022 - J 5, 17-30

"Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu."

Nie da się ominąć Syna, żeby trafić na wieczność do Ojca. "Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie." Jesteśmy na właściwej Drodze, tylko trzeba wytrwać.

 

Wtorek, 29.03.2022 - J 5, 1-16

"Czy chcesz wyzdrowieć?"

To nie reklama kolejnego cudownego leku. To pytanie Lekarza, który czyni cuda. Niemniej, mimo tego, że bardzo chcę wyzdrowieć, uczę się mówić: Bądź wola Twoja.

 

Poniedziałek, 28.03.2022 - J 4, 43-54

"Jeżeli nie zobaczycie znaków i cudów - nie uwierzycie."

Obawiam się, że wielu ludzi, nawet widząc znaki i cuda, nie uwierzy. To nie problem spostrzegawczości, ale uznania w sercu, że dzieją się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć tylko rozumem. Nieodzowną częścią wiary jest miłość. Bez miłości zostanie tylko strach. "Duchy nieczyste też wierzą i drżą".

 

4 Niedziela Wielkiego Postu - Laetare, 27.03.2022 - Łk 5, 1-3.11-32

"Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy Mnie."

Czy aby na pewno? Mam świadomość, że zawsze żyję w obecności Boga? A jeżeli tak, to dlaczego się boję Jego bliskości? Czemu Go unikam, nie mam dla Niego czasu ani serca? Pewnie dlatego nie potrafię też skorzystać do porządku z Jego darów.

 

Sobota, 26.03.2022 - Łk 18, 9-14

"Dwóch ludzi przyszło do świątyni, aby się modlić"

I choć zwracali się do tego samego Boga, każdy modlił się inaczej. Tylko jeden został usprawiedliwiony: ten, który zajmował się Bogiem, nie sobą.

 

Piątek, uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, 25.03.2022 - Łk 1, 26-38

"Niech mi się stanie według słowa Twego."

Zgoda Maryi na słowo Boga skończyła się wcieleniem Słowa Bożego. Ile wspaniałych rzeczy może Pan Bóg zdziałać w naszym życiu, jeśli zgodzimy się na Jego słowo.

 

Czwartek, 24.03.2022 - Łk 11, 14-23

"Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie."

Zbyt wielkiego wyboru nie zostawia nam Pan Jezus. I dobrze. Trzeba się opowiedzieć jasno. Pamiętając o tym, że zawsze można do Niego wrócić. O ile się zdąży.

 

Środa, 23.03.2022 - Mt 5, 17-19

"Nie przyszedłem znieść Prawa, ale wypełnić."

Wypełnia się luki. I choć Prawo nadane przez Boga [nie mylić z ludzkimi prawami] nie ma żadnych luk, to dopiero dopełnione miłością staje się pełne. A nikt nie ma większej miłości niż Ten, który oddaje życie za swoich przyjaciół.

 

Wtorek, 22.03.2022 - Mt 18, 21-35

"Aż siedemdziesiąt siedem razy."

Zamiast liczyć, ile to już razy w pocie czoła przebaczyłem drugiemu, lepiej podziękować Bogu za to, że potrafię przebaczyć. Zwłaszcza, że z Bożego miłosierdzia korzystam cały czas. Inaczej dawno by mnie nie było.

 

Poniedziałek, 21.03.2022 - Łk 4, 24-30

"Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie."

Bo prorok z założenia ma mówić prawdę. Również o swojej ojczyźnie i swoim rodakom. A my tak bardzo lubimy, kiedy inni nas chwalą. I tak bardzo się boimy, kiedy inni nas straszą. I nie przeszkadza nam to, że nas okłamują. Biedna ojczyzna...

 

3 Niedziela Wielkiego Postu, 20.03.2022 - Łk 13, 1-9

"Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?"

Gdyby nie miłosierdzie Zbawiciela i Jego cierpliwość do nas, świat pewnie byłby pusty. 

 

Sobota, uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, 19.03.2022 - Łk 2, 41-51a

"Czy nie wiedzieliście, że powinieniem być w tym, co należy do mego Ojca?"

Wiedzieć, to my wiemy. Wiemy, gdzie można znaleźć Pana Jezusa, wiemy, gdzie na nas zawsze czeka. Ale wiedzieć - a przyjść do Niego - to nie to samo. Chyba, że komuś się wydaje, że wiedza mu wystarczy. Tylko, że życie nie jest teleturniejem.

 

Piątek, 18.03.2022 - Mt 21, 33-43.45-48

"Uszanują mojego syna."

Tam gdzie miłość do pieniędzy i kariery jest większa od miłości do Boga i człowieka, nigdy nie będzie szacunku.

 

Czwartek, wspomnienie dowolne św. Patryka, 17.03.2022 - Łk 16, 19-31

"Żył pewien człowiek..."

Choć dzisiejsza Ewangelia zaczyna się jak bajka, to wcale się bajkowo nie kończy. Przynajmniej nie dla Bogacza. Pomyśl niekiedy, czy czasem nie odebrałeś już swojej nagrody.

 

Środa, 16.03.2022 - Mt 20, 17-28

"Czego pragniesz?"

Przykład mamy Jakuba i Jana pokazuje, że nie zawsze nasze aspiracje są zbieżne z planami Pana Boga. A nawet jeżeli są bardzo świątobliwe, to czy jesteśmy gotowi ponieść "koszty" ich spełnienia? Nie zawsze. Choć Niebo jest warte wszystkiego.

 

Wtorek, 15.03.2022 - Mt 23, 1-12

"Największy z was niech będzie waszym sługą."

Po ludzku to nie pasuje: jak największy i najważniejszy może służyć innym? Ale tylko wtedy wielkość ma sens - wypełnia się w służbie Bogu i ludziom. Służbie, nie służalczości.

 

Poniedziałek, 14.03.2022 - Łk 6, 36-38

"Odmierzą wam taką miarą, jaką wy mierzycie,"

I nie będzie to żadna kara ani nagroda. To będzie zwykła konsekwencja tego, co w życiu robię i czym się w życiu kieruję. Według starej zasady: każdej akcji odpowiada reakcja. A co nam broni być trochę bardziej miłosiernymi?

 

Niedziela, 13.03.2022 - Łk 9, 28b-36

"Jego słuchajcie."

Pan Jezus nie krzyczy. Żeby Go usłyszeć, trzeba ciszy w sercu. A tego nie mamy. Ale czemu nie spróbować? Zamiast słuchać gadaniny, która nas denerwuje, straszy i dobija, poprośmy Boga, aby dotarło do nas Jego Słowo.

 

Sobota, 12.03.2022 - Mt 5, 43-48

"Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski."

Człowiek ma ciągoty do doskonałości. Doskonała uroda, doskonała figura, doskonały dom, doskonały samochód, doskonałe konto w banku. Człowiek jest gotowy zniszczyć swoje życie, żeby dojść do takich doskonałości. Ale co z tą doskonałością, o której mówi dziś Pan Jezus? Pamiętamy przynajmniej, że mamy Ojca w niebie?

 

Piątek, 11.03.2022 - Mt 5, 20-26

"Najpierw idź i pojednaj się ze swoim bratem."

Pewnie inne byłoby nasze życie, gdybyśmy umieli się pojednać. Gdyby energię, którą wkładamy w dochodzenie swoich racji, włożyli w przebaczenie i zgodę. Pewnie świat też byłby inny. Raj to jeszcze nie będzie, ale droga do nieba stanie się jaśniejsza.

 

Czwartek, 10.03.2022 - Mt 7, 7-12

"Każdy, kto prosi, otrzymuje."

U ludzi to nie zawsze tak wychodzi, Bóg nigdy nie odmawia. Daje jednak to, co potrzebne do zbawienia. Nie ma się co na Niego obrażać, że nie spełnia życzeń. On wie lepiej, co jest potrzebne naszym duszom. Ale nigdy nie zostawia prośby bez odpowiedzi.

 

Środa, 09.03.2022 - Łk 11, 29-32

"To plemię jest plemieniem przewrotnym."

Widzieć znaki od Boga i chcieć kolejnego znaku - można. Widzieć kolejny znak i nic nie pojmować - to tragedia na całą wieczność.

 

Wtorek, 08.03.2022 - Mt 6, 7-15

"Ojciec wasz wie, czego wam potrzeba, zanim Go poprosicie."

Oczywiście, że wie. Ale to nie znaczy, że od razu będzie spełniał nasze pragnienia. Daje nam to, co rzeczywiście jest nam potrzebne. Do zbawienia. O czym my sami nawet może nie pomyślimy.

 

Poniedziałek, 07.03.2022 - Mt 25, 31-48

"Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swojej chwale..."

Paruzja czyli powtórne przyjście Pana Jezusa, w chwale, jako Sędziego, ma być dla katolika pociechą i nadzieją. Nie strachem. Cały Kościół z wytęsknieniem wyczekuje powrotu Pana. To będzie zakończenie wszystkich naszych problemów. Choć dla wielu problemy dopiero wtedy się zaczną. Wieczne problemy. Prośmy Pana, abyśmy czekali cierpliwie, aż przyjdzie. Czekali z wiarą.

 

1 Niedziela Wielkiego Postu, 06.03.2022 - Łk 4, 1-13

"Nie samym chlebem żyje człowiek."

Potrzebuje jeszcze miłości, współczucia, pociechy, nadziei, pomocy, spokoju serca itp. Tego zwykły chleb nie zapewni. Chleb, w któym ukryty jest Pan Jezus - tak.

 

I Sobota, 05.03.2022 - Łk 5, 27-32

"Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy źle się mają."

Ciężko dziś znaleźć kogoś, kto nie ma się źle. Każdy potrzebuje Lekarza. Ale potrzebować, a przyjść do Niego, to jeszcze nie to samo. Zwłaszcza, że w Jego przypadku, nie ma teleporad. Trzeba samemu przy Nim stanąć.

 

I Piątek, święto św. Kazimierza, królewicza, 04.03.2022 - J 15, 9-17

"Trwajcie w miłości Mojej."

O wiele prościej jest trwać w miłości własnej. Kochać tylko siebie to też dużo kosztuje. Tylko jak poczujesz się rozczarowany sam sobą, to nic ci już nie zostanie. Nadzieja w tym, że do miłości Bożej zawsze można powrócić. Póki jest czas.

 

I Czwartek, 03.03.2022 - Łk 9, 22-25

"Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć."

A skoro Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, więc też musi wiele wycierpieć. Te cierpienia zadawane z zewnątrz tylko pozornie Kościół osłabiają. Tak naprawdę, czynią Go mocniejszym. Gorzej z tymi cierpieniami zadawanymi od środka.

 

Środa Popielcowa, 02.03.2022 - Mt 6, 1-6.16-18

"Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Bóg nie jest Wielkim Bratem, podglądaczem czy kontrolerem. Jest Ojcem. Nie musisz się bać Jego wzroku, jeśli przypomnisz sobie, że jesteś Jego dzieckiem. Cały Wielki Post może ci w tym pomóc. Ale nie musi, jeśli nie zechcesz, Tylko wtedy dalej się będziesz bał Bożego spojrzenia.

 

Wtorek, 01.03.2022 - Mk 10, 28-31

"Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą."

Takie jest nasze podejście: przypominanie Bogu, ile to dla Niego zrobiliśmy. Bo niechby tak zapomniał... Bez obaw, Bóg nigdy nie zapomina. Ale jeśli się nie nawrócimy, nie zapomni nam też naszych grzechów.